detector.media
Марина Баранівська
«Детектор медіа»
04.12.2023 18:59
Дослідження ІМІ: Канали іномовлення «Дім» і «FreeДом» є малоефективними у просуванні українського порядку денного за кордоном
Дослідження ІМІ: Канали іномовлення «Дім» і «FreeДом» є малоефективними у просуванні українського порядку денного за кордоном
З огляду на контент цих каналів, який створюють за кошти з держбюджету, а також на їхні рейтинги, постає питання щодо доцільності їх утримання, йдеться в дослідженні ІМІ.

Інститут масової інформації опублікував дослідження «Внутрішнє іномовлення України. На кого мовлять державні телеканали “Дім” і “FreeДом”», у якому спробував дати відповідь, наскільки ефективним є українське іномовлення.

Автор дослідження, медіаексперт ІМІ Олександр Рубан детально проаналізував контент, який створюють та показують «Дім» і «FreeДом», і дійшов висновку, що ці канали навряд чи можна назвати такими, що успішно просувають український порядок денний за кордоном.

«Завдання іномовлення за логікою — просувати українські інтереси в інших країнах. Тим часом “Дім” і “FreeДом” видаються далекими від реалізації такої місії. Телеканал “Дім” виготовляє переважно розважальний контент, який дивиться незначна частка внутрішньої аудиторії. А контент “FreeДом” представлений на всіх можливих майданчиках усередині України та має сумнівні результати роботи на російськомовну аудиторію за кордоном. У підсумку аудиторія, на яку вони можуть впливати, переважно українська. Немає підстав говорити про ефективне формування цими телеканалами українського порядку денного в будь-якій іншій країні.

Отож телеканали українського іномовлення малоефективні в сенсі впливу на зовнішню аудиторію, але водночас можуть бути використані для впливу на аудиторію внутрішню, наприклад на користь владі під час тих чи інших виборів», — резюмує автор дослідження.

Крім цього, медіаексперт ІМІ звернув увагу, що контент каналу «FreeДом» у своїх соціальних мережах і ютубі активно поширюють українські медіагрупи, партнери іномовлення: «1+1 media», Starlight Media та Inter Media Group. Нещодавно директорка державного підприємства  «Мультимедійна платформа іномовлення України» Юлія Островська заявила, що за 18 місяців роботи «FreeДом» отримав «8,9 млрд переглядів на всіх диджитал-майданчиках, які транслюють канал».

«Виявляється, ця цифра є сумою даних партнерів — медіагруп “1+1 media”, “Starlight Media” та “Inter Media Group”, які на своїх сторінках у соцмережах також поширюють продукцію "FreeДом". Тобто 7 млрд переглядів для контенту державного каналу іномовлення зібрали майданчики українських приватних медіагруп, і лише 1,9 млрд переглядів у соцмережах — власне досягнення "FreeДом"», — пояснює експерт.

Читайте також:

Нагадаємо, у вересні 2022 року телеканал «Дом» перестав транслювати спільний телемарафон «Єдині новини» та змінив формат. Замість російськомовного каналу для жителів окупованих територій,  він став повністю україномовним. За концепцією, канал «Дім» орієнтується на україномовних глядачів за кордоном, у першу чергу — українських біженців, а також — на внутрішньо переміщених осіб. Також канал змінив логотип і назву з «Дом» на «Дім». В ефірі каналу, який 12 вересня минулого року розпочав новий сезон, переважає розважальний контент. 

Як писав «Детектор медіа», державне підприємство «Мультимедійна платформа іномовлення України», до якого належать телеканали «Дім» і UATV, 12 липня цього року уклало дві угоди про створення серіалів на загальну суму 14 млн гривень. 

У МПІУ зауважили, що виробництво актуального українського аудіовізуального контенту різних жанрів під час повномасштабної війни — це «питання національної інформаційної та культурної безпеки, надважливе для розвитку креативної незалежності та протидії ворожій пропаганді, а також питання підтримки ментального здоров’я нації».

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY