
«Були рекомендації від Генштабу». Чи справді влада не давала вказівок щодо підручника з історії?
«Були рекомендації від Генштабу». Чи справді влада не давала вказівок щодо підручника з історії?


«Підготовка до повномасштабної війни велася з 2021 року, а "велике будівництво" — це частина цієї підготовки». Такі наративи, у вигляді рекомендацій щодо викладення інформації, отримали автори того самого підручника з історії
Фейсбучна суперечка про підручник з історії для 11–х класів завершилася дуже конструктивно і надзвичайно пізнавально (для мене так точно!).
Хто не знає, напередодні за одним столом зібралися критики підручника та його автори. Модерувала Лєна Чиченіна.
Далі – трохи висновків і узагальнень з використанням прямих цитат учасників.
Отже, як ми знаємо, найбільш обурливо–дискусійною частиною підручника став розділ про період президентства Володимира Зеленського та повномасштабну війну. Критики стверджували, що інформація подана у вигідному для діючої влади світлі. У видавництві «Ранок» закиди відкидали: директор видавництва Віктор Круглов заявив, що за майже 30 років роботи «не було жодного випадку, коли хтось «згори» давав вказівки, щодо написання навчальних матеріалах».
Виявляється, це не зовсім так. Принаймні я роблю такий висновок із вчорашньої дискусії.
«Мало хто знає, що підручник – це державний документ» – повідомив Круглов, маючи на увазі, що як будь-який державний документ, цей підручник проходив відповідне погодження на різних етапах створення.
Так, співавтор підручника Олександр Гісем розповів, що «фахівці центру дослідження воєнної історії ЗСУ, за участю Генштабу, ГУР та Національного університету оборони імені Івана Черняховського розробили рекомендації на 29 сторінок, де чітко було написано, як треба висвітлювати війну». Зокрема, саме в цих рекомендаціях було чітко зазначено, що підготовка до війни велася з 2021 року. І що велике будівництво – це теж частина підготовки до війни. Мовляв, спеціально будували інфраструктуру для перекидання військ.
Сам Гісем цю рекомендацію делікатно називає «прапорцем».
Висновків не буде. Будуть факти.
22 січня 2022 року президент Володимир Зеленський закликав українців не бігти за сірниками і гречкою, натомість – готуватися до шашликів у травні.
28 січня 2022 року голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що Захід та США своїми заявами про російське вторгнення «сіють паніку» в Україні.
20 лютого 2022 року тодішній міністр оборони Олексій Резніков в ефірі 1+1 заявив, що вважає недоречними розмови про те, що повномасштабний напад Росії на Україну може бути «завтра-післязавтра».
Зараз можна безкінечно наводити ці та інші подібні заяви. Їх дуже багато. Але повертаючись до вчорашньої дискусії щодо підручника: «Вказівка (тобто той самий «прапорець – ред) чітко каже, що підготовка велася. Відповідно, як я можу написати, що щось не готувалося», — каже співавтор Олександр Гісем і додає: «Є ще таке поняття, як самоцензура автора».
Всі користі посилання лишаю в коментарях. Заходьте, дивіться і робіть свої висновки.
Я ж лишаюся вірним прибічником ідеї про те, що конструктивна дискусія здатна народити корисні рішення. Упродовж вчорашньої розмови прозвучало багато класних ідей, у першу чергу з педагогічної точки зору.
Так, Акім Галімов, у навчальних цілях, запропонував використати відео інших популяризаторів історії, а не лише розповіді з каналу «Реальна історія». Видавець сказав, що така технічна можливість є. Владлен Мараєв справедливо і дуже дипломатично поділився думкою про загальний стиль викладення інформації в підручниках авторства Гісема і надав низку рекомендацій як зробити цей підручник справді цікавим для школярів.
Велика подяка учасникам за сміливість говорити і готовність змінювати.
Джерело: фейсбук-сторінка Власти Лазур
