detector.media
Марина Баранівська
10.04.2024 12:54
Суд ЄС задовольнив позов російських олігархів Петра Авена і Михайла Фрідмана, чим ускладнив можливість продовження санкцій проти них
Суд ЄС задовольнив позов російських олігархів Петра Авена і Михайла Фрідмана, чим ускладнив можливість продовження санкцій проти них
Суд скасував санкції, запроваджені на період з лютого 2022-го по березень 2023 року, але обмеження, які запровадили пізніше, залишились чинними.

Суд Євросоюзу задовольнив позов російських олігархів, акціонерів «Альфа-Банку» Петра Авена і Михайла Фрідмана щодо скасування санкцій, які запровадила Рада ЄС на період з лютого 2022-го по березень 2023 року. Апеляцію можна подати протягом 2 місяців і 10 днів з моменту повідомлення про рішення. Про це написала «Європейська правда», ознайомившись із рішенням суду.

На думку суддів, підстави, на яких близьких до президента РФ Володимира Путіна бізнесменів внесли до списків, не є достатньо обґрунтованими, а додаткових доказів Рада ЄС не надала.

«Суд задовольняє вимоги Петра Авена та Михайла Фрідмана. Суд вважає, що жодна з причин, викладених у початкових санкційних актах у період з 28 лютого 2022 року до 15 березня 2023 року, не є достатньо обґрунтованою, а отже, включення Авена та Фрідмана до оскаржуваних списків не було виправданим.

Що стосується продовження дії актів, суд вважає, що Рада ЄС не надала жодних додаткових доказів порівняно з тими, на які вона спиралася в первинних актах.

На думку суду, хоча підстави, висунуті Радою, можуть бути такими, що дозволяють встановити, залежно від обставин, ступінь близькості Авена і Фрідмана до Путіна або його оточення, вони не демонструють, що вони підтримували дії або політику, які підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України, або що вони надавали матеріальну чи фінансову підтримку російським особам, відповідальним за анексію Криму або дестабілізацію України, або що вони отримували вигоду від цих осіб», — ідеться в заяві суду ЄС.

Як пояснює «Європейська правда», Авен та Фрідман оскаржували чинне на час їхнього позову рішення від 2022 року, яке вже все одно перестало діяти, оскільки йому на зміну були ухвалені санкційні рішення 2023-го, а далі 2024 року.

«Попри те, що юридично рішення ЄС не впливає на дію чинних обмежень щодо олігархів, воно створює політичні проблеми для продовження санкцій на наступні періоди. Зокрема, у період до 2022 року після подібних рішень Суду Євросоюз був змушений припинити поновлення санкцій щодо більшості поплічників Януковича, які були внесені у санкційний список у 2014 році», — пояснила «Європейська правда».

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну засновники та акціонери російського «Альфа-Банку» Михайло Фрідман і Петро Авен покинули Росію, але опинилися під санкціями ЄС і Великої Британії. У серпні 2023 року щодо них запровадили санкції й у США.

Навесні 2023 року стало відомо, що Фрідман і Авен вирішили продати свої частки в «Альфа-Банку», щоб спробувати вийти з-під санкцій.

Фрідману належить частка компанії «Київстар». Як писав «Forbes Україна», «Київстар» на 100% належить нідерландській комунікаційній компанії Veon, яка заснована у Москві в 1992 році. Міноритарний акціонер Veon — компанія LetterOne Holdings, якій належить 47,9%. Частка Фрідмана в LetterOne — 37,86%, тобто в «Київстарі» Фрідман має менше 20%.

У середині червня 2023 року Міністерство юстиції почало збирати та опрацьовувати інформацію щодо наявних в Україні активів Фрідмана. Тоді заступниця міністра юстиції Ірина Мудра говорила, що якщо буде доведено, що Фрідман має безпосередній стосунок до «Київстару», Мін’юст подаватиме позов до ВАКС на стягнення таких активів у дохід держави.

Читайте також:

На фото — Михайло Фрідман

Photo by Mikhail Svetlov / Getty Images

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY