Нардепи, вивчіть абетку!
Ні, не політичну, не економічну й навіть не правову. Звичайну українську абетку — ту саму, якої школярі навчаються в першій чверті першого класу загальноосвітньої школи.
Минулий тиждень зі жвавими обговореннями запровадження абонплати на газ змусив нардепів і в парламентській залі засідань, і на телеекранах багато разів вимовляти одну й ту саму абревіатуру. З вуст депутатів вона лунала як “ен-ка-ер-йе”. Олег Ляшко, Сергій Соболєв та чимало інших достойників уже давно вимовляють цю абревіатуру саме так.
Варто сподіватися, депутати мають на увазі Національну комісію з регулювання електроенергетики. НКРЕ. На превеликий жаль, вони своєї абревіатури не розшифровують — бо, може, тоді б виявилося, що й слово “електроенергетика” вони вимовляють йотовано? “Йелектройенергетика”?
Й от що дивно. За службовими обов'язками, тим самим нардепам досить часто доводиться вимовляти ще одну абревіатуру — ОБСЄ, “о-бе-ес-йе”. Їм і на думку не спадає: як це так, дві різні літери — Е та Є, а вимовляються однаково? Ні, не може такого бути! У світі, в якому живуть нардепи, може бути все, й жодної логіки в тому світі не існує.
Ці самі нардепи дуже полюбляють виголошувати палкі спічі на підтримку української мови. Їм і на думку не спадає, що своїм власним прикладом вони дискредитують її, ту саму українську мову. Бо спонукають аудиторію до висновку: “Ге, дурна якась мова, дві різні літери, а читаються однаково!”
Бо, як відомо, саме політики є в нас законодавцями в мовній сфері. Пригадаймо нещодавні часи, коли президентом був Янукович: він та його оточення не знали, що в українській мові існують безособові речення. Такі, як “аварію на шахті попереджено”. А тому й казали: “Аварія на шахті попереджена” - й слідом за ними так само почали казати більшість ЗМІ. Безособові звороти геть зникли були з мовного медіапростору.
Тож от пропозиція. Протягом непленарних тижнів — хай депутати повчать буквар. Можливо, з репетиторами. Протягом бодай півроку (нагадаю: першокласникам вистачає двох місяців). І складуть іспит.
І, може, тоді вони вивчать, що літера Е в українській мові — нейотована. Й називається так, як читається у словах Естонія, Ефіопія, Екватор. А вже потім ті депутати хай виступають зі своїми палкими промовами про українську мову та на її підтримку. Бо інакше святотатство виходить.