detector.media
12.12.2023 14:54
Проти арештованої в Росії журналістки «Радіо Свобода» порушили ще одну справу — за антивоєнну книгу
Проти арештованої в Росії журналістки «Радіо Свобода» порушили ще одну справу — за антивоєнну книгу
Раніше російські правоохоронці звинуватили Курмашеву в несповіщенні про друге громадянство (у журналістки громадянство США та РФ) та невиконанні обов’язків «іноагента».

У Росії порушили ще одну кримінальну справу проти журналістки «Радіо Свобода» Алсу Курмашевої. Про це повідомляє Baza. Цього разу приводом для справи стала книга Курмашевої «Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну», яка вийшла в листопаді 2022 року. Справу було порушено 11 грудня за статтею про «фейки» про російську армію, яка передбачає покарання до 15 років позбавлення волі.

Алсу Курмашева — досвідчена журналістка, яка майже 25 років працювала в татарсько-башкирській службі «Радіо Свобода». Вона є громадянкою Росії та США, проживає в Празі (Чехія) зі своїм чоловіком та дітьми.

В середині травня 2023 року Курмашева поїхала до Росії в сімейних справах. Її затримали в аеропорту Казані 2 червня, кола вона збиралась вилетіти з Росії. Силовики вилучили в неї американський та російський паспорти і телефон. Після п’яти місяців очікування на рішення у справі Курмашеву оштрафували на 10 000 рублів (103 долари) за те, що вона не зареєструвала свій американський паспорт у російських органах влади.

У момент, коли Курмашева очікувала на повернення паспортів, її знову затримали 18 жовтня. Цього разу звинуватили в тому, що вона не зареєструвалася як «іноземний агент» — юридичне визначення, яке в Росії використовують з 2012 року для покарання критиків урядової політики. Відповідно до частини 3 статті 330.1 Кримінального кодексу РФ, журналістка, яка, за версією російського слідства, збирала відомості в галузі військово-технічної діяльності РФ, мала добровільно зареєструватися як «іноземний агент», чого вона не зробила. 

23 жовтня районний суд Казані заарештував Алсу Курмашеву і відправив до СІЗО. Засідання суду відбулося в закритому режимі. Їй загрожує позбавлення волі терміном до п’яти років. Захист журналістки оскаржив запобіжний захід у Верховному суді Татарстану. 12 грудня Верховний суд Татарстану залишив апеляційну скаргу без задоволення, але скоротив термін утримання під вартою на один день — до 4 лютого 2024 року. 

Комітет із захисту журналістів (CPJ) і «Репортери без кордонів» виступили із закликом негайно звільнити Курмашеву. Вимогу звільнити журналістку також висловили у правозахисній організації PEN America та в Управлінні ООН з прав людини. Затримання та арешт журналістки прокоментували й засудили представники американської влади, а також Євросоюз.

Фото: Denik N, Ludvik Hradilek / Courtesy Photo

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY