Звернення медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» до президента Володимира Зеленського

Звернення медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» до президента Володимира Зеленського

6 Червня 2019
3424

Звернення медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» до президента Володимира Зеленського

3424
Медіарух «Медіа за усвідомлений вибір» з нагоди професійного свята, Дня журналіста, звернувся до Президента України Володимира Зеленського з пропозицією першочергових медіареформ. Відповідне відкрите звернення рух поширив сьогодні, 6 червня. «Детектор медіа» публікує повний текст звернення.
Звернення медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» до президента Володимира Зеленського
Звернення медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» до президента Володимира Зеленського

Шановний пане Президенте України!

Ми, учасники Медіаруху, звертаємося до вас із нагоди нашого професійного свята, Дня журналіста України, щоб запропонувати порядок денний медіареформ та надати інформацію про першочергові завдання й виклики у сфері свободи слова.

Останні п'ять років були дуже болісними для українських журналістів. Було вбито наших колег Павла Шеремета, Сергія Ніколаєва, прямо зараз у стані медичної коми перебуває черкаський журналіст Вадим Комаров, який постраждав внаслідок жорстокого нападу в Черкасах. У полоні так званої «ДНР» ось уже два роки перебуває журналіст Станіслав Асєєв, отримав умовний вирок та підписку про невиїзд із Криму журналіст Микола Семена, а журналіста Романа Сущенка Кремль засудив до 12 років колонії суворого режиму. Сотні наших колег за ці роки побували в заручниках, стали вимушеними переселенцями та постраждали через тиск і погрози внаслідок своєї професійної діяльності.

Ми закликаємо вас як новообраного Президента України до конкретних кроків щодо гарантування свободи слова та розвитку медіасфери в Україні. Сподіваємося, що ваше обрання на пост Президента означатиме нові перспективи для української медіагалузі, а також незворотність тих реформ, які відбулися за останні роки, зокрема щодо становлення суспільного мовлення, більшої прозорості медіавласності тощо.

Ми пропонуємо наступні сім кроків, втілення яких дуже важливе для журналістської спільноти та для медійної галузі:

Крок 1. Підзвітність

Закликаємо вас регулярно звітувати громадянам про свої дії на посаді Президента України. Зокрема, це означає не лише спілкування через соцмережі, а й регулярні зустрічі зі ЗМІ, прес-конференції щонайменше раз на квартал, відповіді на запитання журналістів різних видань, які працюють для різних аудиторій.

Крок 2. Боротьба з безкарністю

Закликаємо вас взяти під особистий контроль розслідування вбивств та нападів на журналістів, у тому числі тих, які відбуваються на окупованих територіях і, відповідно до ваших повноважень, вжити всіх заходів для припинення безкарності. Для того, щоб Україна розвивалася як демократична європейська держава, в ній мають працювати механізми повноцінного захисту професійної журналістської діяльності.

Крок 3. Суспільне мовлення

Закликаємо вас сприяти розвитку суспільного мовлення. Важливо зберегти незалежність суспільного мовлення та протидіяти будь-якому, в тому числі фінансовому тиску на НСТУ. Розвиненому й демократичному суспільству потрібен потужний, незалежний від політичного та державного впливу мовник.

Крок 4. Медіареформи

Закликаємо вас підтримати медіареформи, які є критично важливими для становлення України як демократичної держави. Список цих реформ було напрацьовано медійною групою Реанімаційного пакету реформ (РПР). Зокрема, він включає вдосконалення законодавства, яке регулює телерадіомовлення й роботу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення згідно з європейськими стандартами та практичними потребами аудиторії; сприяння виробленню ефективної практики притягнення до відповідальності за порушення прав журналістів; розробку та прийняття законопроекту щодо фінансової прозорості медіа; запровадження добровільної реєстрації онлайн-медіа, сприяння створенню сталого механізму співрегуляції медійної галузі тощо.

Крок 5. Деолігархізація медіа

Україні необхідно якнайшвидше впровадити ефективні способи протидії тиску медіавласників-олігархів та політиків на контент ЗМІ, щоби покінчити з маніпуляціями, корупцією й дати медіасектору можливість будувати незалежні редакційні політики. Для цього потрібно прийняти і впровадити низку медіареформ, зокрема, Закон про аудіовізуальні послуги, розроблений медійною спільнотою. А також продемонструвати чітку політичну волю і протистояти всім спробам олігархів керувати контентом медіа.

Крок 6. Незалежність національного регулятора

Закликаємо призначати до складу медіарегулятора компетентних осіб, які є незалежними від олігархічних груп, медіавласників та готові до практичного застосування закону передусім в інтересах широких верств населення – глядачів і слухачів. Медіаспільнота, зі свого боку, готова висунути до Нацради кандидатури своїх представників, які є справжніми професіоналами й мають довіру середовища. Ми також закликаємо нову владу вжити всіх зусиль, щоб забезпечити незалежність та професійність Нацради, яка має формуватись у прозорий та демократичний спосіб, відповідно до українського законодавства та рекомендацій міжнародних організацій.

Крок 7. Інформаційна безпека

Україна перебуває під постійною дією та загрозою інформаційно-пропагандистських атак із боку Росії. Закликаємо вас як голову Ради національної безпеки і оборони України гарантувати збереження та продовження заходів, спрямованих на захист інформаційного простору від гібридної агресії. Ціною домовленостей із Росією щодо припинення війни та звільнення окупованих територій не повинна бути втрата інформаційного суверенітету та втягування України в російський медійний і ментальний простір.

Медіарух також закликає вас найближчим часом зустрітися з журналістами руху для обговорення порушених питань.

***

Нагадуємо, 5 лютого в Україні було оголошено про створення Медіаруху «Журналісти за усвідомлений вибір», покликаного забезпечити громадянам можливість обирати президента і парламент на основі повної та достовірної інформації. До Медіаруху увійшли провідні українські ЗМІ — телеканали, радіостанції, друковані й онлайн-видання, а також медійні громадські організації. Першими підписантами меморандуму Медіаруху стали «UA: Перший», «Українське радіо», «Громадське радіо», ІА «Укрінформ», ІА «Інтерфакс-Україна», Liga.net, «Дзеркало тижня. Україна», «Новое Время», «Цензор.нет», 5 канал, «Український тиждень», Opinion, низка регіональних медіа, громадські організації Незалежна медійна рада, «Детектор медіа», Інститут масової інформації, «Інтерньюз Україна», Центр демократії та верховенства права, Фундація «Суспільність», Незалежна асоціація телерадіомовників, «Донецький інститут інформації», «Інститут демократії імені Пилипа Орлика», Центр прав людини Zmina та інші організації, окремі журналісти — загалом понад 70 учасників.

Вступити до Медіаруху або підтримати його можна, звернувшись до координатора Вадима Міського: vadim.miskyi@gmail.com.

Нагадаємо також, що з подібним зверненням до тодішнього новообраного президента Петра Порошенка звертався 6 червня 2014 року журналістський рух «Стоп цензурі!».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3424
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду