detector.media
Мар'яна Зінченко
«Детектор медіа»
18.06.2024 15:16
У Росії журналістку «Радіо Свобода» Алсу Курмашеву залишили в СІЗО
У Росії журналістку «Радіо Свобода» Алсу Курмашеву залишили в СІЗО
Судове засідання відбулося в закритому режимі.

Верховний суд Татарстану  18 червня  залишив під вартою журналістку Татаро-башкирської служби «Радіо Свобода» Алсу Курмашеву. Про це повідомив адвокат, передає проєкт «Радіо Свобода» «Idel.Реалії».

Судове засідання відбулося в закритому режимі.

Захисник журналістки уточнив, що Алсу Курмашева просила змінити запобіжний захід «хоча б на домашній арешт». 

Однак суддя Різван Юсупов визнав законним рішення Радянського районного суду Казані, який 31 травня продовжив Алсу термін утримання під вартою до 5 серпня.

Минулого судового засідання журналістка розповіла, що почувається стабільно гірше.

За словами Курмашевої, в неї такі діагнози, за яких здоров'я не покращити: «Можна тільки зберегти те, що є».

Вона наголосила, що їй потрібне оперативне втручання. Журналістка також зазначала, що востаннє чула голоси своїх дітей у жовтні 2023 року. Вона не має дозволу на дзвінки.

Нагадаємо, раніше «Репортери без кордонів» закликали Держдеп США оголосити Алсу Курмашеву «неправомірно затриманою» і докласти зусиль для її звільнення.

«Репортери без кордонів» також попереджали про нелюдські й такі, що принижують гідність, умови утримання американсько-російської журналістки Алсу Курмашевої протягом останніх шести місяців.

Алсу Курмашева майже 25 років працювала в татаро-башкирській службі «Радіо Свобода». Вона висвітлювала проблеми етнічних меншин у Волго-Уральському регіоні Росії, зокрема питання захисту та збереження татарської мови й культури на тлі посилення за останні роки тиску російської влади на корінні народи РФ. Курмашева є громадянкою Росії та США, проживає в Празі (Чехія) зі своїм чоловіком та дітьми.

У середині травня 2023 року Курмашева поїхала до Росії в сімейних справах. Її затримали в аеропорту Казані 2 червня, коли вона збиралась вилетіти з Росії. Силовики вилучили в неї американський та російський паспорти і телефон. Після п’яти місяців очікування на рішення у справі Курмашеву оштрафували на 10 000 рублів (103 долари) за те, що вона не зареєструвала свій американський паспорт у російських органах влади.

У момент, коли Курмашева очікувала на повернення паспортів, її знову затримали 18 жовтня. Цього разу звинуватили в тому, що вона не зареєструвалася як «іноземний агент». Відповідно до ч. 3 ст. 330.1 КК РФ, журналістка, яка, за версією російського слідства, збирала відомості в галузі військово-технічної діяльності РФ, мала добровільно зареєструватися як «іноземний агент», чого вона не зробила. 

23 жовтня 2023 року районний суд Казані заарештував Алсу Курмашеву і відправив до СІЗО. Їй загрожує позбавлення волі терміном до п’яти років. 12 грудня Верховний суд Татарстану залишив апеляційну скаргу без задоволення. 1 лютого 2024 року Радянський суд у Казані продовжив термін тримання Курмашевої під вартою до 5 квітня.

11 грудня 2023 року в Росії проти Алсу Курмашевої порушили ще одну кримінальну справу  — за статтею про «фейки» про російську армію. Приводом стала книга Курмашевої «Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну», яка вийшла в листопаді 2022 року. Стаття передбачає покарання до 15 років позбавлення волі.

Комітет із захисту журналістів (CPJ) і «Репортери без кордонів» виступили із закликом негайно звільнити Курмашеву. Вимогу звільнити журналістку також висловили правозахисна організація PEN America та Управління ООН з прав людини, Платформа Ради Європи щодо сприяння захисту журналістики та безпеки, а також Євросоюз. Правозахисний проєкт «Меморіал» визнав Алсу Курмашеву політичною ув’язненою.

Читайте також: 

Фото: скриншот із відео 

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY