Правозахисники не можуть зв’язатися із затриманими ФСБ в Криму журналістами

Правозахисники не можуть зв’язатися із затриманими ФСБ в Криму журналістами

19 Квітня 2016
1461

Правозахисники не можуть зв’язатися із затриманими ФСБ в Криму журналістами

1461
Координаторка Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник повідомила, що наразі правозахисники намагаються зв'язатися із журналістами, які після обшуків затримані сьогодні, 19 квітня, в окупованому Росією Криму.
Правозахисники не можуть зв’язатися із затриманими ФСБ в Криму журналістами
Правозахисники не можуть зв’язатися із затриманими ФСБ в Криму журналістами

Про це повідомляє видання «Крим.Реалії». 

«Поки з ними зв'язку немає, наскільки відомо, їх відвезли на допит, зв'язок намагаємося тримати через родичів, намагаємося з'ясувати, чи є у них адвокатська підтримка», – сказала Ольга Скрипник.

Правозахисникам відомо про проведення обшуків у будинках трьох журналістів, під час яких могли бути вилучені особисті речі, техніка. Однак наразі інформації про те, чим закінчилися обшуки і які результати допиту, поки немає.

«Висувають приблизно однакові звинувачення за статтею 280.1 Кримінального кодексу Російської Федерації (заклики до порушення територіальної цілісності Росії) – абсолютно політизована стаття... Це все в рамках законодавства Росії у боротьбі з екстремізмом. Саму статтю називають сепаратистською, тому що там прописані будь-які заклики до порушення територіальної цілісності Росії. Ця стаття була введена саме у зв'язку з кримськими подіями, щоб будь-кого, хто незгодний з офіційною позицією Кремля, можна було усунути. Стаття не має жодної правової визначеності, що дозволяє самовільно, суб'єктивно трактувати поняття сепаратизму. Поклонська і всі, хто їй служить, можуть трактувати це як завгодно», – сказала Ольга Скрипник.

Правозахисники також дають рекомендації для журналістів, які працюють в Криму, щодо раптових обшуків російських силовиків.

«Основне – це вимагати документи, тобто на якій підставі проводиться обшук, без документів люди мають повне право не відкривати двері. Друге – обов'язково тримати зв'язок хоч із кимось, повідомити, де ви перебуваєте. Якщо є можливість, будь-яких знайомих адвокатів залучати на обшук. Адвоката потім можна змінити, але бажано, щоб обшук проводився вже при адвокаті. Звертайте увагу на понятих, наполягайте на тому, щоб поняті були залучені зі сторони. Буває, що приводять своїх "понятих" – людей, які підтвердять усе, що завгодно. І щоб родичі були на зв'язку. Якщо у родичів є можливість – треба укласти договір із адвокатом, щоб родичі сприяли», – сказала координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Нагадаємо, сьогодні, 19 квітня, російська ФСБ в окупованому Криму провела обшук і порушила кримінальну проти журналіста видання «Крим.Реалії» Миколи Семени (проект української служби «Радіо Свобода») за статтю, у якій начебто містяться «заклики до порушення територіальної цілісності РФ».

Про кримінальну справу щодо журналіста повідомила так звана «прокурор» Криму Наталія Поклонська«Відносно журналіста видання порушено кримінальну справу за ознаками частини 2 статті 280.1 КК РФ. Цим журналістом була підготовлена й опублікована стаття, в якій наводяться висловлювання, спрямовані на порушення територіальної цілісності РФ, що не дозволено ні журналістам, ні будь-кому іншому».

Пізніше адвокат Еміль Курбедінов повідомив про обшуки у ще двох кримських журналістів, крім обшуку в Миколи Семени, про який стало відомо раніше. За його інформацією, після обшуку, журналістів відвезли в управління російської ФСБ у Сімферополі. «Обшук проведено у трьох кримських журналістів і їх вивозять в управління ФСБ. Це Леньяра Абібулаєва, Люманова Руслана і Микола Семена. По-моєму, Миколі Семені висуватимуть звинувачення», – сказав Еміль Курбедінов.

Кримськотатарська журналістка Лілія Буджурова також підтвердила обшук у Миколи Семени. «Сьогодні провели обшуки у Миколи Семени, Леньяри Абібуллаєвої і Руслани Люманової.У Миколи вилучили техніку. На комп'ютері знайшли статті, написані для Крим.Реалії.  Обшук закінчено, наразі Семену вивозять на допит, ймовірно в ФСБ. Зв'язок телефоном з ним перервався», - написала Ліля Буджурова у Facebook.

Водночас підконтрольний російській окупаційній владі Криму сайт «Крыминформ» повідомляє про проведення обшуків російськими силовиками у кримських журналістів за сімома адресами. 

Голова Незалежної медіапрофспілки України (НМПУ) Юрій Луканов назвав обшуки у кримських журналістів 19 квітня тиском на вільну пресу.  Він  заявив, що НМПУ готує заяву-звернення до міжнародних організацій з проханням «вплинути» на ситуацію. «Не хочу бути поганим пророком. Але, схоже, це буде арешт, закриють людину в СІЗО. Ми попередньо попередили всі наші партнерські організації, в тому числі правозахисні, з проханням відреагувати на цю справу», – підкреслив він.

На фото - Ольга Скрипник

Фото: «Радіо Свобода»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1461
Читайте також
09.05.2016 10:55
Александр Владимиров, для Lb.ua
1 328
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду