Катерина Коберник: «Телеграм — це лише надбудова, що використовує роботу журналістів»
Катерина Коберник: «Телеграм — це лише надбудова, що використовує роботу журналістів»
Телеграм-канали часто репостять новини з інших медіа, рідко створюючи унікальний контент. Це формує залежність від роботи професійних журналістів, які збирають, перевіряють і публікують новини. Без таких джерел телеграм-канали не змогли б забезпечити свою аудиторію якісною інформацією.
Про це розповіла шефредакторка й співзасновниця українського онлайн-медіа «Бабель» Катерина Коберник в інтерв’ю проєкту «Люди».
«Телеграм-канал взагалі не існує без журналістики. Телеграм-канал — це щось, що може бути лише результатом роботи журналістів. Давайте відкриємо будь-який зараз телеграм-канал... там же немає ніякого унікального контенту... Тобто максимум ви в “Трусі” побачите прильот і там буде три мати написано, але унікального контенту в телеграмі немає. … Ці блогери, вони що роблять? Вони беруть репостять все із медіа, посилаючись чи не посилаючись. Тому це абсолютно пряма залежність», — сказала Катерина Коберник.
На її думку, телеграм-канали — це лише надбудова, яка використовує роботу журналістів.
«Люди хочуть отримувати новини швидко і зручно, особливо під час війни. В Україні телеграм став ключовим джерелом оперативної інформації, чого не спостерігається в інших країнах без активних конфліктів», — підкреслила медіаекспертка.
Проте влада, на її думку, прагне контролювати інформаційні потоки в телеграмі. Демократичні і недемократичні режими однаково намагаються впливати на медіа, використовуючи як законні, так і незаконні методи. Українська влада не є винятком. Офіс президента намагається контролювати телеграм-канали, але це може призвести до серйозних наслідків.
«Найстрашніше, що влада дає блогерам і цим телеграм-каналам відчуття важливості, що є проблемою. Тому що люди реально думають, що вони роблять щось значуще і велике. А коли у людини мало мізків, то ця необмежена влада — це проблема», — застерегла Коберник.
Вона підкреслила, що телеграм-канали залишаються важливим складником сучасного інформаційного простору, але їхня залежність від журналістів і спроби контролю з боку влади створюють нові виклики. Важливо знайти баланс між оперативністю новин і їхньою достовірністю, зберігаючи незалежність журналістики.
Нагадаємо, експерти з кібербезпеки критикують надійність телеграму. На їхню думку, чати в телеграмі не мають наскрізного шифрування, як у сигналі або вотсапі.
Фото: скриншот з відео ютуб-каналу Каміла Грабчук / «Люди»