Директор азербайджанського Інституту з безпеки репортерів Гусейнов переховується у швейцарському посольстві

Директор азербайджанського Інституту з безпеки репортерів Гусейнов переховується у швейцарському посольстві

14 Лютого 2015
1
3059

Директор азербайджанського Інституту з безпеки репортерів Гусейнов переховується у швейцарському посольстві

1
3059
Директор азербайджанського Інституту з безпеки репортерів Гусейнов переховується у швейцарському посольстві
Директор азербайджанського Інституту з безпеки репортерів Гусейнов переховується у швейцарському посольстві

Справа директора репресованого азербайджанською владою Інституту свободи й безпеки репортерів (Institute for Reporters' Freedom and Safety - IRFS) 35-річного Еміна Гусейнова (Emin Huseynov) набула нового повороту й потребує міжнародного рішення. Про це з посиланням на норвезьку фундацію «Дім прав людини» (Menneskerettighetshuset) повідомляє сайт «Кавказский узел».

 

Як зазначає видання, щоб уникнути арешту за сфабрикованими звинуваченнями, Гусейнов з серпня минулого року переховується у посольстві Швейцарії в Баку.

 

Дружина Гусейнова? громадянка США Сара Полсворт (Sarah Paulsworth) перебуває за межами Азербайджану

«Емін Гусейнов змушений був здійснити цей крок у розпал безпрецедентних репресій проти громадянського суспільства в Азербайджані», - говориться у повідомленні норвезької правозахисної організації.

 

Сюжет на цю тему випустила в ефір у програмі Rundschau швейцарська компанія Schweizer Radio und Fernsehen (SRF).

Нагадаємо, Емін Гусейнов зник безвісти після того, як азербайджанська влада влаштувала 8 серпня 2014 року обшук у бакинському офісі очолюваного ним опозиційного Інституту свободи й безпеки репортерів. Силовики вилучили усі електронні носії, знімальне обладнання, фінансову документацію і матеріали, що стосуються правозахисної діяльності організації. Її офіс лишається опечатаним, співробітників ІСБР викликають на допити.

 

Видавши себе за громадянина Швейцарії, Емін Гусейнов зміг врятуватися від переслідувань поліції, повідомило з посиланням на SFR Радіо «Свобода».

МЗС Швейцарії підтвердив програмі Rundschau, що Гусейнову було надано притулок «з гуманітарних міркувань». «Відтоді у пошуках виходу із ситуації ми обговорюємо питання з урядом та з офіційними особами Азербайджану», - йдеться у заяві швейцарського зовнішньополітичного відомства.

Представники IRFS утрималися від коментарів «Кавказскому узлу». Вони заявили кореспонденту сайту, що не володіють інформацією стосовно теперішнього становища Еміна Гусейнова.

 

«Кавказскому узлу» не вдалося поки що отримати ексклюзивні коментарі ані у правоохоронних органах Азербайджану ані у посольстві Швейцарії.

«Позбавлення волі становило б загрозу здоров'ю Гусейнова. Швейцарія повинна й надалі надавати йому прихисток з гуманітарних міркувань», - вважає очільник женевського офісу Норвезького фонду «Дім прав людини» Флоріан Ірмінгер (Florian Irminger).

 

«Його перебування у посольстві, - заявив він, - виправдане репресіями в Азербайджані, сфальсифікованими звинуваченнями проти захисників прав людини в країні, та неможливістю захистити себе у суді через відсутність незалежної правничої системи й тиску на адвокатів».

 

У заяві привернуто увагу до серйозних проблем зі здоров'ям Еміна Гусейнова, що є наслідком побиття його поліцією у 2003-му та 2008 роках.

 

Гусейнов зіштовхується з кримінальними звинуваченнями, аналогічними тим, які висувають арештованим правозахисникам. Їм інкримінують ухиляння від сплати податків, незаконне підприємництво, зловживання службовим становищем.

 

У норвезькій заяві наголошується, що сім'я Гусейнова також зіштовхується з тиском влади. Допитів зазнала його мати. Братові Еміна, співробітнику IRFS, блоґеру Мехману Гусейнову заборонено виїздити з країни. У нього конфісковано й внутрішній паспорт. Тиск чиниться і на інших співробітників закладу.

 

У рідних і колег Гусейнова не має можливості зв'язатися з ним у швейцарському посольстві.

Інститут зі свободи й безпеки журналістів не підтримує жодних контактів з Гусейновим відколи в офісі організації було проведено обшук, сказала кореспонденту «Кавказского узла» його юристка Гюнай Ісмайлова.

 

«Спочатку ми дуже занепокоїлися. Вважали, що його викрали силовики. У рідних про нього також не було інформації, - пояснила вона. - Однак після того, як співробітників IRSF почали викликати для проведення слідства, ми зрозуміли, що Еміна не затримали. Після цього точилися розмови, що він переховується в якомусь посольстві. Та усе це було на неофіційному рівні».

 

У зв'язку з ситуацією, що нині виникла, співголова Гельсінської комісії США конгресмен-республіканець Крістофер Сміт (Сhristopher Smith закликав президента Азербайджану Ільхама Алієва дозволити Еміну Гусейнову негайно покинути швейцарське посольство й безпечно виїхати з країни. «Судове переслідування, - говориться в оприлюдненій заяві впливового американського законодавця, - це складова частка масштабнішого погрому активістів з прав людини. Я зустрічався з членами їхніх родин та з їхніми друзями і приєдную свій голос до тих, хто закликає їх звільнити».

 

На захист Еміна Гусейнова на слуханнях у Конгресі виступив відомий конгресмен-републіканець Дана Рорбахер (Dana Rohrbacher). Він висловив жаль у зв'язку з тим, що посольство США, до якого Гусейнов також звертався по допомогу, відмовилося надати йому притулок.

 

Нью-йоркський Комітет захисту журналістів (CPJ) закликав уряд Азербайджану припинити кримінальне переслідування Гусейнова. «Те, що журналіст і правозахисник змушений переховуватися у закордонному посольстві, ганьбить азербайджанську владу», - заявила координаторка програми КЗЖ з Європи та Центральної Азії Ніна Огнянова (Nina Ognianova).  

 

У ситуації, що склалася довкола Еміна Гусейнова, на проблему захисту прав людини накладають відбиток конкретні економічні інтереси. Як відзначили автори програми каналу SFR,перебування Еміна Гусейнова у швейцарському посольстві припало на незручний час з погляду двосторонніх відносин. Азербайджанська державна нафтова компанія SOCAR вкладає інвестиції у мережу автозаправочних станцій Ecco у Швейцарії. А Швейцарія бере участь у здійсненні проекту будівництва трансадріатичного газопроводу для прокачки азербайджанського газу в Европу. «Швейцарські міністри, які постійно відвідують Баку, зацікавлені у вигодах від спробітництва з Азербайджаном», - відзначили журналісти SRF.

 

Аркадій Сидорук для «Детектор медіа»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1
3059
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Киевлянин
3729 дн. тому
Нечто подобное уже происходит в Украине. А журналисты молчат в тряпочку...
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду