detector.media
Мар'яна Зінченко
«Детектор медіа»
21.10.2024 12:19
Поки хтось лишається невільником — ніхто з нас по-справжньому не є вільним, — Максим Буткевич подякував за підтримку під час полону
Поки хтось лишається невільником — ніхто з нас по-справжньому не є вільним, — Максим Буткевич подякував за підтримку під час полону
Буткевич закликав не забувати про поневолених і тих, хто в небезпеці й чия гідність зараз постійно піддається випробуванням, а також зробити все можливе для їх звільнення.

Український правозахисник і журналіст Максим Буткевич, який 18 жовтня був звільнений з російського полону, подякував усім, хто підтримував, чекав на повернення, хто докладав зусиль до звільнення. 

Про це йдеться у відеозверненні, яке розміщене на тимчасовій сторінці Максима Буткевича у фейсбуці. 

«Я хочу висловити, якщо це можливо — висловити невимовне, — свою вдячність усім, хто підтримував мене під час мого перебування в полоні, всім, хто чекав на моє повернення і звільнення, і всім, хто докладав до цього зусиль, усім, хто молився за це: усім вам — величезна, величезна моя вдячність. Жодної хвилини в неволі я не мав сумніву, що мене підтримують вірні, вільні й солідарні люди. Але мушу сказати, що я тільки зараз починаю усвідомлювати масштаби тієї підтримки, яка була, і я трошки ошелешений. Низький вам усім уклін», — сказав журналіст. 

Він додав, що бути вільним — це щастя, і це — найприродніший стан людини, сутність людини. 

«Намагання уярмити інших людей, перетворити їх на рабів, товар, на об'єкти для маніпуляцій — це ганьба і злочин катастрофічних масштабів. Тому я насмілюся додати до своєї подяки ще уклінне прохання: будь ласка, давайте не забувати про уярмлених і поневолених, тих, хто у небезпеці й чия гідність зараз постійно піддається випробуванням; давайте зробимо все, що ми можемо, для їх звільнення. Бо поки хтось лишається невільником — ніхто з нас по-справжньому не є вільним. Дякую вам, і благослови вас Бог», — наголосив Максим Буткевич.

Максим Буткевич — український правозахисник і журналіст, координатор та співзасновник проєкту «Без кордонів», спрямованого на допомогу шукачам притулку та українським переселенцям і протидію мові ворожнечі. Співзасновник «Громадського радіо» та Центру прав людини Zmina.

Нагадаємо, що 18 жовтня з російського полону звільнили військовослужбовця, журналіста, правозахисника, співзасновника «Громадського радіо» та Центру прав людини Zmina Максима Буткевича. 

Від весни 2014 року Максим Буткевич допомагав переселенцям, а також займався захистом біженців та протидією дискримінації. З початком повномасштабної війни пішов служити в ЗСУ.

10 липня 2022 року стало відомо, що Максим Буткевич потрапив у російський полон. Це сталося в районі тимчасово захоплених РФ пунктів Золоте і Гірське в Луганській області. Мати Буткевича Євгенія дізналася про долю сина з відео у ЗМІ, яке було оприлюднене наприкінці червня. Відео з полоненими військовослужбовцями ЗСУ, серед яких був і Максим Буткевич,  опублікували російські пропагандисти. 

Окупаційний суд на Луганщині 10 березня 2023 року засудив Буткевича до 13 років ув’язнення. Окупанти звинуватили його та ще двох українців у «жорстокому поводженні з цивільним населенням та застосуванні у збройному конфлікті заборонених методів». Адвокат Максима Буткевича в апеляційній скарзі посилався на публікацію видання «Ґрати», де йшлося  про те, що Буткевич не міг бути в Сєвєродонецьку 4 червня 2022 року. Слідство ж натомість стверджувало, що цього дня правозахисник нібито вистрілив із гранатомета в під'їзд житлового багатоповерхового будинку, де ховалися дві місцеві мешканки.

Видання «Ґрати» знайшло докази того, що Буткевич не перебував на Донбасі принаймні до 14 червня, про що свідчить його листування з колегами та близькими в той час. 

Українські правозахисники,  МЗС України, а також депутати ПАРЄ закликали звільнити Максима Буткевича.

Наприкінці 2023 року стало відомо, що Максим Буткевич перебував у колонії тимчасово окупованого міста Красний Луч (Хрустальний) на Луганщині. Про це повідомив його батько Олександр Буткевич. 

Фото: Український кризовий медіацентр

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY