Українські журналісти ділових видань вимагають повернення прозорості державних закупівель

13 Травня 2013
7684

Українські журналісти ділових видань вимагають повернення прозорості державних закупівель

7684
Українські журналісти ділових видань вимагають повернення прозорості державних закупівель

Журналісти, які пишуть на тему протидії та боротьби з корупцією, почали збирати підписи під петицією про повернення прозорості державних закупівель. Петиція журналістів опублікована на сайті Центру протидії корупції.

 

Петиція про повернення прозорості державних закупівель адресована голові фракції Партії регіонів Олександру Єфремову, голові фракції ВО «Батьківщина» Арсенію Яценюку, голові фракції політичної партії «УДАР Віталія Кличка» Віталію Кличку, голові фракції ВО «Свобода» Олегу Тягнибоку та голові фракції Комуністичної партії України Петру Симоненку, повідомляється на сайті Центру Протидії Корупції.

 

Автори петиції нагадують, що 5 серпня 2012 року набрав чинності Закон №5044-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель». Цим законопроектом з Господарського кодексу виключили норми, згідно з якими державні підприємства повинні були використовувати тендерні процедури при закупівлі товарів і послуг. Також виведені з-під дії закону «Про здійснення державних закупівель» комунальні підприємства та господарські товариства, контрольний пакет акцій (або частки у статутному фонді) яких належить державі.

 

«Тож вже через півроку після набрання чинності Закону №5044 в тінь відійшла половина бюджетних коштів, передбачених на держзакупівлі», - вказують журналісти.

 

Журналісти наполягають на прийнятті законопроекту №2207, який зобов'яже  держпідприємства хоча б публікувати дані про те що вони купили, у кого і за якою ціною.

 

Петицію, вже підсисали Юрій Ніколов і Олекса Шалайський - «Наші Гроші», Сергій Головньов - «Forbes», Сергій Щербина - «Економічна правда», Андрій Марусов - «Дзеркало Тижня», Дмитро Гнап - «Слідство.інфо», Алла Дубровик - «День», Наталія Соколенко «Детектор медіа».

 

«Детектор медіа» наводить текст петиції повністю:

 

Голові фракцій ПАРТІЇ РЕГІОНІВ у Верховній Раді України

Олександру ЄФРЕМОВУ

Голові фракції Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» у Верховній Раді України

Арсенію ЯЦЕНЮКУ

Голові фракції політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» у ВРУ

Віталію КЛИЧКУ

Голові фракції всеукраїнського об'єднання «Свобода» у Верховній Раді України

Олегу ТЯГНИБОКУ

Голові фракції Комуністичної партії України у Верховній Раді України

Петру СИМОНЕНКУ

 

Вимагаємо забезпечити прозорість розпорядження публічними фінансами та виконання елементарних принципів доброчесного урядування, передусім у сфері здійсненні державних закупівель. Щомісяця середньостатистичний українець сплачує державі близько 2 092 гривень, на рік - 25 102 гривень. І сьогодні влада повністю позбавила його можливості  контролювати, яким чином сплаченими ним коштами розпоряджаються.

5 серпня минулого року набрав чинності Закон №5044-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель». Ним з Господарського кодексу виключили норми, згідно з якими державні підприємства раніше використовували тендерні процедури при закупівлі товарів і послуг. Також з кодексу виключені пункти, що виводить з під дії закону «Про здійснення державних закупівель» комунальні підприємства та господарські товариства, контрольний пакет акцій (або частки у статутному фонді) якого належить державі.

 

У 2011 році держпідприємства провели тендери на 250 мільярдів гривень із загального суми закупівель у 325 мільярдів гривень. Сума співставна розміру державного бюджету України. Ще жоден закон в історії України не дозволяв вивести в тінь настільки значні суми.

 

Тож вже через півроку після набрання чинності Закону №5044 в тінь відійшла половина бюджетних коштів, передбачених на держзакупівлі. Лише за два перші місяці нового бюджетного року ми не дорахувались 66 мільярдів гривень.

 

Ми порівняли обсяги тендерів, дані про які були опубліковано в «Віснику державних закупівель» в січні-лютому 2013 і 2012 років. Маємо падіння рівно у два рази - зі 133 мільярдів гривень минулого року до 66  мільярдів у 2013-му. Ці два місяці дуже показові. Адже минулого року в січні-лютому через тендери пройшла чверть річного обсягу держзакупівель (520,20 мільярда гривень).

 

Тож ми наполягаємо на невідкладному прийнятті законопроекту №2207. Його суть проста - держпідприємства можуть і далі не проводити тендери, але мають публікувати дані про те що вони купили, у кого і за якою ціною.

 

Нехай державні підприємства проводять тендери без паперової тяганини. Ми віримо, що це покращить бізнес, але громадяни мають перевірити: що, у кого і за якою ціною купують за наші гроші. Законопроект 2207 - це угода між державою і платниками податків: зменшення бюрократії в обмін на прозорість.

 

Державні закупівлі мають здійснюватись прозоро!

 

Петицію вже підтримали провідні у темі протидії та боротьби з корупцією журналісти, які переконані що Закон №5044-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель» окрім усього вищезазначеного перешкоджає веденню їх професійної діяльності:

 

Юрій Ніколов і Олекса Шалайський - «Наші Гроші»

Сергій Головньов - «Forbes»

Сергій Щербина - «Економічна правда»

Андрій Марусов - «Дзеркало Тижня»

Дмитро Гнап - «Слідство.інфо»

Алла Дубровик - «День»

Наталія Соколенко, «Детектор медіа».

 

«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
7684
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду