detector.media
Роман Мельник
«Детектор медіа»
10.06.2023 15:46
Міжнародний суд ООН розглядає позов України проти Росії за конвенцією про геноцид. До позову долучились 32 країни
Міжнародний суд ООН розглядає позов України проти Росії за конвенцією про геноцид. До позову долучились 32 країни
Україна подала позов проти Росії щодо порушення Конвенції про геноцид ще 26 лютого 2022 року.

Міжнародний суд ООН більшістю голосів схвалив рішення 32 країн світу долучитися до позову України проти Росії щодо порушення Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Із 15 суддів це рішення підтримали 14, йдеться у пресрелізі суду.

До позову, зокрема, долучилися 26 країн — членів Європейського Союзу (за винятком Угорщини), Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія, Норвегія, Ліхтенштейн, Канада. Вони можуть до 5 липня подати письмові спостереження щодо справи до Міжнародного суду ООН.

Утім, суд відмовив у долученні до позову України проти Росії Сполученим Штатам.

У Міжнародному суді ООН відбуваються слухання з розгляду позову України проти Росії через порушення останньою двох конвенцій ООН. Ідеться про порушення Міжнародної конвенції щодо боротьби з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції щодо подолання усіх форм расової дискримінації.

Україна подала позов проти Росії щодо обох конвенцій ще у 2017 році. У ньому Україна доводить, що Росія порушила відповідні конвенції, озброюючи збройні угруповання своїх маріонеткових «республік» на окупованих територіях Донецької та Луганської областей та своєю політикою щодо неросійських етнічних груп в окупованому Криму.

Утім, як ідеться в повідомленні суду, 26 лютого 2022 року Україна подала позов проти Російської Федерації щодо порушення Конвенції 1948 року про попередження злочину геноциду та покарання за нього» («Конвенція про геноцид»).

Публічні слухання щодо цього запиту про призначення тимчасових заходів відбулися 7 березня 2022 року. Росія в ньому не брала участі, повідомивши листом, що вважає, що в суду «відсутня юрисдикція у цій справі».

Нагадаємо, 27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію Росії. Згодом, 22 травня, Парламентська асамблея НАТО одностайно визнала злочини Росії проти України геноцидом, а терористичний режим у Росії — рашизмом.

Раніше Комітет Сенату США з міжнародних відносин підтримав резолюцію щодо визнання дій Росії у війні проти України геноцидом проти українського народу.

Генеральний прокурор Андрій Костін повідомив, що правоохоронці в контексті російської агресії розслідують п'ять кримінальних проваджень щодо геноциду. У провадженні щодо геноциду українського народу фігурують російські пропагандисти. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки збирає базу даних геноцидальної риторики російських посадовців та пропагандистів.

Американський історик Тімоті Снайдер виокремив шість головних ознак геноциду в діях Росії проти України. За його словами, «у ситуації з Росією ми маємо не брак, а надлишок доказів політики геноциду».

Фото: Міжнародний суд ООН у Гаазі / вікіпедія

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY