«Тексти» створили базу псевдосоціологічних служб, що працюють в Україні

«Тексти» створили базу псевдосоціологічних служб, що працюють в Україні

17 Липня 2016
1840
17 Липня 2016
10:29

«Тексти» створили базу псевдосоціологічних служб, що працюють в Україні

1840
Видання «Тексти» зібрали дані про 76 псевдосоціологічних служб та 77 осіб, які, за твердженням редакції, оприлюднювали сумнівні результати соціологічних досліджень протягом останніх 15 років. Видання також подає довідку по кожній із служб та історію їхньої діяльності.
«Тексти» створили базу псевдосоціологічних служб, що працюють в Україні
«Тексти» створили базу псевдосоціологічних служб, що працюють в Україні

Дані опубліковані в спеціальному розділі видання.

«Тексти» зібрали та узагальнили в єдину базу всі публічно оголошені результати соцопитувань протягом останніх 15 років і публікують досьє на десятки «фіктивних або сумнівних «соціологічних» служб, які хоча б одного разу оприлюднювали підозрілі результати опитування».

Як заявляє редакція «Текстів», інформація щодо псевдосоціологічних служб  допоможе журналістам оцінити, чи варто публікувати дані певної служби, а виборцям — чи варто довіряти даним таких «соціологів».

«Псевдосоціологи придумують для себе гучні назви і "зі стелі" малюють потрібні рейтинги клієнтам. За останній час утворився цілий ринок таких сумнівних служб. Реальні опитування визнаних фірм тонуть у хвилях брехні», - зазначають «Тексти».

За твердженням видання, в Україні працюють не більше десяти авторитетних служб, спроможних провести якісне та достовірне всеукраїнське опитування громадської думки.

«Коли правдиві результати політиків не влаштовують, вони через спеціальні псевдосоціологічні служби оприлюднюють вигідні для себе рейтинги. Це потрібно для того, щоб набрати додаткові голоси на виборах. Є принцип, згідно з яким виборець не хоче голосувати за того, хто має мало шансів пройти, тому потрібно створювати ілюзію.

І тут на підхваті фальшиві соціологи. Їхню брехню масово тиражують ЗМІ, частково через непрофесійність, частково за гроші. Далі ми використовуємо слово "джинса" на позначення матеріалів з ознаками політичного замовлення», - наголошує видання.

«Фальшивість» соціологічної служби «Тексти» вираховували у комплексі за декількома критеріями:

-Відсутність згадок про дослідження фірми в період між виборами. Несподівана поява і зникнення фірми.

-Непублічні зв’язки засновників і публічних спікерів «соціологічних» організацій із політиками.

- Спосіб поширення інформації про псевдосоціологічні дослідження. Новина, розміщена різними медіа під однаковим заголовком із цифрами «соціологічного дослідження» від невідомої раніше організації, також слугувала ознакою того, що фірма чи людина, яка оголошує ці цифри, працює на одну з політсил.

-Розбіжність між оголошеними прогнозами і результами голосувань.

Нагадаємо, за результатами соціологічного дослідження центру SOCIS, яке проведене на замовлення телеканалу «1+1», найвищий рівень довіри українців має церква - 68%. На другому місці за рівнем довіри армія: воякам довіряють 63% опитаних. Половина українців схильні довіряти повністю або частково поліції. Рівень довіри до ЗМІ становить майже 35%.

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1840
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду