Група «РПР Культура» розкритикувала два законопроекти щодо авторських прав на службові твори

Група «РПР Культура» розкритикувала два законопроекти щодо авторських прав на службові твори

7 Липня 2015
0
1495

Група «РПР Культура» розкритикувала два законопроекти щодо авторських прав на службові твори

0
1495
Група «РПР Культура» розкритикувала два законопроекти щодо авторських прав на службові твори
Група «РПР Культура» розкритикувала два законопроекти щодо авторських прав на службові твори

Експерти групи «РПР Культура» виступили з критикою законопроектів № 2447 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо авторського права і суміжних прав» і № 1812-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо службових творів, творів, створених за замовленням та при виконанні робіт» та закликають депутатів відкликати їх. Про це йдеться в заяві «РПР Культура».

 

Нагадаємо, законопроект № 2447 передбачає унормування питання прав інтелектуальної власності на службові твори і твори, створені за замовленням. Його внесли 20 березня до Верховної Ради народні депутати Вікторія Пташник, Павло Костенко, Ірина Подоляк, Олексій Скрипник, Тетяна Острікова, Ірина Сисоєнко, Роман Семенуха («Самопоміч»), Наталія Кацер-Бучковська («Народний фронт»), Іван Крулько, Альона Шкрум («Батьківщина»), Іванна Климпуш-Цинцадзе («Блок Петра Порошенка»).

 

На думку авторів законопроекту, існують значні проблеми «в регулюванні питання щодо виникнення та передачі виключних майнових прав на об'єкти права інтелектуальної власності, створені у зв'язку з виконанням трудового договору, за замовленням або при виконанні робіт за договором», що погіршує умови ведення бізнесу в Україні, зокрема, для високотехнологічних компаній.

 

Експерти групи «РПР Культура», зауважують, що вказане обґрунтування суперечить чинній практиці укладання авторських угод і теоретично може стосуватися лише окремих об'єктів - передусім комп'ютерних програм (баз даних), тим часом всі інші твори перебувають поза цією колізією та проблематикою.

 

«Розуміючи, що комп'ютерні програми та інші технологічні об'єкти за своєю природою дуже name="_GoBack">умовно належать до сфери об'єктів авторського права в цілому, вважаємо, що необачна руйнація сталих загальних правових норм через запропоновані в законопроекті новації фактично скасовує засадничі інститути, які стоять на сторожі прав авторів інших категорій об'єктів права інтелектуальної власності. Тому зазначені спірні новації - на тлі потреби у справді нагальних реформах у сфері авторського права - викликають у експертів занепокоєння й подив», - йдеться в заяві «РПР Культура».

 

На думку групи «РПР Культура», законопроектом заперечуються (спотворюються) такі базові правові засади європейської правової моделі, яка ще на початку 2000-х років була впроваджена в українське законодавство:

- первинність виникнення права інтелектуальної власності в автора твору;

- невідчужуваність особистих немайнових прав автора;

- право автора на справедливу винагороду;

- нікчемність введення обмежень для автора створювати інші твори паралельно з замовленим;

- право на вільне волевиявлення учасника правочину, яке повинне відповідати його внутрішній волі;

- засади права власності на результати інтелектуальної праці (згідно зі статтями 41 і 54 Конституції України).

 

Експерти групи «РПР Культура» дійшли до висновку, що запропоновані норми не сприяють розбудові ефективної системи захисту інтелектуальної власності й не мають стосунку до імплементації угоди про асоціацію України з ЄС, яка наполягає на необхідності дотримання й Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС), і Бернської конвенції, і договорів Всесвітньої організації інтелектуальної власності тощо - і, у відповідних частинах, суперечить вищевказаним міжнародним актам, ратифікованим Україною.

 

Законопроект № 1812-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо службових творів, творів, створених за замовленням та при виконанні робіт» зареєстрували 5 лютого народні депутати від «Самопомочі» Роман Семенуха, Олександр Данченко та Ірина Сисоєнко.

 

На думку «РПР Культура», зміст законопроекту майже ідентичний до № 2447, а також містить додаткові сумнівні зміни (перетворює якісний критерій «складний» на окремий вид творів, що не є доцільним з точки зору унормування специфіки кожного виду творів).

 

«Тобто запропоновані законопроекти, в разі прийняття котрогось із них у якості закону, погіршують стан захисту інтелектуальної власності, а також створять додаткові розбіжності з європейським законодавством, що шкодитиме інтеграційному процесу», - заявляють експерти «РПР Культура».

 

Вона вважають за доцільне відкликати законопроекти № 2447 та № 1812-1 і запропонувати Комітету з питань науки і освіти створити окрему робочу групу з розробки доречних законодавчих змін, які дійсно сприятимуть інвестиціям і веденню бізнесу високотехнологічних компаній.

 

Нагадаємо, раніше Національна спілка кінематографістів України закликала голову Верховної Ради Володимира Гройсмана зробити все необхідне, аби законопроект № 2447 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо авторського права і суміжних прав» був відкликаний і його «ідеологія» більше ніколи не визначала наміри законотворців.

 

«Детектор медіа»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
1495
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду