Про сексизм у кіно

Про сексизм у кіно

11 Травня 2016
5348
11 Травня 2016
11:00

Про сексизм у кіно

5348
Чому «Бетмен проти Супермена», «Книга джунглів» та «Іван Васильович змінює професію» є сексистськими
Про сексизм у кіно
Про сексизм у кіно

Сексизм пронизує кіноіндустрію. В попередніх колонках ми говорили про сучасне телебачення, друковані та електронні ЗМІ. Та вони не вичерпують джерел, які формують наше викривлене уявлення про соціум. Цього разу ми розкажемо вам про коротенький і простий тест, який може провести кожна /кожен із нас. Завдяки йому ми отримаємо очевидну, хоч і не вичерпну інформацію про гендерні наративи, які закладені й продукуються через кіномистецтво.

1985 року американська (як водиться) мисткиня Елісон Бекдел (Alison Bechdel) із подачі подруги винайшла тест, який згодом назвали прізвищем цієї художниці — тест Бекдел. Він визначає гендерний перекіс у кінострічках. Сама авторка апелює до есею Вірджинії Вульф «Своя кімната», де є такі рядки: «Уявіть, якби чоловіків зображували тільки коханими й ніколи — друзями, солдатами, мислителями, мрійниками; їм майже нічого було би грати в п'єсах Шекспіра, яка втрата для літератури! Ми мали б Отелло; й величеньку частину від Антоніо; проте ані Цезаря, ані Брута, ані Гамлета…».

Елісон створила комікс, що розкривав зміст тесту. Будь-який фільм аналізувався за трьома простими критеріями:

1) у фільмі є щонайменше дві жінки (за пізнішим варіантом — вони мають імена);

2) названі на імена жінки мінімум один раз розмовляють одна з одною (в сучасному доповненні — більше 60 секунд);

3) жінки мають говорити не про чоловіка / чоловіків.

Після винайдення тесту було проаналізовано успішні кінострічки американського виробництва періоду 1950–2006 років. Результати виявилися такими:

  1. На одну жіночу роль припадає в середньому дві чоловічі. Й ця пропорція є незмінною протягом усього вищеозначеного періоду.
  2. Жінок зображено у сценах сексу вдвічі частіше за чоловіків. Динаміка така: кількість сцен сексу в кінострічках із часом більшає; залучення до них жінок також збільшується.
  3. Кількість сцен насильства в кінострічках із часом зростає, проте залученість до них обох статей однакова. (Тут варто поцікавитися, в якій ролі було зображено представниць і представників обох статей; чи однакова кількість чоловіків і жінок виступали агресор(к)ами.)

Згідно з результатами іншого штатівського дослідження, зі 120 кінофільмів із усього світу, створених за період 2010–2013 років, лише 7 % зняті режисерками.

Очевидно, що критерії тесту Бекдел елементарні, і, здається, будь-яка кінострічка їх задовольняє. Адже не може бути такого, щоб у цілому двогодинному фільмі жінки жодного разу не перекинулися парою слів на тему будь-яку, окрім чоловіків. Та розкрию карти: з моменту винайдення тесту минуло 30 років, а його вимогам відповідає лише половина стрічок світової кіноіндустрії. Як сказав відомий блогер, письменник, випускник Єлю Марк Харіс: «Прекрасний і водночас трагічний зміст тесту Бекдел навіть не в тому (як ви, безсумнівно, здогадалися), що такій малій кількості голлівудських фільмів вдалося його пройти. А в тому, що він створює такий зворушливо мінімальний (pathetically minimal) стандарт». Він також зазначив: «Якби успішне проходження тесту Бекдел було обов’язковим, це би поставило під загрозу половину номінантів на премію Оскар у 2009 році».

Нічого не змінилося і в 2015 році. 45 % тогорічних топ-кінострічок провалили тест Бекдел, а тут можна почитати про десять найвідоміших фільмів, що на диво провалили тест («Аватар», «Гаррі Поттер», «Соціальна мережа» та інші). Інтернет сповнений ресурсів, які наввипередки аналізують кінострічки за тестом Бекдел. В Україні з цього приводу могильна тиша.

Винайдений як безневинний комікс, тест став використовуватися для аналізу кіно- й телепродукції, книжок, відеоігор, коміксів. Пропонуємо для прикладу протестувати буквально кілька фільмів. Ми виявимо, які з них тест проходять, а які — ні. Це допоможе зрозуміти, як цей тест працює, та зробити висновки.

«Бетмен проти Супермена»: 2 з 3

  1. У фільмі присутні якнайменше п'ять жінок, названих на імена (Марта Кент, Лоїс Лейн, Мерсі Грейвс, Марта Уейн, Діана Принц).
  2. Єдина розмова між двома жінками відбувається в обставинах втішання Мартою Кент Лоїс Лейн, через події із Кларком Кентом.
  3. Проте акцент ставиться на романтичних стосунках Лоїс із Кларком.

Мультфільм «Книга джунглів»: 2 з 3

  1. Цей мультфільм містить два названих на ім’я персонажа жіночої статі. Це Ракша — вовчиця, яка приймає Мауглі, та Каа — змія.
  2. Вони здебільшого говорять до персонажів чоловічої статі, хоча іноді розмовляють і між собою.
  3. Спілкуючись між собою, жінки обговорюють чоловіків (Мауглі, його батька Шерхана та Акелу — всі персонажі є чоловічими).

Мультфільм «Зоотрополіс»: 3 з 3

  1. Тут є чимало названих жіночих персонажів (Джуді Хоппс, Бонни Хопс, Ґазелле, Пані Отертон, вівця Баракшис, арендодавиця Зоотрополіса, місіс Видрінгтон, слониха Нанга).

2 й 3. Джуді розмовляє з мамою про кар’єру, арендодавицею про квартиру, має милу розмову про зачіску та весілля із Фру-Фру, кумою якої вона невдовзі стане. Розмови не стосуються чоловіків.

«Іван Васильович змінює професію»: 1 з 3

  1. Зіна, дружина Шуріка; сусідка Уляна Андріївна, Марфа Василівна, дружина Івана Грозного. Є ще білявка, яка «Ты не поверишь!», але вона не має імені; так само як зубна технік, яка працює зі Шпаком.

2 й 3. Жінки у фільмі не розмовляють одна з одною. Виключимо перешіптування покоївок під час бенкету в палаці Івана Грозного за участю Шпака як нерелевантне. Також ми бачимо білявку, що обдзвонює подружок із повідомленням «Галочка (Анюта і Вава), ты не поверишь!» Але ми нічого не знаємо про відповіді жінок. Крім того, розмова знову зав’язана на чоловікові — Якіні.

Тест не є вичерпним інструментом аналізу кінострічок на наявність / відсутність у них проявів сексизму. Навіть при повному проходженні тесту (3 з 3) фільм може бути сексистським. Але тест дозволяє окреслити форму присутності жінок у фільмі.

Чи можуть безіменні кіногероїні, що з’являються в кадрі як красиві меблі, протистояти чоловіку-герою на рівні нашого емоційного сприйняття кінопродукту? Адже герой-чоловік є дієвим, активним, ми знаємо його історію та життєву позицію. Чи є в нас можливість сформувати адекватне ставлення до жіночої персони в фільмі, якщо режисер чи автор стрічки не ставить одним із завдань окреслити її внутрішній світ? Чи не корелює це, зокрема, з форматом привітань жінок на Восьме березня «залишатися такими ж красивими і радувати чоловіків»? Щось знайоме — жінка означується через чоловіка — його радість і задоволення. Це і є приклад закладання смислів. Якщо візуальний продукт безальтернативно зображає жінку окрасою, вона «стає» окрасою в реальному житті.

Наступний крок після тестування продукту (ви можете аналізувати будь-яку телепередачу, кінострічку, книгу) — роздуми над створенням наративу жіночої дружби. У сфері мистецтва й культури ми маємо критично мало прикладів жінок, що можуть бути подругами, а не, скажімо, дружинами та коханками чоловіків, а також матерями, доньками, сестрами. Оскільки жіночі персонажі в кіно означуються через стосунок до чоловіка, бракує героїнь, які є а) самостійними одиницями, б) об’єднаними (такими, що мають спільне) з іншою жінкою.

Тож коли ми говоримо про становище жінки у світі, найчастіше сприймаємо її не як активну учасницю процесів (doer), а як реципієнтку, пасивну спостерігачку або іноді Єлену Прекрасну. Так, через неї трапляються події, але вона в них відіграє роль речі, за яку змагаються. І ви можете дотримуватися цієї зручної і звичної позиції у випадку, якщо ділите людей на чоловіків та не-чоловіків. Але я мушу вас застерегти, це — сексизм.

Фото - кадр із фільму «Іван Васильович змінює професію»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5348
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Гість
3164 дн. тому
За цим тестом фільм "Чужі" - тотально сексистський. Одна-єдина жіноча роль першого плану (героїня Сігурні Уївер) - і байдуже, що головна. Розмовляє героїня з чоловіками й про чоловіків - товаришів за ситуацією (а про кого ж іще?). За цим тестом, коли дві героїні обговорюють, як убити інкасатора й заволодіти грошима, це сексизм - бо вони ж розмовляють про чоловіка!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду