Сьогодні Рада розгляне проекти про суспільне мовлення, але фракція БПП вирішила їх не підтримувати
Сьогодні Рада розгляне проекти про суспільне мовлення, але фракція БПП вирішила їх не підтримувати
Сьогодні, 13 січня, в другій половині дня Верховна Рада розгляне в першому читанні обидва законопроекти про внесення змін до деяких законів України щодо Суспільного телебачення і радіомовлення України - проект Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики № 1357 та альтернативний проект народного депутата Миколи Томенка № 1357-1. Про це йдеться в порядку денному пленарного засідання Верховної Ради.
При цьому президентська фракція «Блоку Петра Порошенка» вирішила не підтримувати законопроект № 1357 про суспільне телебачення, внесений профільним комітетом. Про це повідомив депутат від «Блоку Петра Порошенка» Сергій Лещенко у Facebook. Таке рішення обурило представників медіаспільноти, які довгий час цей закон намагалися впровадити.
Сергій Лещенко наголошує, що ключова реформа зі списку рекомендацій ЄС блокується через небажання депутатів розстатися з рупорами пропаганди. Серед причин небажання голосувати за законопроект він також називає звичку мажоритарників «розглядати обласні телекомпанії як дівок за викликом, яких вони можуть використовувати за скромну винагороду чи просто тепле слово». «Якщо треба, ми дійдемо до МВФ і будемо наполягати, щоб створення суспільного ТБ включили до списку вимог до України для отримання фінансової допомоги», - заявив депутат.
Однопартієць Лещенка Світлана Заліщук у коментарі на Facebook зазначає, що депутати від БПП хочуть відправити законопроект на доопрацювання, аби внести на повторне перше читання. «Ми багато працювали публічно на просування СМ, але недооцінили недоінформованість та зашореність однофракційців. Але битва не втрачена», - вважає депутатка.
Шеф-редакторка «Детектор медіа» Наталія Лигачова вважає, що спрацювало бажання Миколи Томенка «допомогти кумові» - Віктору Набруску, який прагне очолити Національну радіокомпанію України. «Кумовство - це в оранжевих у генах? Ми пам'ятаємо, як це було за Ющенка. Тепер Порошенко заради кума лобіює ціле міністерство, а Томенко істерить заради того, аби його кума - Набруска - повернути в тепленьке місце курівника НРКУ?», - зазначає пані Лигачова. На її думку, зараз намагаються зламати те, що створювалося за останні півроку силами європейських експертів, медійних організацій, депутатами, Нацрадою, Держкомтелерадіо.
Експертка також звертає увагу на те, що «історія повторюється»: «Мені дуже шкода, якщо БПП повторить помилки по СМ «Нашої України», яка у 2005 році не дала голосів за СМ у другому читанні».
Генеральний директор Національної телекомпанії України Зураб Аласанія вважає, що зміни до закону можуть не пройти через побоювання депутатів «як би чого не вийшло». «Досконально прописаний юристами в законі механізм контролю - щомісячний, щоквартальний, щорічний - з КРУ, Ревізійною комісією і Наглядовою Радою - не допомагає. Що ще потрібно прописати, чим ще можна переконати? Качучу станцювати?», - обурюється Аласанія.
Депутатка від «Народного фронту» Вікторія Сюмар, яка ініціювала зміни до закону про суспільне мовлення, коментувати рішення партнерів по коаліції не стала. «Понадіюся на здоровий глузд і логіку. Скажу одне: для мене це голосування буде тестом на те, наскільки цей парламент націлений на реформи і готовий їх проводити», - написала депутатка у себе у Facebook.
Нагадаємо, 10 грудня у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект №1357 «Про внесення змін до деяких законів України щодо Суспільного телебачення і радіомовлення України». Законопроект передбачає внесення низки суттєвих змін до законів «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», «Про приватизацію державного майна», «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Зокрема, ці зміни визначають юридичний статус і базу утворення Національної суспільної телерадіокомпанії України, змінюють систему фінансування НСТУ, порядок формування наглядової та редакційної рад, а також гарантують отримання ліцензій і майна. Вони мають на меті вдосконалити закон про суспільне мовлення.
Натомість народний депутат Микола Томенко 23 грудня зареєстрував альтернативний законопроект №1357-1 «Про внесення змін до Закону України "Про Суспільне телебачення та радіомовлення" (щодо створення регіонального суспільного телерадіомовлення)», яким запропоновував свій варіант організаційно-правової форми НСТУ. На його думку, мають бути окремо дві юридичні особи: телебачення і радіо.
26 грудня члени Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики рекомендувати Верховній Раді України за наслідками розгляду в першому читанні відхилити проект Закону України № 1357-1 «Про внесення змін до Закону України «Про Суспільне телебачення та радіомовлення» (щодо створення регіонального суспільного телерадіомовлення), внесений народним депутатом України Миколою Томенком.
26 грудня рух «Стоп цензурі!», медіагрупа Реанімаційного пакету реформ (РПР-Медіа) та низка медійних громадських організацій («Центр UA», ГО «Детектор медіа», Інститут масової інформації, Інститут медіа права) висловили протест проти спроб затягнути процес створення суспільного мовлення в Україні - саме так вони розцінили законопроект Миколи Томенка.
29 грудня Президент України Петро Порошенко на прес-конференції заявив, що зацікавлений у тому, щоб в Україні було суспільне мовлення і щоб воно ефективно працювало на державу, на суспільство. Він також заперечив, що в Адміністрації Президента України блокується ухвалення необхідних змін до закону про суспільне мовлення, напрацьованих медіаюристами та Комітетом з питань свободи слова та інформаційної політики, оскільки радник Президента з гуманітарних питань Микола Томенко зареєстрував альтернативний законопроект.
12 січня рух «Стоп цензурі!» вдруге висловив своє занепокоєння черговим сплеском протидії створенню суспільного мовлення в Україні. Таку заяву рух поширив, реагуючи на законопроект Миколи Томенка та на заяву колективу Національної радіокомпанії України щодо його небажання входити до єдиної Національної суспільної телерадіокомпанії України.
«Детектор медіа»