Протягом останніх днів з газети «Капитал» звільнили за згодою сторін 10 працівників - одну журналістку, а також співробітників фотослужби і літредакторів. Ще двоє працівників - фотограф Олексій Солодунов, про якого вже писала «Детектор медіа», і журналістка Леся Виговська - відмовилися писати заяви про звільнення без компенсації від роботодавця. Про це «Детектор медіа» повідомили джерела в редакції.
Генеральний директор компанії-видавця газети Ілля Чудновський підтвердив «Детектор медіа» факт звільнень з газети. Проте точну кількість звільнених працівників він не зміг пригадати.
За словами джерел, звільнення пов'язані з оптимізацією штату. Однак пан Чудновський пояснив звільнення недостатньою професійною кваліфікацією працівників. «Люди, з якими ми розстаємося, не є професіоналами в тому обсязі, в якому нам потрібно. Вони з розумінням поставилися до наших зауважень і пішли набиратися досвіду. З часом, можливо, вони повернуться. Це було полюбовне розставання. Що стосується Виговської і Солодунова - вони обрали варіант не ходити на роботу і погрожувати. На роботі вони не з'являються, якщо з'являються - то за власним графіком. У такому разі ми збираємося діяти виключно в рамках законодавства», - сказав він.
За даними джерел, від Олексія Солодунова і Лесі Виговської роботодавці вимагають писати заяви про звільнення за власним бажанням або за згодою сторін. Фотограф і журналістка відмовляються це робити.
Пан Солодунов каже, що згоден на звільнення за процедурою скорочення. Він консультується з юристом, як йому краще діяти. «Я чекаю зйомок - зйомок немає. Моя камера в ремонті, знімати мені нічим. На роботу не ходжу, тому що жоден фотограф "Капитала" ніколи не ходив на роботу, ми працювали завжди в полі. Я протягом року бував на роботі тільки раз на місяць», - пояснив фотограф.
Пан Чудновський на запитання, чому редакція не хоче звільняти людей за скороченням або з виплатою компенсації, відповів, що в компанії не відбувається скорочення: «Скорочення було б, якби ми закривалися. А ми обговорюємо з людьми подальші перспективи, і вони приймають рішення піти».
Пані Виговська написала заяву про звільнення за згодою сторін із грошовою компенсацією у розмірі двох середньорічних зарплат від 18 березня - цю інформацію вона підтвердила «Детектор медіа». З її слів, заяву підписав головний редактор Олександр Бердинських, але не підписав директор Ілля Чудновський. При цьому в журналістки вилучили телефон, диктофон, перепустку і посвідчення журналіста, підписавши обхідний лист від 18 березня, але з нею не провели розрахунку і не віддали трудову книжку. Журналістка каже, що всі дні цього тижня - 17, 18, 19,2 0 березня виходила на роботу. Це «Детектор медіа» підтвердили її колеги.
Пан Чудновський підтвердив, що він не підписував заяви журналістки про звільнення з компенсацією. «Головний редактор може завізувати заяву, щоб позначити, чи згоден він з рішенням даного співробітника, чи не згоден. А вже моє рішення і мій підпис на заяві визначає, як буде звільнений співробітник. Заяви я не підписував», - повідомив він.
За інформацією джерел «Детектор медіа», пані Виговська написала кілька пояснювальних записок-скарг на ім'я пана Чудновського, де вказала що її позбавили належних умов праці, але вимагають перебувати в редакції з 9-ї ранку до 6-ї вечора як працівника бек-офісу, хоча в журналістки був раніше ненормований робочий день і в офісі вона перебувала переважно з 11:00 до 19:00 без обідньої перерви. Сама журналістка не заперечує, що написала такі скарги. Вона також телефонувала на гарячу лінію Мінсоцполітики, а сьогодні, 20 березня, оформила лікарняний у зв'язку з болями в спині.
Після відмови писати заяви про звільнення без компенсації фотографу і журналістці у відділі кадрів погрожують звільнити їх за статтею - чи за прогули (спізнення на роботу) чи за неякісну роботу. Ілля Чудновський каже, що газета «Капитал» ще нікого не звільняла за статтею. «Ми просто фіксуємо порушення трудового розпорядку», - зауважив він.
На запитання, що роботодавець планує робити з працівниками, які не погоджуються зі звільненням, пан Чудновський сказав, що повернеться до цього питання, можливо, наступного тижня. «Я не дуже розумію їхні дії. У мене були приклади в біографії, коли один працівник з попередньої роботи намагався таким самим чином вести розмову з роботодавцем. Він багато корисного для себе отримав, тільки не може тепер знайти роботу, бо кому потрібен працівник, з яким неможливо домовитися? Якщо вони вважають нормальним отримувати зарплату, але не з'являтися на роботу і шантажувати тим, що будуть писати скарги і жалітися, - на здоров'я», - заявив директор компанії-видавця «Капитала».
Тим часом джерела повідомили «Детектор медіа», що з березня працівникам «Капитала» знижують зарплати на 10-20%. Пан Чудновський підтвердив, що компанія «розглядала цей варіант». На запитання, чи прийнято рішення, він відповів: «Поки що в процесі - березень ще не завершився».
Також, за інформацією джерел, на місце Лесі Виговської і ще однієї звільненої з «Капитала» кореспондентки редакція нібито запрошує двох журналісток закритої 13 березня газети «Коммерсантъ-Украина».
Нагадаємо, 3 березня газета «Капитал» призупинила вихід на два тижні, а її співробітників відправили на два тижні у відпустку за власний рахунок. 17 березня газета відновила свій вихід. Чи змінився за цей час інвестор видання - журналістам не кажуть. Раніше «Капитал» пов'язували з умовним медіахолдингом колишнього першого віце-прем'єра Сергія Арбузова. Сам пан Арбузов заперечував, що він є власником низки медіа.
«Детектор медіа»