
«Багато американських медіа, два українських і жодного російського». Журналісти розповіли, як працювали під час перемовин у Джидді
«Багато американських медіа, два українських і жодного російського». Журналісти розповіли, як працювали під час перемовин у Джидді


На зустрічі делегацій США та України не були присутні російські медіа, проте було багато закордонних, зокрема американських, та лише два з України. Про це «Детектору медіа» розповіли кореспондентки «Суспільне Новини» Валерія Пашко та «Ми — Україна» Олена Чернякова.
«Ми планували поїхати в Джидду ще наприкінці лютого, висвітлювати перші переговори між США та Росією, але забракло часу на логістику. Цього разу це врахували і змогли реалізувати. Вже на місці зрозуміла, що це було вдале рішення, адже з українських медіа було лише два видання — Суспільне та “Ми — Україна”. Решта — світові медіа, такі як Reuters, ВВС, були колеги з Польщі, Німеччини, Франції (AFP), кілька місцевих, звісно, багато американських. Частина з них приїхала в пулі з держсекретарем США Марко Рубіо. Власне, вони й мали змогу з ним поспілкуватися по прибуттю й після завершення переговорів. Російських медіа не було.
Ще до початку перемовин ми були на звʼязку з пресслужбою Офісу президента, з МЗС, — вони оперативно повідомляли деталі, хоча й багато питань вирішувалися в останній момент.
Пресслужба МЗС створила для українських і світових медіа внутрішній чат, і там можна було отримати всю інформацію.
Для українських журналістів доступу до американської делегації не було зовсім. Водночас у нас була змога спілкуватись із членами української делегації, отримувати всю необхідну інформацію щодо перебігу, а по завершенню — поставити питання переговорній групі», — розповіла Валерія Пашко.
Олена Чернякова зазначила, що журналісти працювали в окремій кімнаті і мали змогу обмінюватися своїми думками та оцінками: «Мене здивувало, що були журналісти з польського медіа, це важливий нюанс, свідчить, що колегам загалом доля України важлива. Ми ще з ними залишитися в ньюзрумі до 11 години вечора. У них було включення о 22:40, у нас десь о 23:00. І вони жартували, що ми витраваліші. Також цікавий нюанс: зранку наступного дня після перемов ми включили телевізор і побачили, що місцеві ЗМІ багато розповідали про зустріч. Тобто можна було подумати, де Саудівська Аравія, а де Україна. Але все ж цьому присвятили увагу у своїх ефірах.
Ми контактували з нашою делегацією, загалом ми розуміли, що і як відбувається, дуже сприяв роботі Григорій Тихий, речник МЗС. Попри зайнятість, він приділяв і нам час, за що йому максимально вдячна.
Ввечері ми мали змогу поставити усі питання керівнику Офісу президента та міністру оборони. Загалом вони відповіли на більшість наших запитань. Це також великий плюс, ми мали розуміння, про що розповідати глядачам. До американської делегації доступу не було. Вони уникали усі ЗМІ, окрім американських. На початку зустрічі навіть акцентували увагу, що не можна ставити жодних питань. А якщо будемо - нас виведуть. Врешті протокольна зйомка зайняла в нас десь хвилину. Далі всіх попросили за двері. Особисто я розуміла, що ці перемовини надто важливі і надто чутливі. Тому це було цілком правильно, що фактично не було зливів в медіа під час розмови».
Нагадаємо, 12 березня у Джидді (Саудівська Аравія) відбулася зустріч делегацій України та США, під час якої Україна погодилася прийняти пропозицію США про негайне запровадження тимчасового, 30-денного, режиму припинення вогню. У спільній заяві за підсумками зустрічі делегації країн також повідомили, що США негайно скасовують паузу в обміні розвідданими та відновлюють безпекову допомогу Україні.
Фото надані Валерією Пашко та Оленою Черняковою
