Суд над блогером Русланом Коцабою перенесено на 29 квітня
Сьогодні, 16 квітня, в Івано-Франківському міському суді розпочалося перше засідання у кримінальній справі щодо блогера Руслана Коцаби, якого звинувачують у державній зраді за заклики до бойкоту мобілізації. Про це повідомляє «Укрінформ».
Руслан Коцаба не визнає своєї провини. «Владі вигідно робити з мене страшилку, аби прикрити свою власну нікчемність. Тільки присутність преси може показати фіктивність цієї справи. Я сподіваюсь на об'єктивне висвітлення подій», - заявив у своєму виступі блогер.
Захист журналіста в суді забезпечує адвокат Тетяна Монтян, яка прибула з Києва.
Суд планує заслухати близько 40 свідків у справі журналіста.
За викликом суду в залі знаходився свідок, оператор одного з телеканалів, повідомляє «Укрінформ». На початку засідання згідно з регламентом його попросили вийти, щоб пізніше викликати для свідчення. Проте свідок більше не повернувся до суду, через що суддя Володимир Попович оголосив перерву до 29 квітня.
Перед цим суд розглянув клопотання щодо побачення Руслана Коцаби з рідними і надав дозвіл на побачення в СІЗО с матір'ю та дружиною.
Нагадаємо, в січні пан Коцаба оприлюднив відеозвернення до Президента України «Я проти мобілізації» і закликав українців відмовлятися від служби у ЗСУ. Він також неодноразово виступав на російських телеканалах, де називав події на сході України «братовбивчою війною» і заперечував присутність російських військ на Донбасі. СБУ звинуватила блогера в державній зраді і відкрила кримінальне провадження за ч. 1 статті 111 КК України та ч.1 статті 114-1 КК України.
6 лютого Руслана Коцабу арештували після обшуку в його квартирі. 8 лютого рішенням Івано-Франківського міського суду блогера було арештовано на 60 діб. 14 лютого апеляційний суд залишив у силі рішення попередньої інстанції про арешт. 9 квітня Івано-Франківський міський суд залишив блогера під вартою до 6 червня.
В ухвалі суду від 8 лютого зазначено, що Руслан Коцаба за винагороду працював на замовлення російського телеканалу НТВ і організовував підготовку провокативних матеріалів про мобілізацію в Україні для російського ТБ. Відеозвернення Руслана Коцаби до Президента України «Я проти мобілізації» використовували в інформаційних програмах «Время покажет» російського «Первого канала» і російського телеканалу «Россия 1». У документі також наголошується, що пан Коцаба мав намір найближчим часом виїхати на невизначений термін на територію так званих «ЛНР» та «ДНР», аби продовжити свою діяльність.
6 березня Івано-Франківський міський суд залишив під арештом вилучені в Руслана Коцаби під час обшуку кошти в сумі 6 тис. 300 доларів, 9 тис. 110 євро та 7 тис. грн.
Обвинувальний акт щодо Руслана Коцаби було складено 27 березня слідчим управління СБУ в Івано-Франківській області та затверджено прокурором Івано-Франківської області. За звинуваченням у державній зраді блогеру загрожує позбавлення волі на строк від 12 до 15 років з конфіскацією майна або без такої, за перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України - позбавлення волі на строк від 5 до 8 років. Як сказано в обвинувальному акті, за висновками судово-лінгвістичної експертизи, заклики до відмови від мобілізації «об'єктивно є однією з форм підривної діяльності проти України на шкоду її обороноздатності у сучасних умовах».
Водночас представництво міжнародної організації Amnesty International в Україні розповсюдило заяву, в якій назвало Руслана Коцабу «в'язнем сумління» і закликало українську владу негайно його звільнити.
Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська вважає недопустимим у демократичному суспільстві таке обмеження свободи, як у справі Руслана Коцаби, та вбачає в його арешті ознаки порушення статті 10 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.
Українська Гельсінська спілка з прав людини назвала арешт пана Коцаби «переслідуванням за політичними мотивами».
«Детектор медіа»