
Її голос — її сила: як українки формують інформаційну стійкість країни
Її голос — її сила: як українки формують інформаційну стійкість країни


Жінки становлять більшість у сфері українських медіа — 58% працівників, а серед журналістів і ведучих ця частка сягає 75% і 69% відповідно. Про це свідчать дані дослідження «Гендерний профіль українських медіа», проведеного Національною радою з питань телебачення і радіомовлення спільно з ГО «Жінки в медіа». Жінки переважають й у керівництві медіа (51% проти 49% чоловіків). Проте, попри чисельну перевагу, жіночі голоси досі недостатньо представлені у стратегічних дискусіях та публічному просторі — особливо коли йдеться про інформаційну безпеку. Цю диспропорцію прагне змінити інформаційна кампанія «Її голос – її сила».
До Міжнародного дня захисту прав жінок Центр протидії дезінформації РНБО України спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки уряду Японії реалізували ініціативу, покликану дати голос жінкам, які щодня борються з інформаційними загрозами. У межах проєкту створено серію з 18 блиц-інтерв’ю з українками, які борються з дезінформацією — аналітикинями, журналістками, комунікаційницями, громадськими діячками та урядовими експертками.
Серед них - Аліна Алексєєва, заступниця керівника Центру протидії дезінформації; Анаїт Хоперія, заступниця керівника Центру протидії дезінформації; Любов Цибульська, експертка зі стратегічних комунікацій, колишня очільниця Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки; Оксана Мороз, засновниця ініціативи «Як не стати овочем»; Ольга Кравченко, керівниця національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр»; Альона Романюк, журналістка, фактчекерка та медіаекспертка; Юлія Дукач, колишня керівниця відділу досліджень дезінформації в Texty.org.ua, керівниця напрямку дослідження дезінформації в компанії OpenMinds; Діана Дуцик, медіаекспертка та засновниця Українського інституту медіа та комунікації; Людмила Долгоновська, колишня радниця з питань стратегічних комунікацій Головнокомандувача Збройних сил України, професорка American University Kyiv; Ганна Красноступ, директорка Департаменту стратегічних комунікацій та промоції української культури Міністерства культури та стратегічних комунікацій України; Оксана Романюк, директорка ГО «Інститут масової інформації»; Світлана Сліпченко, заступниця керівниці ГО «Vox Ukraine»; Ольга Юркова, співзасновниця проєкту StopFake; Мар'яна Рева, речниця Міністерства внутрішніх справ; Наталія Нагорна, журналістка та ведуча новин на телеканалі 1+1; Юлія Паєвська («Тайра»), парамедикиня та волонтерка; Олександра Гонтар, редакторка і ведуча YouTube-каналу «Телебачення Торонто»; Валентина Аксьонова, спеціалістка з комунікацій ПРООН в Україні.
Ідея проєкту
«Ми хотіли показати, що жінки не лише активно долучаються до боротьби з дезінформацією — вони її очолюють. Їх досвід, бачення, стійкість та професійність формують обличчя нашої інформаційної безпеки», — розповідає Аліна Алєксєєва, заступниця керівника Центру протидії дезінформації при РНБО України, ідейна натхненниця кампанії.
«Для ПРООН в Україні тема протидії дезінформації є стратегічно важливою. Ми постійно підтримуємо ініціативи, що сприяють підвищенню обізнаності, стійкості до маніпуляцій та розвитку критичного мислення. Цей проєкт — це і про рівність, і про силу голосу правди», — зазначає Валентина Аксьонова, спеціалістка з комунікацій ПРООН в Україні.
Героїні кампанії
У коротких відео героїні кампанії діляться своїм досвідом боротьби з дезінформацією, розповідають про виклики у своїй роботі, дають поради, як розпізнати фейк, та пояснюють, чому важливо не зупинятися.
«Я думаю, що сила українок — саме у нашій незламності, особливій незламності. Попри знову ж таки стереотип про те, що жінки нібито більш емоційні, ми показуємо, що попри всі випробування, які зараз проходимо, ми все одно продовжуємо робити свою роботу», — вважає Світлана Сліпченко, заступниця виконавчого директора у ГО «Вокс Україна».
«Ми перетворилися дійсно на справжніх воїнів в інформаційному полі, тому що ми зрозуміли, побачили, що таке дезінформація», — каже Мар’яна Рева, речниця Міністерства внутрішніх справ.
«Насправді зброя залізна, сталева — це дуже небезпечно. Але ви спустились в укриття — і вже захищені. А інформація пролазить скрізь, прямо до вашого серця, до вашого мозку», — ділиться своїми думками Юлія Паєвська, відома під позивним «Тайра». Юлія — парамедикиня та волонтерка, яка після початку повномасштабного вторгнення три місяці провела в полоні. До війни вона працювала дизайнеркою книжкової графіки та тренеркою бойових мистецтв.
«Ми маємо просто працювати далі, не зупиняючись», — розповідає в інтерв’ю Анаїт Хоперія, заступниця керівника Центру протидії дезінформації при Раді Національної безпеки та оборони України.
Де переглянути?
Серія інтерв’ю доступна на офіційних сторінках Центру протидії дезінформації та ПРООН в Україні у Facebook, Instagram, LinkedIn, X та YouTube. Повний плейлист — за посиланням.
Підтримайте кампанію «Її голос — її сила»!
Долучайтеся до обговорень про роль жінок у медіа та інформаційній безпеці. Поширюйте інформацію про цю ініціативу, щоб надихнути інших на боротьбу з дезінформацією та підтримку гендерної рівності в медіапросторі. Ваша активність та голос можуть стати частиною великої справи, яка допоможе створити безпечне та правдиве медіасередовище для всіх.
#ЇїГолосЇїСила
