ШІ змінює журналістську професію, — звіт ООН

ШІ змінює журналістську професію, — звіт ООН

5 Травня 2025
0
459

ШІ змінює журналістську професію, — звіт ООН

0
459
Безпрецедентне використання та розвиток штучного інтелекту відіграють визначальну роль у журналістиці, медіа та свободі преси.
ШІ змінює журналістську професію, — звіт ООН
ШІ змінює журналістську професію, — звіт ООН

У своєму новому звіті «Журналістика в новому сміливому світі: вплив штучного інтелекту на свободу преси та медіа» Організація Об’єднаних Націй приділила особливу увагу впливу ШІ.

«Штучний інтелект змінює фундаментальне право шукати, передавати й отримувати інформацію, а також журналістську професію. Він розширює доступ до інформації та можливості її обробки, даючи журналістам змогу ефективно працювати з великими обсягами даних і створювати контент з більшою продуктивністю.

Інструменти ШІ можуть покращити перевірку фактів, візуалізацію даних, локальну та мультинаціональну адаптацію новинного контенту та його переклад, спростити журналістський процес і зробити інформацію більш цікавою та доступною», — йдеться в резюме звіту.

Водночас автори звіту застерігають і про певні ризики. ШІ може бути використаний для поширення дезінформації, посилення мови ворожнечі в інтернеті та запровадження нових форм цензури. Він може застосовуватися для масового стеження за журналістами й громадянами, що стримує свободу вираження. До того ж приватні платформи дедалі частіше застосовують ШІ для фільтрації, модерації та добору контенту, стаючи своєрідними «вартовими» інформації.

В ООН також занепокоєні, що штучний інтелект може сприяти гомогенізації глобального медіаландшафту, потенційно зменшуючи різноманітність поглядів, плюралізм медіа та маргіналізуючи менші медіа. 

Щоб цього не відбувалося, під час інтеграції ШІ в медіапродукцію слід застосовувати професійні стандарти, враховувати принципи відповідальності, прозорості та прав людини, а також розвивати медіа- та інформаційну грамотність.

У звіті також зазначено, що штучний інтелект ставить під загрозу фінансову стабільність медіа. Хоча ШІ може допомогти редакціям стати ефективнішими, автоматизуючи рутинні завдання, він також підриває їхні доходи. Причиною є те, що генеративні платформи ШІ все частіше використовують журналістський контент без належної компенсації. Це призводить до відтоку коштів від незалежних медіа до великих цифрових платформ та компаній, що розробляють ШІ.

Експерти наголошують на необхідності розробки механізмів захисту авторських прав та справедливих моделей розподілу доходів за використання медіаконтенту системами ШІ.

Крім того, у звіті йдеться, що медіа повинні знайти баланс між використанням можливостей ШІ та збереженням етичних стандартів, довіри аудиторії та її залученості. Багато видань уже розробляють власні кодекси поведінки, які підкреслюють важливість поваги до даних користувачів, автентичності контенту, прозорості використання ШІ та цілісності інформації.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
459
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду