Комісар ЄС із закордонних справ Кетрін Ештон заявила про свою надзвичайну стурбованість прийняттям Верховною Радою України законів, що обмежують засадничі права громадян країни. Про це йдеться у тексті заяви, яку отримала «Детектор медіа».
Пані Ештон також підкреслила, що закони, зокрема скандальний законопроект №3879 Колесніченка-Олійника, «були вчора поспішно ухвалені в очевидно зневажливий до парламентських процедур і демократичних принципів спосіб».
Особливу стурбованість Кетрін Ештон викликали зміни, що були внесені у судовий кодекс, які передбачають застосування обмежень щодо прав на зібрання та прав на свободу слова і медіа. Такі зміни, підкреслює комісар ЄС, суперечать міжнародним зобов'язанням України.
Кетрін Ештон закликала Президента України забезпечити перегляд цих рішень та «гарантувати приведення їх у відповідність до міжнародних зобов'язань України».
Далі «Детектор медіа» подає заяву Кетрін Ештон повністю:
«Заява Високого представника ЄС із закордонних справ і безпекової політки Кетрін Ештон щодо нещодавніх подій у Верховній Раді України:
«Я дуже стурбована подіями в Києві. Закони, що обмежують засадничі права громадян України, були вчора поспішно ухвалені в очевидно зневажливий до парламентських процедур і демократичних принципів спосіб.
Я надзвичайно стурбована змінами, що були внесені у судовий кодекс, які передбачають застосування обмежень щодо прав на зібрання та прав на свободу слова і медіа, а також суперечать міжнародним зобов'язанням України. Зміни, які здатні значно обмежити діяльність організацій громадянського суспільства в Україні та полегшити процедуру позбавлення мандату депутатів Верховної Ради, також викликають стурбованість.
Ці прикрі події відбуваються у часи політичної кризи. Вони не с прияють зміцненню довіри та пошуку політичного рішення, що можуть бути досягнуті лише за допомогою всеохопного діалогу із залученням усіх зацікавлених сторін.
Я закликаю Президента України забезпечити перегляд цих рішень та гарантувати приведення їх у відповідність до міжнародних зобов'язань України».
Нагадаємо, 16 січня Верховна Рада ухвалила закон №3879 Колесніченка-Олійника, що встановлює кримінальну відповідальність за наклеп, забороняє поширення екстремістських матеріалів, посилює регулювання діяльності громадських організацій, дозволяє закривати сайти без рішення суду - на підставі рішення Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, зобов'язує реєструвати інтернет-ЗМІ, забороняє «незаконне» збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про правоохоронців, суддів та їх близьких родичів чи членів сім'ї, дозволяє президенту та Верховній Раді достроково припиняти повноваження членів Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, а також містить низку інших норм, що обмежують права і свободи громадян.
Як повідомляла «Телекртика», вчора, 16 січня, Незалежна медіапрофспілка України (НМПУ), НСЖУ та Комісія з журналістської етики звертаються до Президента України Віктора Януковича з вимогою застосувати вето до прийнятого 16 січня закону «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян» (№3879).
«Детектор медіа»