Стан свободи слова в Україні почав покращуватися — моніторинг ІМІ за перше півріччя

Стан свободи слова в Україні почав покращуватися — моніторинг ІМІ за перше півріччя

3 Липня 2015
2548

Стан свободи слова в Україні почав покращуватися — моніторинг ІМІ за перше півріччя

2548
Стан свободи слова в Україні почав покращуватися — моніторинг ІМІ за перше півріччя
Стан свободи слова в Україні почав покращуватися — моніторинг ІМІ за перше півріччя

Фізична агресія щодо журналістів в Україні почала зменшуватися: за перше півріччя року в Україні експерти Інституту масової інформації (ІМІ) зафіксували 23 напади на журналістів, що майже в 11 разів менше, ніж за відповідний період минулого року (249 нападів), і в півтора менше ніж за друге півріччя 2014 року (37 нападів).  Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

 

Найгіршим регіоном України з погляду дотримання свободи слова лишається окупований Крим, там зафіксовано 29 порушень - більше ніж у будь-якому іншому регіоні України. Для порівняння, на непідконтрольних Україні територіях Луганської і Донецької областей зафіксовано 10 порушень.

 

За даними ІМІ, також зменшилась кількість перешкоджань законній професійній діяльності журналістів: за перші півроку в Україні було зафіксовано 34 таких випадки (за друге півріччя 2014 року - 47 випадків). Зафіксовано також зменшення випадків цензури та ненадання доступу до важливої інформації - 25 випадків (порівняно із 39 у другому півріччі 2014 року), зменшилась кількість погроз і залякувань - 22 факти за перше півріччя, порівняно до 48 за відповідний попередній період.

 

Як розповіла експертка ІМІ Катерина Дячук, за останні півроку найбільшу кількість порушень зафіксовано у категорії перешкоджання професійній діяльності журналістів. «З 34 випадків найбільше перешкоджали журналістам представники судової гілки влади (7 випадків), далі охоронці, як у приватних, так і у державних закладах (5). Також "відзначились" депутати міськрад та працівники облдержадміністрацій (4 та 3 випадки відповідно). Найчастіше перешкоджали журналістам у Миколаєві (5 випадків), на Закарпатті (4), та у Києві, Рівному, Одесі і Кіровограді (по 3 випадки відповідно)», - сказана вона.

 

Нападали найчастіше за ці півроку на журналістів на Одещині (6 випадків), далі йде Чернігівщина (3) та Черкащина, Харківщина, Львівщина та Київщина (по 2 відповідно).

 

Нападали та били журналістів переважно невідомі - 5 таких випадків за півроку. Далі йдуть депутати сільрад та райрад і люди у камуфляжі (по 3 випадки), а також герої сюжету, представники «ЛНР», «ДНР» та активісти - по 2 випадки відповідно.

 

«Не дивлячись на кількісні показники, які свідчать про певне покращення ситуації зі свободою слова в України, ситуація все ж лишається тривожною. Швидше за все, зменшення фізичної агресії і тиску на журналістів пов'язане із відсутністю у цей період яскравих політичних подій, виборів, та більш-менш стабільною ситуацією на сході України. На жаль, відсутні зовнішні фактори, які б свідчили про системну стабілізацію ситуації - йдеться про системні покарання нападників на журналістів, розслідування таких справ. Це дає підстави говорити, що покращення свободи слова є швидше ситуативним», - заявила виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк.

 

 

З повним описом випадків, що увійшли до Барометру свободи слова за останній місяць, можна ознайомитись за посиланням.

 

Нагадаємо, у червні основним порушенням прав журналістів в Україні стали випадки перешкоджання журналістській діяльності - 8. Кількість таких порушень вже другий місяць поспіль залишається однаковою (у травні - 8, у квітні - 5, у березні - 4 випадки, у лютому - 8, у січні - 1). Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації (ІМІ) «Барометр свободи слова».

 

«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2548
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду