МЗС України заявляє протест щодо недопуску українського консула до Надії Савченко до закінчення суду
МЗС України заявляє протест щодо недопуску українського консула до Надії Савченко до закінчення суду
Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв'язку з категоричною відмовою Донецького міського суду Ростовської області (Росія) надати консулу України дозвіл на відвідання незаконно утримуваної в Росії народного депутата України, члена Постійної делегації України в ПАРЄ Надії Савченко до закінчення розгляду її справи по суті та винесення відповідного заключного рішення. Про це йдеться на сайті МЗС.
Міністерство вважає також неприйнятною позицію компетентних органів РФ з утаємничення інформації про місцезнаходження Надії Савченко під час її переведення з Москви до Новочеркаська Ростовської області.
МЗС України звертає увагу на грубе порушення російською стороною загальновизнаних імунітетів Надії Савченко як члена ПАРЄ, закликає Росію неухильно дотримуватися Консульської конвенції між Україною та Російською Федерацією від 15 січня 1993 року та вимагає негайного допуску консульських посадових осіб України до Надії Савченко, Олега Сенцова, інших незаконно утримуваних в Росії українських політв'язнів.
Водночас адвокат української льотчиці Надії Савченко Микола Полозов вважає, що долю Надії Савченко вирішує Володимир Путін, який не хоче віддавати її «задарма», передає «Еспресо.TV».
Відповідаючи на питання журналіста про те, хто має вмовити Путіна віддати Україні Надію Савченко адвокат зазначив, що з Володимиром Путіним про це говорили і Петро Порошенко, і Франсуа Олланд, і Ангела Меркель. «Путін вперся і не хоче її віддавати задарма. Мабуть, він щось хоче взамін, мабуть, він намагається торгуватися. Але я переконаний, що цей жахливий процес, це судилище над Надією Савченко, яке відбудеться найближчим часом, настільки сильно похитне позиції Кремля, що, напевно, йому буде простіше віддати Надію Савченко, повернути її назад в Україну, ніж продовжувати те, що він робить зараз», - зазначив адвокат.
Нагадаємо, 30 липня у Донецьку Ростовської області (Росія) розпочався суд у справі Надії Савченко, яку у Росії звинувачують у загибелі журналістів каналу «Россия 1». Кілька діб після етапування з Москви місцезнаходження української громадянки не було відоме. За словами її адвоката Марка Фейгіна, цей час вона перебувала у СІЗО Воронежа, потім її перевезли до СІЗО Новочеркаська (Ростовська область). «Зустріли Надію. Її везли 12 годин до Воронежа. Потім 4 дні вона сиділа в СІЗО у Воронежі. Потім до Новочеркаська. У неї все гаразд... Умови утримання в СІЗО-3 в Новочеркаську нормальні. Надія не скаржиться», - написав адвокат у Twitter.
Те, що Надію Савченко судитимуть у Ростовській області Росії, стало відомо 13 липня. Російське слідство стверджує, що «Надія Савченко, будучи офіцером Збройних Сил України, перебуваючи у розташуванні воєнізованого батальйону «Айдар», 17 червня 2014 в районі п. Металіст Слов'яносербського району Луганської області, вела приховане спостереження і коригування артилерійського обстрілу по ділянці блокпоста ополченців Луганської Народної Республіки з перебували на ньому мирними громадянами, у тому числі трьома громадянами Російської Федерації - кореспондентами ВДТРК. В результаті обстрілу двоє росіян були вбиті».
Захист Надії Савченко неодноразово спростовував такі дані, наводячи докази, що обстріл, під час якого загинули співробітники телеканалу «Россия 1», стався після того, як Надія Савченко потрапила у полон до терористів «ЛНР». Її адвокати заявляють про два фактичних підтвердження алібі українки - білінг її мобільних телефонів і відеозйомку бойовика «ЛНР».
10 червня суд у Москві продовжив арешт Надії Савченко до 30 вересня. Таким чином, були відхилені заперечення адвоката Іллі Новикова проти утримання його підзахисної під вартою у зв'язку з її імунітетом як члена ПАРЄ, а також процедурними неточностями під час оформлення клопотання Слідчим комітетом Росії.
24 квітня російське слідство пред'явило Надії Савченко звинувачення в остаточній редакції: пособництво у вбивстві двох журналістів ВДТРК улітку 2014 року на Донбасі, незаконному перетині кордону Росії, хоча наявні багато доказів того, що льотчицю викрали і перевезли через російський кордон. Вона своєї «провини» не визнала.
Європейський Союз вирішив направити своїх представників для моніторингу судових процесів у Росії над громадянами України Надією Савченко, а також іншими політв'язнями - Олегом Сенцовим та Олександром Кольченком.
«Детектор медіа»