Її голос — її сила: як українки формують інформаційну стійкість країни

Її голос — її сила: як українки формують інформаційну стійкість країни

14 Травня 2025
0
232

Її голос — її сила: як українки формують інформаційну стійкість країни

0
232
Її голос — її сила: як українки формують інформаційну стійкість країни
Її голос — її сила: як українки формують інформаційну стійкість країни

Жінки становлять більшість у сфері українських медіа — 58% працівників, а серед журналістів і ведучих ця частка сягає 75% і 69% відповідно. Про це свідчать дані дослідження «Гендерний профіль українських медіа», проведеного Національною радою з питань телебачення і радіомовлення спільно з ГО «Жінки в медіа». Жінки переважають й у керівництві медіа (51% проти 49% чоловіків). Проте, попри чисельну перевагу, жіночі голоси досі недостатньо представлені у стратегічних дискусіях та публічному просторі — особливо коли йдеться про інформаційну безпеку. Цю диспропорцію прагне змінити інформаційна кампанія «Її голос – її сила».

До Міжнародного дня захисту прав жінок Центр протидії дезінформації РНБО України спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки уряду Японії реалізували ініціативу, покликану дати голос жінкам, які щодня борються з інформаційними загрозами. У межах проєкту створено серію з 18 блиц-інтерв’ю з українками, які борються з дезінформацією — аналітикинями, журналістками, комунікаційницями, громадськими діячками та урядовими експертками.

Серед них -  Аліна Алексєєва, заступниця керівника Центру протидії дезінформації; Анаїт Хоперія, заступниця керівника Центру протидії дезінформації; Любов Цибульська, експертка зі стратегічних комунікацій, колишня очільниця Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки; Оксана Мороз, засновниця ініціативи «Як не стати овочем»; Ольга Кравченко, керівниця національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр»; Альона Романюк, журналістка, фактчекерка та медіаекспертка; Юлія Дукач, колишня керівниця відділу досліджень дезінформації в Texty.org.ua, керівниця напрямку дослідження дезінформації в компанії OpenMinds; Діана Дуцик, медіаекспертка та засновниця Українського інституту медіа та комунікації; Людмила Долгоновська, колишня радниця з питань стратегічних комунікацій Головнокомандувача Збройних сил України, професорка American University Kyiv; Ганна Красноступ, директорка Департаменту стратегічних комунікацій та промоції української культури Міністерства культури та стратегічних комунікацій України; Оксана Романюк, директорка ГО «Інститут масової інформації»; Світлана Сліпченко, заступниця керівниці ГО «Vox Ukraine»; Ольга Юркова, співзасновниця проєкту StopFake; Мар'яна Рева, речниця Міністерства внутрішніх справ; Наталія Нагорна, журналістка та ведуча новин на телеканалі 1+1; Юлія Паєвська («Тайра»), парамедикиня та волонтерка; Олександра Гонтар, редакторка і ведуча YouTube-каналу «Телебачення Торонто»; Валентина Аксьонова, спеціалістка з комунікацій ПРООН в Україні.

Ідея проєкту

«Ми хотіли показати, що жінки не лише активно долучаються до боротьби з дезінформацією — вони її очолюють. Їх досвід, бачення, стійкість та професійність формують обличчя нашої інформаційної безпеки», — розповідає Аліна Алєксєєва, заступниця керівника Центру протидії дезінформації при РНБО України, ідейна натхненниця кампанії.

«Для ПРООН в Україні тема протидії дезінформації є стратегічно важливою. Ми постійно підтримуємо ініціативи, що сприяють підвищенню обізнаності, стійкості до маніпуляцій та розвитку критичного мислення. Цей проєкт — це і про рівність, і про силу голосу правди», — зазначає Валентина Аксьонова, спеціалістка з комунікацій ПРООН в Україні.

Героїні кампанії

У коротких відео героїні кампанії діляться своїм досвідом боротьби з дезінформацією, розповідають про виклики у своїй роботі, дають поради, як розпізнати фейк, та пояснюють, чому важливо не зупинятися.

«Я думаю, що сила українок — саме у нашій незламності, особливій незламності. Попри знову ж таки стереотип про те, що жінки нібито більш емоційні, ми показуємо, що попри всі випробування, які зараз проходимо, ми все одно продовжуємо робити свою роботу», — вважає Світлана Сліпченко, заступниця виконавчого директора у ГО «Вокс Україна».

«Ми перетворилися дійсно на справжніх воїнів в інформаційному полі, тому що ми зрозуміли, побачили, що таке дезінформація», — каже Мар’яна Рева, речниця Міністерства внутрішніх справ.

«Насправді зброя залізна, сталева — це дуже небезпечно. Але ви спустились в укриття — і вже захищені. А інформація пролазить скрізь, прямо до вашого серця, до вашого мозку», — ділиться своїми думками Юлія Паєвська, відома під позивним «Тайра». Юлія — парамедикиня та волонтерка, яка після початку повномасштабного вторгнення три місяці провела в полоні. До війни вона працювала ди­зайнеркою книжкової графіки та тренеркою бойових мистецтв.

«Ми маємо просто працювати далі, не зупиняючись», — розповідає в інтерв’ю Анаїт Хоперія, заступниця керівника Центру протидії дезінформації при Раді Національної безпеки та оборони України.

Де переглянути?

Серія інтерв’ю доступна на офіційних сторінках Центру протидії дезінформації та ПРООН в Україні у Facebook, Instagram, LinkedIn, X та YouTube. Повний плейлист — за посиланням.

Підтримайте кампанію «Її голос — її сила»!

Долучайтеся до обговорень про роль жінок у медіа та інформаційній безпеці. Поширюйте інформацію про цю ініціативу, щоб надихнути інших на боротьбу з дезінформацією та підтримку гендерної рівності в медіапросторі. Ваша активність та голос можуть стати частиною великої справи, яка допоможе створити безпечне та правдиве медіасередовище для всіх.

#ЇїГолосЇїСила

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
232
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду