Речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий закликав міжнародну спільноту відреагувати на розслідування щодо вбивства української журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні. Про це він написав у соцмережі X.
Георгій Тихий висловив вдячність команді FbdnStories та 45 журналістам з 13 українських та іноземних медіа за їхнє розслідування.
«Хоробрість Вікторії Рощиної, її відданість журналістиці та щира турбота про людські життя були надзвичайними. Ця спільна журналістська робота підкреслює її героїзм і варварство її вбивства росіянами, а також розширює її зусилля з викриття жахливої долі тисяч цивільних заручників, утримуваних Росією», — написав речник МЗС.
Він закликав міжнародну спільноту відреагувати на висновки розслідування, які розкривають воєнні злочини, порушення прав людини, викрадення, тортури та вбивства, вчинені Росією на тимчасово окупованих українських територіях. Зокрема, Тихий звернувся до Ради ООН з прав людини, моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, ЮНЕСКО, ОБСЄ, Ради Європи та низки правозахисних організацій.
«Проблема цивільних заручників, викрадених і утримуваних Росією, потребує підвищеної міжнародної уваги та негайної та жорсткої реакції. Тому що те, що ми спостерігаємо зараз, швидше за все, є найбільшою операцією з викрадення цивільних осіб на чолі з державою в недавній історії.
Це має бути засуджено і притягнуто до відповідальності. Російські злочинці, відповідальні за ці жахливі звірства, мають бути притягнуті до відповідальності», — написав Георгій Тихий.
29 квітня в «Українській правді» вийшло розслідування вбивства української журналістки Вікторії Рощиної. Як з'ясувало видання, Росія передала Україні тіло журналістки Вікторії Рощиної під номером 757, що було позначено в документах росіян як «невстановлена особа чоловічої статі» і містило позначку СПАС. За даними журналістів, абревіатура може вказувати на «офіційну причину смерті», встановлену росіянами, і означає «суммарное поражение артерий сердца».
У тілі були відсутні деякі внутрішні органи: головний мозок, очні яблука та частина трахеї. Міжнародний експерт-патологоанатом, до якого звернулися розслідувачі, вважає, що відсутність цих органів могла приховати той факт, що смерть настала внаслідок удушення або задушення.
До проєкту «Вікторія», ініційованого французьким виданням Forbidden Stories, доєдналися медіа з шести країн, загалом над матеріалами працювало 45 журналістів із 13 медіа, зокрема Forbidden Stories, The Guardian, The Washington Post, Le Monde, Die Zeit, Der Spiegel, ZDF, Paper Trail Media, «Важные истории», France 24, DerStandart і Tamedia.
Нагадаємо, журналістка Вікторія Рощина зникла на окупованій росіянами території України в серпні 2023 року. Раніше, в березні 2022 року, її захоплювали російські окупанти і десять днів утримували в полоні у Бердянську. Тоді вона готувала матеріал для Hromadske та намагалася дістатися з Запоріжжя до Маріуполя.
27 травня 2024 року стало відомо, що Рощина перебуває в ув’язненні на території Росії. Про смерть журналістки стало відомо 10 жовтня 2024 року. Обставини її смерті були невідомі. За інформацією ГУР, Вікторія мала бути включена в один із найближчих обмінів полоненими.
Тіло Вікторії Рощиної не повернули до України в рамках обміну полоненими 18 жовтня. Речник Коордштабу з питань військовополонених Петро Яценко припускав, що повернення тіла російська сторона затягуватиме всіма можливими способами, щоб дослідження не змогли встановити причини смерті.
Як з’ясували у спільному розслідуванні журналісти видань «Слідство.Інфо», «Ґрати» та Суспільного разом з міжнародною організацією «Репортери без кордонів», Рощину жорстоко катували в російському полоні — на її тілі були ножові поранення, вона важила до 30 кілограмів і не могла самостійно пересуватись.
24 квітня стало відомо, що в Україну повернули тіло Рощиної в межах репатріації наприкінці лютого цього року. Через стан тіла фахівці поки що не змогли встановити причину смерті журналістки. Однак на тілі були виявлені численні ознаки катування.
Фото: МЗС України