detector.media
29.10.2021 20:41
«Це своєрідні контрсанкції». Журналіст білоруського «Єврорадіо» Олексій Карпеко про визнання телеграм-каналу видання «екстремістськими матеріалами»
«Це своєрідні контрсанкції». Журналіст білоруського «Єврорадіо» Олексій Карпеко про визнання телеграм-каналу видання «екстремістськими матеріалами»
В Білорусі близько 300 телеграм-каналів та чатів визнані «екстремістськими». Підписка на них – це адміністративне правопорушення. Але на практиці через підписку можуть притягнути до кримінальної відповідальності вже за «протестною» статтею.

Мінський суд визнав «екстремістськими матеріалами» телеграм-канал міжнародної радіостанції «Єврорадіо». 

Журналіст видання та автор телеграм-каналу «Менская хандра» Олексій Карпеко розповів ДМ, що тепер де-юре перепости з телеграм-каналу видання, а також активне гіперпосилання на його дописи тепер і вважається «розповсюдженням екстремістських матеріалів» – й це є адміністративним правопорушенням.

«Але зараз в Білорусі з цього (з визнання "екстремістськими матеріалами" - ДМ.) починають, а потім можуть притягнути до кримінальної відповідальності за пов’язаною з протестами статтею», – сказав він

Де-факто, продовжує Карпеко, для підписників нічого не міняється. В Білорусі близько 300 тг-каналів та чатів визнані екстремістськими, їхня кількість тільки збільшується. Навіть якщо відписатися від «екстремістського» контенту, силовики можуть підписатися на нього, отримавши телефон при обшуку чи затриманні

«Єдиний спосіб уникнути цього – впевнитись, що телефон не потрапить в їхні руки. Але навіть зараз на нас підписуються нові люди. В Білорусі "екстремістський" статус зараз – це знак якості», – сказав він. 

Для самого видання також нічого не міняється: «По-перше – "Єврорадіо" справді не має жодного стосунку до екстремізму. Ми займаємось журналістикою». А по-друге – крім телеграму, «Єврорадіо» також має Youtube, Facebook, Instagram та навіть TikTok, які не входять у жодні списки. Крім того, тепер можна посилатись на колег та видання, які також визнали «екстремістами»

На питання, чому телеграм визнали «екстремістським» тільки зараз, Карпеко відповів, що «насправді дії проти ЗМІ вони намагаються робити в моменти накладання санкцій, роблячи з цього своєрідні контрсанкції. Тут п’ятий пакет санкцій ЄС проти Білорусі на підході. Ось вони й вирішили вдарити по нас. Ймовірно далі буде черга "Нашої Ніви", "Медіазони", "Радіо Свобода" та інших».

Вся редакція вже кілька місяців працює з еміграції. 

У жовтні 2020 року журналістів «Єврорадіо» разом з іншими колегами із закордонних ЗМІ позбавили акредитації в Міністерстві закордонних справ Білорусі. 5 липня 2021 року влада Білорусі закрила кореспондентське відділення «Єврорадіо» в Мінську. До цього моменту видання було одним з небагатьох іноземних ЗМІ, яке мало кореспондентський пункт у Білорусі. Також блокувався доступ до дзеркала сайту видання.

Нагадаємо, що у Білорусі заблокували сайт німецької медіакомпанії Deutsche Welle. Напередодні там же ж перестали відкриватися сайти інших ЗМІ – видань «Настоящее время» і «Новый час».

9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента. ЦВК оголосила переможцем Олександра Лукашенка, тоді як за даними опозиційних екзитполів перемогла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Західні країни відмовились визнати Лукашенка переможцем виборів. Тихановська наразі перебуває за межами Білорусі.

Влада жорстоко придушила мирні акції протесту та почала кампанію із залякування опозиції та незалежної преси – у Білорусі затримують журналістів, опозиційних політиків, придушують медіа, блокують опозиційні сайти.

Фото: з вільних джерел

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY