
СБУ запевняє: буде притягати до відповідальності тільки тих, хто веде в соцмережах антимобілізаційну контркомпанію
СБУ запевняє: буде притягати до відповідальності тільки тих, хто веде в соцмережах антимобілізаційну контркомпанію


Служба безпеки України надала роз'яснення, які саме дії осіб у соціальних мережах можуть бути підставою для відкриття кримінального провадження і притягнення до відповідальності за перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України (ЗСУ) в особливий період. Про це йдеться у коментарі глави прес-служби СБУ Олени Гітлянської медіатаблоїду «Дуся».
Нагадаємо, видання «Корреспондент.net» розповсюдило інформацію про відповідь СБУ на свій запит, у якій йшлося, що слідчий Служби безпеки України протягом доби може відкрити кримінальну справу проти автора антимобілізаційного поста в будь-якій соціальній мережі в інтернеті.
Олена Гітлянська підтвердила, що СБУ дійсно надавала відповідь на запит видання «Корреспондент.net». «До нас надійшов запит "Чи може СБУ порушити кримінальне провадження за розповсюдження в соціальних мережах інформації, спрямованої проти проведення мобілізації?". В принципі, запит був про окремий випадок - поширення в соцмережах, а відповідь звучала в загальному: якщо якесь правопорушення є, то слідчий зобов'язаний порушити кримінальну справу протягом 24 годин. Згідно статті 114-1 КК України передбачена кримінальна відповідальність за перешкоджання законній діяльність ЗСУ та інших військових формувань в особливий період», - уточнила вона.
Водночас глава прес-служби СБУ пояснила, що у відповіді йшлося про кримінальну відповідальність за активну діяльність і заклики до зриву мобілізації, які можна трактувати як перешкоду діяльності ЗСУ. «Але кожен випадок індивідуальний. Людина може просто написати якийсь пост, висловити свою точку зору. А є люди, який працюють в соцмережах і отримують за це гроші. І це велика різниця», - зазначила пані Гітлянська.
На питання журналіста «Дусі», чи треба це розуміти так, що у випадку, якщо пост буде оплачений тими, хто веде інформаційну війну проти України, то ймовірність порушення кримінальної справи дійсно велика, Олена Гітлянська відповіла, що «будь-яке порушення розглядається в індивідуальному порядку, враховуються обставини, а вже потім приймається рішення - порушувати кримінальну справу чи ні».
«Якщо людина висловлює свою точку зору - зрозуміло, що це не є приводом для кримінального переслідування: у нас не порушують справи за висловлення своєї точки зору. Якщо проаналізувавши пост або ряд постів, слідство приходить до висновку, що людина може діяти, виходячи з корисливих мотивів, і займається контрпропагандою мобілізації, то кримінальна справа може бути порушена», - заявила Олена Гітлянська.
Нагадаємо, адвокат компанії «Юскутум» Денис Овчаров у коментарі «Корреспондент.net» сказав, що стаття 114-1 Кримінального кодексу (перешкоджання законній діяльності ЗС України та інших військових формувань в особливий період), яка передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі на термін від п'яти до восьми років, дуже розмита і не має підстав для вироку. За його словами, якщо особа напише щось проти мобілізації, то у статті 114-1 прямо не зазначено, що саме вона порушилав. Навіть більше, у статті чітко не прописано, що саме є перешкоджанням діяльності Збройних Сил України.
Експерт зазначає, що в цьому випадку, щоб судити особу, потрібно мати конкретну статтю Кримінального кодексу, потім згідно з цією статтею провести лінгвістичну експертизу і встановити основні меседжі повідомлення, оприлюднені у соцмережах. Він також заявив, що СБУ не уповноважена коментувати норми кваліфікації відповідальності, оскільки не має судової практики як у першій інстанції, так і в інших судах.
Стаття 114-1 ККУ була прийнята в квітні минулого року в рамках закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України)».
«Детектор медіа»
