Ярош хоче врегулювати притягнення до відповідальності за порушення доступу до публічної інформації
Ярош хоче врегулювати притягнення до відповідальності за порушення доступу до публічної інформації
Народний депутат Дмитро Ярош (позафракційний) пропонує врегулювати порядок притягнення до відповідальності за порушення законодавства про доступ до публічної інформації. Відповідний законопроект № 2429 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення він зареєстрував 19 березня, повідомляє Інститут медіа права.
Ініціатор законопроекту пропонує збільшити строк, протягом якого особу можна притягнути до відповідальності: адміністративне стягнення може бути накладено протягом трьох місяців з дня виявлення, але не пізніше двох років (замість одного) з дня його вчинення.
Крім цього, народний депутат пропонує, щоб фізична або юридична особа, яка подавала запит, могла самостійно скласти протокол про порушення її права на доступ до публічної інформації.
Дмитро Ярош пояснює свою законодавчу ініціативу тим, що на сьогодні Секретаріат Омбудсмена не може забезпечити притягнення до відповідальності усіх порушників, зважаючи на обмеженість його штату та короткий час, відведений на складання протоколів. Зміни щодо розширення кола осіб, які матимуть право складати протокол про адміністративні правопорушення мають на меті «забезпечити невідворотність покарання, економії ресурсів, посилення правової захищеності осіб, яким гарантовано право на доступ до публічної інформації».
При цьому, право складати протокол про адміністративні правопорушення надається лише особам, які подавали інформаційні запити, що в тій чи іншій мірі були не задоволені, тобто, запропонований порядок буде стосуватися лише таких порушень як ненадання відповіді чи інформації на запит, несвоєчасне або неповне надання інформації або ж надання недостовірної інформації. Щодо решти порушень (неоприлюднення інформації, обмеження доступу до інформації та неправомірне віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом), а також у випадках, коли запитувачі не здатні скласти протокол самостійно - право на складання протоколів пропонується залишити за Cекретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Нагадаємо, 5 березня Верховна Рада підтримала в першому читанні за основу законопроекти № 2171 «Про внесення змін у деякі закони України щодо доступу до публічної інформації у формі відкритих даних» та № 2172 «Про внесення змін до статті 28 Бюджетного кодексу України щодо доступу до інформації про бюджетні показники у формі відкритих даних», які спрямовані на впровадження в Україні стандартів «відкритих даних». Ініціатором обох законопроектів виступив Президент України Петро Порошенко.
3 березня Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про відкритість використання публічних коштів», ухвалений Верховною Радою 11 лютого.
«Детектор медіа»