detector.media
Роман Мельник
«Детектор медіа»
22.05.2023 13:38
У Білорусі помилували ексредактора Nexta Романа Протасевича
У Білорусі помилували ексредактора Nexta Романа Протасевича
Ще 3 травня Протасевича засудили до восьми років колонії у справі про змову з метою захоплення влади.

У Білорусі помилували ексредактора опозиційного каналу Nexta Романа Протасевича, раніше засудженого до восьми років колонії посиленого режиму в справі про змову з метою захоплення влади. Про це повідомляє білоруське державне агентство БелТА.

«Роман Протасевич повідомив журналістам, що його помилували, передає кореспондент БелТА», — написало видання.

«Буквально щойно я підписав усі відповідні документи про те, що я помилуваний. Це, звичайно, просто чудова новина», — передає агентство слова Протасевича.

Нагадаємо, 3 травня суд у Білорусі засудив колишнього редактора телеграм-каналу Nexta Романа Протасевича до восьми років колонії посиленого режиму в справі про змову з метою захоплення влади.

Крім того, засновнику Nexta Степану Путилу суд заочно призначив 20 років колонії, колишньому редактору каналу Яну Рудику — 19 років колонії. 

За даними білоруського державного агентства БелТА, Путила, Рудика та Протасевича звинуватили у скоєнні не менше 1586 злочинів. Серед іншого їм закинули змову з метою захоплення влади, публікацію матеріалів, які «мають деструктивні цілі», заклики протестно налаштованих громадян до актів «тероризму».

В останньому слові Протасевич заявив, що хоче зробити «все можливе, щоб відшкодувати збитки», які спричинили його дії.

«Я відкрито визнаю політичну поразку. Я радий, що в якийсь момент зміг знайти в собі сили, щоб зізнатися у всьому тому, що робив, тепер відповідальність лежить на мені. Визнаю, на відміну від тих, хто, зокрема, зараз за кордоном і прикривається ширмою. Уся ця ситуація дозволила мені трохи інакше поглянути на життя з боку, на ті пріоритети, які неправильно були в мене розставлені», — сказав він.

Протасевич попросив суд розглянути його ситуацію з розумінням та ухвалити справедливе рішення про покарання, яке не буде пов'язане з позбавленням волі. Повідомлялось, що до набрання чинності вироку він залишиться під домашнім арештом.

Романа Протасевича та його дівчину Софію Сапегу силовики затримали 23 травня 2021 року в аеропорту Мінська. Літак, на якому Сапега та Протасевич поверталися з Афін до Вільнюса, був примусово посаджений ВПС Білорусі на мінському летовищі. 

У 2021 році білоруська пропаганда записала з Протасевичем низку відео, під час яких він «зізнавався» в організації несанкціонованих акцій протесту в 2020 році. Щирість  заяв Протасевича можна поставити під сумнів. Його батьки припускали, що опозиціонера катували в СІЗО.

У січні 2022 року Протасевич повідомив, що його відпустили з-під домашнього арешту і що він співпрацюватиме з провладною організацією.

13 квітня 2023 року білоруська прокуратура висунула Протасевичу нове, більш тяжке звинувачення — у повторному керівництві «екстремістським формуванням». Ідеться про адміністрування телеграм-каналу «Беларусь головного мозга».

Його дівчину Софію Сапегу у травні 2022 року засудили до шести років колонії за нібито адміністрування опозиційного телеграм-каналу «Чорна книга Білорусі».

У червні Сапега попросила самопроголошеного президента Олександра Лукашенка про помилування, а батько засудженої погасив призначений судом штраф у 175 тисяч білоруських рублів (близько 67 тисяч євро), що формально відкрило шлях до її помилування або передачі Росії. У січні комісія при самопроголошеному президентові Білорусі Олександрі Лукашенку відмовила Сапезі в помилуванні.

Утім, у квітні 2023 року влада Білорусі таки запустила процедуру передачі Софії Сапеги до Росії.

Фото: БелТА

 

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY