detector.media
Мар'яна Зінченко
«Детектор медіа»
30.04.2025 20:46
«Це нелюдське поводження є порушенням міжнародного права». В ОБСЄ відреагували на вбивство росіянами Вікторії Рощиної
«Це нелюдське поводження є порушенням міжнародного права». В ОБСЄ відреагували на вбивство росіянами Вікторії Рощиної
В організації заявили, що «вражені» доказами, які з’явилися в результаті розслідування коаліції з 45 міжнародних журналістів.

Офіс представника Організації з безпеки і співробітництва в Європі з питань свободи медіа засудив убивство росіянами української журналістки Вікторії Рощиної. Про це установа повідомляє в соцмережі X.

«Це нелюдське поводження є порушенням міжнародного права, зокрема 7 та 9 статей Міжнародного пакту про громадянські та політичні права та Конвенції ООН проти катувань. Крім того, журналісти, що висвітлюють конфлікти, мають цивільний статус відповідно до Міжнародного гуманітарного права, і їхнє катування та погане поводження, а також незаконне утримання, є прямим порушенням Женевських конвенцій (статті 32 та 147 Четвертої Женевської конвенції)», — йдеться у повідомленні.

В організації заявили, що «вражені» доказами, які з’явилися в результаті розслідування коаліції з 45 міжнародних журналістів на чолі з неурядовою організацією Forbidden Stories, щодо катувань та поводження з Вікторією Рощиною.

Нагадаємо, в Європейській комісії заявили, що останні деталі про те, як у російському полоні загинула українська журналістка Вікторія Рощина, є ще одним доказом жорсткості російської системи і свідченням того, що окупація є смертельною загрозою для українців.

29 квітня «Українська правда» опублікувала дослідження «Проєкт “Вікторія”», ініційований Forbidden Stories, до якого доєдналися медіа з шести країн, загалом над матеріалами працювало 45 журналістів із 13 медіа.

У дослідженні йшлося про те, що Росія передала Україні тіло журналістки Вікторії Рощиної під номером 757, яке було ідентифіковане в документах російської сторони як «невстановлена особа чоловічої статі» з єдиною незрозумілою позначкою: СПАС. При цьому в тілі були відсутні деякі внутрішні органи. За словами міжнародного експерта-патологоанатома, відсутність цих органів могла приховати той факт, що смерть настала внаслідок удушення або задушення.

Речник МЗС України Георгій Тихий закликав міжнародну спільноту відреагувати на розслідування вбивства Вікторії Рощиної в російському полоні. Він звернувся, зокрема, до Ради ООН з прав людини, моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, ЮНЕСКО, ОБСЄ та Ради Європи із закликом відреагувати на висновки розслідування, що розкривають злочини Росії на тимчасово окупованих територіях України.

Журналістка-фрилансерка Вікторія Рощина зникла на окупованій росіянами території України в серпні 2023 року.  Раніше, в березні 2022 року, Рощину захоплювали російські окупанти і десять  днів утримували в полоні у Бердянську. Тоді вона готувала матеріал для Hromadske та намагалася дістатися з Запоріжжя до Маріуполя. 

27 травня 2024 року стало відомо, що Рощина перебуває в ув’язненні на території Росії. Про смерть журналістки  повідомили 10 жовтня 2024 року. Її тіло не повертали в Україну протягом кількох місяців. 

Як з’ясували у спільному розслідуванні журналісти видань «Слідство.Інфо», «Ґрати» та Суспільного разом з міжнародною організацією «Репортери без кордонів», Рощину жорстоко катували в російському полоні  — на її тілі були ножові поранення, вона важила до 30 кілограмів і не могла самостійно пересуватись. 

24 квітня стало відомо, що тіло Вікторії Рощиної повернули в Україну наприкінці лютого 2025 року. Її особу встановили за допомогою ДНК-експертизи. Цю інформацію не розголошували, оскільки росіяни часто застосовують тактику підміни тіл і не було певності, що це саме журналістка.

Тоді ж в Офісі генпрокурора заявили, що через стан тіла фахівці поки що не змогли встановити причину смерті Рощиної, однак на її тілі були виявлені численні ознаки катування.

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY