Програма "Точка зору", Перший канал, 21 березня 2006 року

23 Березня 2006
1608
23 Березня 2006
15:25

Програма "Точка зору", Перший канал, 21 березня 2006 року

1608
Гість студії - Посол Білорусії в Україні Валентин Велічко
Програма "Точка зору", Перший канал, 21 березня 2006 року
Програма "Точка зору", 21 березня 2006 року, Перший канал

ВЕДУЧИЙ
: Добрий вечір. Мене звати Максим Драбок, це прямий ефір і програма «Точка зору». Президентські вибори в Білорусії - тотальна любов до бацьки чи тотальна фальсифікація результатів? Чи буде у Мінську свій Майдан? І якими будуть Українсько-Білоруські відносини у найближчі 5 років? На ці та інші запитання точка зору посла Білорусії в Україні Валентина Вилічка. Добрий вечір

Валентин
ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Добрый вечер.

ВЕДУЧИЙ
: Як ви оцінюєте результати Президентських виборів у Білорусії? 

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в УкраїніЯ оцениваю их как успешные, поскольку были четыре кандидата и за нынешнего Президента Александра Григорьевича проголосовало сегодня 82,6% - это сообщил Центризбирком при явке - более 92%.

ВЕДУЧИЙ
:Ну сама кампания проходила все таки честно, прозрачно, демократично или?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Она проходила в соответствии с Конституцией, в соответствии с Избирательным кодексом республики Беларусь и власти проделала большую работу, что бы каждый человек, каждый гражданин мог сделать конституционное право выбора или быть избранным.

ВЕДУЧИЙ: Тиску не було на виборців на вашу думку?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Я думаю что нет, потому что, ну, было очень много наблюдателей. И  они и внутренние были, и более 1200 было зарубежных наблюдателей, более 750 иностранных журналистов, которые практически освещали ход выборов. 

ВЕДУЧИЙ: Між тим точка зору спостерігачів різниться: з одного боку Сполучені Штати і ОБСЄ, з іншого - Росія та СНД.

Володимир РУШАЙЛО, глава місії спостерігачів СНД: У Білорусі були створені всі необхідні правові та організаційні технічні умови для міжнародного спостереження за Президентськими виборами. Це свідчить про відкритість і прозорість виборчого процесу

Елсі ХАСТІНГС, голова парламентської асамблеї ОБСЄ: За висновками місії, довільне використання державної влади і численні випадки затримань продемонстрували нехтування такими основними правами як свобода зібрання, об’єднання, свобода висловлювання і викликали сумніви щодо бажання влади терпіти політичне суперництво    

ВЕДУЧИЙ: Чому результати спостерігачів так різняться між собою - кардинально різняться?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Хоте дл бы сказать, что пользуясь принципом открытости заранее были приглашены представители ОБСЕ, демократического института по правам человека. Они представляли доволи улучшительную цифру, где-то было 439 наблюдателей. И мы хотели бы, что б еще раз убедиться, на сколько объективно, на сколько реально сегодня ОБСЕ и Институт демократических прав человека оценивает ситуацию. И к сожалению надо сегодня сказать, что, за частую, вот, было сказано особенно Институтом по, значит, правам человека, что были заранее оглашены заготовленные материалы.  

ВЕДУЧИЙ: Упереджена була позиція ОБСЄ? Предвзято они относились или нет?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Вот, как раз, она, значит, через эту структуру, в европейской структуре были даже приглашены в страну те люди, которые каким-то образом не пытались помочь, не пытались как то, вот, вникнуть в суть дела, а наоборот как то влияли, ну, далеко не позитивно.

ВЕДУЧИЙ:А якісь були порушення. От ви вважаєте, були порушення під час Президентської кампанії.

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Нету, наверное, ни одной избирательной кампании, что бы не было порушень. Ну, вот, было отмечено и ОБСЕ И другими наблюдателями, что выборы проходили спокойно. Все имел, каждый, значит выполнил свой долг. Четкие списки технически снащены, никаких не был там подстрекательных мановений или каких то агитационных моментов за кого идти. 

ВЕДУЧИЙ: Но  нарушений не было, которые могли бы повлиять на ход развитий.

Валентин
ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Да.

ВЕДУЧИЙ
:Вы считаете, однозначно - не было

Валентин
ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Да, абсолютно.

ВЕДУЧИЙ
: Вы считаете однозначно

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Да, да. Вот, было частью того, что как бы ныне действующий Президент, вроде бы использовал свою административный ресурс или больше, значит внимания ему уделяли и так далее. Но у каждой были созданы штабы, равные условия были агитационные. И в эфирном времени, и в печатном издательстве.   

ВЕДУЧИЙ:Говорят, оппозиция говорит, что печатные издательства отказывались печатать ихние газеты, это правда?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Значит выделяется равное количество средств. У нас в отличие от других стран - равное количество средств, для каждого кандидата. И они только с этой суммой и никаких спонсорских, никаких дополнительных поощрительских не может быть. 

ВЕДУЧИЙ: А вот в новостях почему не показывали оппозицию, того же Милинкевича оппозиционного.
 
Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Значит, что  

ВЕДУЧИЙ: Это позиция СМИ или это какие то указания сверху, я не знаю

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Ну, сверху не могут быть указания, почему, потому что у нас уже не один телеканал. Значит, а второе, значит, на сколько и как  кто кого приглашает. Сегодня никто не может кандидат, и на сколько хочет он иметь эту поддержку, отчасти того, что вот я вас приглашаю , кого приглашаю я то показывал. Понимаете, сегодня никто никому не навязывает свою точку зрения потому что можно казаться ну не прошенным

ВЕДУЧИЙ: Хорошо. Чи було доцільно за стільки днів до дня виборів проводити самі вибори саме голосування? Чому це було запроваджене, тому що це ж відповідні козирі для опозиції, що от міг використовуватися адмінресурс, те що завчасне голосування.

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні:Досрочное голосование это норма, которая прописана и она действует. Она действует не первый год. И уже вот 4 выборы идут по такой же схеме, она не менялась это дает возможность  сегодня людям более планово подойти к этому. Значит, кто имеет свободное время, кто желает, как бы не создавая других моментов отдать свое право голоса. Это никоем образом, бюллетень то ведь одинаковый и не зависимо от того в какое время проголосовано.    

ВЕДУЧИЙ
: Чи допускаєте ви повторення українських помаранчевих подій у Білорусії? Чи буде у Мінську свій майдан ?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Значит, ну, я полагаю, что у нас абсолютно нет такой почвы, значит, в части того что социальной нету - раз, второе - поддержки нету - два, а в третьих значит, ну я не думаю, что сегодня можно окрашивать в какой то цвет и искусственно экспортировать чья бы она ни была.  

ВЕДУЧИЙ
: Снігові гармати, які наче б то розганяли людей на  Майдані, це правда це було?  Якось, ну, опозиція стверджує, що от над площею був сніг, заметіль, завірюха. В інших частинах  Мінська не було цього.

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Но это природное явление и я уже тоже читал.

ВЕДУЧИЙ
: Гармати природне явление?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні:  Я сам уже читал это, что были как бы где то на небесах поставлены какие то снежные бочки

ВЕДУЧИЙ: На крышах домов не на небесах.

Валентин ВЕЛІЧКО: Нет, я не думаю, это придумано искусственно понимаете потому весь мир сегодня тоже, значит и морозы и тогда тоже что сегодня где у нас минус 10 градусов минус 12. 

ВЕДУЧИЙ: Ну этомогло быть над одной площадью, а над другими районами Минска такого не было?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: нет цэ нэ можливо.

ВЕДУЧИЙ: Это было явление природное не человечесое.

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Безусловно, не связано.

ВЕДУЧИЙ: Що буде з лідерами опозиції далі на вашу думку?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: А далі 24 марта Центризбиркома официально объявит результаты, будет иновгурация, будет жизнь продолжаться. 

ВЕДУЧИЙ: А для лідерів опозиції є якась загроза? Що буде далі з ними? Лідери опозиції. Посадити їх не знаю якось, там щось там за якийсь , за ці правопорушення те, що от вони організовують масові начебто безпорядки

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Я не полагаю, что они массовые. Два дня, значит, их никто не трогает, представителей, они советуются. Значит, сторонники других кандидатов, которые участвовали, это ихнее личное право. Но и если, за следующих кандидат, который имел 6% , за Александра Григорьевича 82, затем, 3, 5 и 2,3. Значит вот ну я. Значит в общей сумме превышает еще три кандидата 11%, как можно сегодня не признать выбор народа?  

ВЕДУЧИЙ: Небезпеки не має для опозиційних кандидатів? Як от, як лідерів опозицій?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Они свободно и щас передвигаются, живут в своей старен, какая у них может быть..

ВЕДУЧИЙ: Добре, Українсько-Білоруські відносини, що буде тепер у найближчі 5 років? На вашу думку

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Я думаю, что наши отношения, мы кстати никогда не меняли свою точку зрения к Украине, мы считаем и считали постоянно, что есть выбор украинского народа и прошлых Президентских выборов и щас будут парламентские. И наши братские отношения будут сохраняться по всем направлениям - по торгово-экономическим, по региональным, культурным связям.

ВЕДУЧИЙ: Між іншим, тим не менше, Лукашенко напередодні виборів заявляв, що в Україні фінансується білоруська опозиція, тепер уже він каже, що народи будуть дружити.  

Олександр ЛУКАШЕНКО, Президент Білорусі: Я особисто завжди ставився з великою любов’ю і повагою до України. Навіть у підтексті не має звучати, що Президент Білорусіх погано ставиться до цієї країни

Віктор ЮЩЕНКО, Президент України: Моя впевненість є такою, що не потрібно залишати Білорусь в ізоляції , потрібно мати контакти, потрібно зробити послугу Білорусі на шляху до демократії. Я хочу бачити Білорусь демократичною, процвітаючою країною, і для цього як Президент сусідньої країни зроблю все, щоб їй у цьому допомогти.

ВЕДУЧИЙ: Все ж таки, який реальний зараз стан відносин між Мінськом і Києвом? Холодний, напівхолодний, теплий?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні:  Мы оцениваем как нормальные, как уважительные. Поскольку я сказал, что с точки зрения, значит, вот, ну не было никаких…

ВЕДУЧИЙ: По крайней мере были заявления Лукашенко о том, что и оппозиция финансируется.

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Значит, я полагаю, что имели над собой почву на счет. Поскольку это было объявлено и продемонстрировано нашими органами.

ВЕДУЧИЙ: А какие факты? Вы можете какие-то факты привести?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Я не хоте л бы приводить факты, они приводились у нас, значит теми людьми, кто в этом заинтересован. Они есть и более того, как я на кануне сказал, что мы не хотели бы сегодня, значит, какие-то обнародовать дополнительные факторы, которые, как бы предшествовали выборам или связывались с этим фактором выборов. Придет время,  спокойно покажем, расскажем. Сегодня об этом говорят и те кто участвовал в этом. Я имею ввиду, речь о том,  что это представители не правительственных организаций. 

ВЕДУЧИЙ: Кстати секретарь нашей ради Нацбезпеки і оборони каже, що Україна буде сприяти і підтримувати демократичні організації Білорусії. Як ви це розцінюєте?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: У нас есть обязательства и мы их выполняем пред международными организациями, что мы брали по развитию демократических выборов, мы их и не нарушаем, те обязательства которые взяла.

ВЕДУЧИЙ: Вы припускаете, что Украина это тоже фактор того, что финисируеться оппозиция белорусская или нет?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Я такого слова Украина не говорю, я повторяю, что отдельными не правительственные организации. Чьи деньги, как бы это уже другой вопрос.

ВЕДУЧИЙ: Зовнішні метри Білорусії (По технічним причинам відсутній звук)

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Отношения еще будут углубляться. Почему, потому что нас объединяет не только общность экономическая, у нас сегодня уже осень много продвинутых вопросов, которые есть в рамках договора создания союзного государства. 

ВЕДУЧИЙ: Міронов, це спікер ради Федерації Росії заявляє, що до кінця цього року можливо вже Мінськ визначиться із єдиною Конституцією. Чи очікувати рішення про єдину Конституцію, чи погодиться на єдину валюту - відповідно створення єдиного союзного

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Да щас рабочая группа работает по созданию конституционного акта и речь идет  о то, что какая страна, какие полномочия делегирует союзному государству - раз. В ближайшее время единая валюта может быть, как средство платежа - единый расчетный рубль. Но это не говорит, что это российский рубль или белорусский рубль будет введен, поскольку.

ВЕДУЧИЙ: Три валюти значить.

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Нет. Я сказал эквивалентный рубль, как средство платежа. Значит сохраняя свои национальные валюты. Почему, потому что здесь очень много вопросов, где будет комиссионный центр, какие другие моменты, а вначале, как фильтр, как средство платежа.

ВЕДУЧИЙ: К концу термина Лукашенко, можно ожидать, что уже будет единое государство Россия-Белорусия?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні:  Оно может быть и раньше. Почему, потому что практически в рамках договора принято уже более 25 различного рода межгосударственные, межправительственные отношения покаждому направлению.  Сегодня решены вопросы передвижения свободного граждан, пенсионного фонда обеспечения, имущественных прав. Более того, значит, здравоохранение, обучение, образование. То есть, единая у нас сегодня. Практически Белоруссия сегодня выступает фарпостэром для России, поскольку начиная уже с западной границы значит до Москвы никаких других нету.

ВЕДУЧИЙ: Як тоді треба розцінювати бажання Лукашенка найближчим часом в 5 зменшити енергозалежність від Росії, якщо такі добрі стосунки з Москвою?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні:  Это необходимо не только для Белоруссии, это необходимо для каждого государства иметь свои гарантии. Мы, например, с большим удовлетворением работая с Украиной в этом году мы почти 50% экспорта электроэнергии Украины получает Белоруссия. 2,5 миллиарда киловатт часов это в стоимостном выражении более 53 миллионов, а в возможности есть еще до 4 довести. Но сегодня надо энергосбережение и переходить именно на экономию. Да мы получаем газ и энергоносители по внутренним российским ценам, как седьмого пояса, характерно для Калининграда, Смоленска и так далее.

ВЕДУЧИЙ: Білорусія боїться санкції з боку Євросоюзу?

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Они не желательны, они ударят естественно по нашим производителям, но мы сегодня, как бы ведем двухстороннее, многовектороные наши отношения, что с Востоком, что с Западом.

ВЕДУЧИЙ: Но вы готовы до прикручивания гаек.

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Вы знаете, что это неприятный момент и к нему всегда надо значит относиться с таки пониманием, что бесследно он не проходит. Бесследно он не проходит, но от этого пострадает наше и совместное предприятие, и совместные потребители, производители, поэтому, у нас сегодня Европа очень много работает и Германия на втором месте, и Нидерланды, и Великобритания.         

ВЕДУЧИЙ: Останнє питання, залишається менше хвилини. В чому феномен Лукашенка все ж таки? На вашу думку. В чем феномен Лукашенко? Поддержка, как вот 80% даже больше это как вот …

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: В том, что. А я вам хочу сказать, что это повседневная работа и уважение, это служение народу, служение государства оно прозрачное, оно видно, и значит, вот тот патриотизм, который заложен. Ведь Лукашенко пришел Президентом это был избран с оппозиции, его конкуренты были премьер-министр, спикер парламента. Вот вера народа и взаимность, которая существует сегодня это и есть не феномен, это реалии.

ВЕДУЧИЙ: Это механизм государства, давление я не знаю, машина государственная или же все таки это любовь чистосердечная.

Валентин ВЕЛІЧКО, посол Білорусії в Україні: Нет это укрепление наоборот национальной государственности и благосостояния. Сегодня уже позволительно 60% национального дохода даем на того что бы поднять социальную защиту.

ВЕДУЧИЙ: Я вам дуже дякую, це була точка зору посла Білорусії в Україні Валентина Велічка. На все добре майте свою точку зору, та поважайте точку зору інших. Хай щастить.

Стенограма виконана компанією Sourcer. www.sourcer.com.ua
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1608
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду