Міністри закордонних справ Європейського Союзу та представники вищого керівництва ЄС висловили політичну підтримку запуску Спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
Про це йдеться в заяві, яку опублікувало українське МЗС за результатами зустрічі міністрів у Львові, куди сьогодні, 9 травня, приїхали 35 делегацій та представники Ради Європи.
У заяві вітається завершення технічної роботи над проєктами правових інструментів, необхідних для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України в рамках Ради Європи.
Також міністри підтвердили критичну важливість Спецтрибуналу у здійсненні правосуддя шляхом притягнення до відповідальності тих, хто несе найбільшу відповідальність за агресію проти України.
«Ми підкреслюємо, що після створення Спеціальний трибунал, відповідно до свого Статуту, здійснюватиме судочинство у повній повазі до міжнародного права та прав людини з метою забезпечення відповідальності за злочин агресії та зміцнення міжнародного правопорядку», — йдеться в документі.
Наступним кроком на шляху до формалізації створення Спеціального трибуналу стане засідання Комітету міністрів Ради Європи, яке відбудеться 13–14 травня 2025 року в Люксембурзі.
Висока представниця ЄС з безпекової та зовнішньої політики Кая Каллас наголосила, що злочин агресії має особливу вагу навіть у порівнянні з воєнними злочинами, які вчиняли російські військові. Про це вона сказала на пресконференції у Львові.
«Без агресії, без цього злочину не було б воєнних злочинів, вчинених в Україні», — заявила вона. Каллас також наголосила, що агресія — це «лідерський злочин», який передбачає вину керівників країни.
Український міністр закордонних справ Андрій Сибіга зі свого боку висловив упевненість, що в новоствореному трибуналі мають бути засуджені також найвищі керівники Росії, зокрема президент, прем’єр-міністр та міністр закордонних справ. За словами Сибіги, трибунал буде розташовуватися в Гаазі, яка є столицею міжнародного права і відповідальності.
Каллас також сказала, що існує можливість винесення вироків ще до арешту топпосадовців Росії.
«Чи можуть вони бути засуджені заочно? Так, це можливо. Але діє обмеження, доки вони перебувають на посаді», — цитує посадовицю «Європейська правда».
Нагадаємо, станом на 16 листопада 2023 року за створення спецтрибуналу для розслідування воєнних злочинів Росії виступали 38 держав, зокрема Франція, Німеччина, Норвегія, Гватемала, Японія, Канада та Швейцарія.
19 січня 2023 року Європейський парламент ухвалив резолюцію, у якій вимагав притягнути до відповідальності політичне та військове керівництво Росії за злочин агресії проти України.
21 листопада 2022 року Парламентська асамблея НАТО визнала Росію державою-терористом і закликала створити спеціальний міжнародний трибунал.
Фото: МЗС