У Білорусі журналіста Алеся Соболевського засудили до чотирьох років ув'язнення
У Білорусі журналіста Алеся Соболевського засудили до чотирьох років ув'язнення
У Білорусі журналіста Алеся Соболевського та відеооператора Євгена Глушкова засудили до чотирьох та трьох років ув'язнення відповідно за «участь в екстремістських та збройних формуваннях». Про це повідомляє Білоруська асоціація журналістів (БАЖ).
Судовий процес розпочався 12 липня у Могилівському обласному суді, відтоді відбулося п'ять судових засідань. 31 липня було винесено вирок.
Алесю Соболевському присудили 4 роки ув'язнення в колонії, Євгену Глушкову — 3 роки. Також обом призначені штрафи по 8 000 білоруських рублів.
Соболевського та Глушкова судили за двома статтями Кримінального кодексу:
- створення екстремістського формування або участь у ньому (ч. 1 та 3 ст. 361-1 КК РБ)
- участь на території іноземної держави у збройному формуванні чи збройному конфлікті, військових діях, вербування чи підготовка до такої участі (ч. 1 ст. 361–3 КК РБ).
Обох журналістів визнано політичними в'язнями.
Журналіста та блогера Алеся Соболевського затримали 12 грудня 2023 року. Йому двічі призначали арешт, звинувативши у «розповсюдженні екстремістської продукції» (ч. 2 ст. 19.11 КпАП). Але після кінця терміну арешту Соболевський на волю не вийшов.
За інформацією співкамерників, журналіста били під час допиту, на його тілі довгий час було видно сліди тортур. У нього вимагали зізнатись у співпраці з редакцією 6tv.by — виданням, яке торік у листопаді визнали «екстремістським формуванням». На момент затримання Алесь Соболевський не співпрацював зі ЗМІ — він відійшов від журналістики та працював у сфері послуг.
Відеооператора-фрілансера Євгена Глушкова затримали на початку січня 2024 року. Глушков багато років працював на могилівському міському телебаченні, на початку 2000-х співпрацював із кількома міськими порталами. Але останнім часом жодною громадською чи журналістською діяльністю не займався і вів досить замкнутий спосіб життя, пише БАЖ.
Подробиці справи Глушкова стали відомі з відео, яке опублікував близький до могилівських міліцейських структур телеграм-канал. У так званому «примусово позкаянному» відео Євген каже, що з 2017 року співпрацював з інтернет-ресурсом 6tv.by, визнаним у Білорусі «екстремістським формуванням».
Нагадаємо, що раніше генеральна прокуратура Білорусі оголосила вирок 20 учасникам так званого «екстремістського формування “Аналітики Світлани Тихановської”». Одним із фігурантів справи є журналіст білоруської служби «Радіо Свобода» Юрій Дракахруст.
Фото: колаж БАЖ