detector.media
03.10.2008 18:04
Заборона, ліцензування чи переслідування мовників за національною ознакою?
Заборона, ліцензування чи переслідування мовників за національною ознакою?
Нацрада наполягає на вимкненні «Первого», РТР і РЕН ТВ. Кабельники вважають це рішення Нацради «неправильним».

 Рішення Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, ухвалене на останньому засіданні, зобов’язує провайдерів програмної послуги припинити ретрансляцію іноземних телеканалів, зміст яких потребує адаптації до вимог законодавства Україні. Про це вже повідомляла «Детектор медіа» із посиланням на повідомлення прес-служби Нацради. Фактично після останнього розширення переліку каналів, що не потребують адаптації в Україні (а там нині з 83   мовників 60 російських), це рішення українського регулятора адресоване лише трьом каналам – «Первому каналу», «РТР-Планета» та РЕН ТВ.

 
Також «ТК» має документ, підписаний першим заступником голови Нацради Ігорем Курусом. Це лист, скерований представникам Національної ради та керівникам регіональних секретаріатів 23 вересня 2008 року. Зокрема в цьому листі ідеться:
 
«Йдучи на безпрецедентні кроки щодо спрощення ліцензування провайдерів програмної послуги, Національна рада не поступається вимогам щодо того, що програми, які не рекомендовані нею як адаптовані, безумовно повинні бути виключені з кабельних мереж кожного провайдера. Це програми, які:
 
не відповідають Європейській конвенції про транскордонне телебачення;
 
програми, які незаконно транслюються в Україні (по суті, є контрабандою);
 
Щодо програм ОРТ, РТР, РЕН-ТВ:
 
До РТР і Рен-ТВ є претензії вітчизняних мовників щодо трансляції програм, які придбані в Україні нашими телерадіокомпаніями;
 
Щодо ОРТ – трансляція інформації, яка не відповідає дійсності: «Таємні тюрми ЦРУ під Києвом», «Ляльки Гітлера» тощо, а також невиконання рішень українського суду.
 
Ці три програми транслюються ТОВ «Торсат» без ліцензії» на супутникове мовлення».
 
Наслідком дій, вжитих за цим листом Нацради, має стати «виключення неадаптованих іноземних програм».
 
 
Тим часом у компанії «Торсат», яка є дистрибутором «неадаптованих» каналів, заявляють, що їхні дії є законними, натомість висувають зустрічне звинувачення Нацраді.
 
«Компанія“Торсат” здійснює свою діяльність виключно в рамках законодавства.  
 
Компанія “Торсат” запевняє, що Програми, які розповсюджуються нею повністю відповідають законодавству України, в тому числі ЗУ “Про авторське право і суміжні права”, ЗУ “Про суспільну мораль”, ЗУ “Про рекламу”, ЗУ “Про телебачення і радіомовлення”.  Дії Національної Ради України щодо відключення зазначених каналів вважаємо протизаконними», - ідеться в офіційному коментарі компанії, який отримала «ТК».
 
Щодо аргументів Нацради про порушення авторських прав українських мовників, то «ТК звернулася до Михайла Павлова, головного продюсера ICTV. Нині цей український мовник паралельно  із «Первым каналом» транслює серіал виробництва «Стар медіа» «Рятуйте наші душі». На пряме запитання, скільки втрачає аудиторії український канал від паралельного показу на російському, пан Павлов відповів лише «важко сказати». Проте до зазначеного рішення Нацради поставився схвально:
 
«Безумовно,це піде на користь українським каналам.А взагалі  регулювання більш важливе не для того, щоб  закривати інформаційний простір, а щоб регламентувати мовлення каналів, які працюють на цьому ринку. І це має бути нормальна державна політика, спрямована на те, щоб розвивати  свій ринок. Але з іншого боку, на мою думку, закрити доступ до цих каналів буде доволі важко, оскільки є супутникове мовлення. Я думаю, що канали, які працюють на цей простір, мають отримувати ліцензії тут».
 
Що ж до згадуваних у листі Ігоря Куруса судів, то це питання не є до кінця зрозумілим. Можна припустити, що йдеться про рішення щодо «Євробачення». Однак нагадаємо, що 2 лютого 2008 року Господарський суд м. Києва залишив без задоволення позовні вимоги Національної телекомпанії України до ТОВ «Торсат» про стягнення 460 тисяч гривень за порушення майнових прав інтелектуальної власності. Позов стосувався показу в кабельних мережах конкурсу «Євробачення-2007» у трансляції російського телеканалу «Первый канал. Всемирная сеть». Так само НТКУ програла цю справу і в апеляції. 
 
Щодо інформаційних сюжетів російських мовників, які дискредитують українців або дозволяють собі зневажливий тон щодо нашої країни та її громадян, то «ТК» присвятила цій темі окремий матеріал, при цьому підкресливши, що на інформаційні виклики варто відповідати інформаційно, а не адміністративно.
 
Останнє рішення Нацради викликало негативну реакцію представників громадських об’єднань кабельників. Окремі провайдери програмної послуги також вважають рішення Нацради «неправильним», а вимоги – безпідставними.
 
Згідно з точкою зору Громадської асоціації «Укртелемережа», рішення Нацради набуде чинності з дня його опублікування («Згідно з висновком Держкомпідприємництва регуляторні акти Нацради, що офіційно не оприлюднені виключно в “Офіційному віснику” та у газеті “Урядовий кур'єр”, відповідно до приписів ч.3 ст.57 Конституції України, не є чинними»). Однак цей аргумент є скоріше процедурним, ніж суттєвим. Що ж до суті обговорюваного питання, то «Укртелемережа» заявляє про «безпідставний тиск з вимогою термінового вимкнення конкретних російських телепрограм – “Первый канал. Всемирная сеть”,  “РЕН ТВ”, ТВЦ, “РТР планета”».
 
Основною перешкодою вимкнення «несертифікованих» каналів (терміни «адаптація» та «перелік» були предметом спеціального обговорення за круглим столом), в асоціації вважають існування господарських угод між абонентами та провайдерами на розповсюдження певного набору каналів. Також «Укртелемережа» наголошує, що вбачає в цьому рішенні Нацради порушення домовленостей, досягнутих за круглим столом між провайдерами та регуляторним органом.
 
«Прикро, що це сталося саме напередодні прийняття Нацрадою, узгодженого із громадськими об’єднаннями, документу про спрощену процедуру ліцензування провайдерів програмної послуги, та обіцяного розширення переліку телепрограм, які  не потребують адаптації на території України», - ідеться у відкритому листі, розісланому «Укртелемережею».
 
Олександр Ляхов, президент Асоціації «Телекомунікаційні системи України», коментуючи це питання також робить наголос на тому, що оскільки документ Нацради не опубліковано, то це «поки що міф». Щодо того, чи не збираються провайдери, які входять до цієї асоціації, а це «Воля-кабель» та «Надежда», відключати канали «Первый канал. Всемирная сеть»,  «РЕН ТВ», ТВЦ і «РТР планета», пан Ляхов сказав: «Мені невідомо, щоби керівництво цих компаній обговорювало питання відключення каналів, які ви назвали».
 
Окремі провайдери використовують ту саму систему аргументації, що й професійні асоціації: поки рішення не опубліковане, воно не є дійсним, а отже, поки ми «неадаптованих» транслюємо, а там буде видно. 
 
Анатолій Циганков, головний інженер ТОВ ТРК «Трейд-Експрес» (Лисичанськ, Луганської області), сказав «ТК»: «Ми є членами асоціації "Укртелемережа", вона наразі відстоює наші права. Поки що ми продовжуємо трансляцію» 
 
Анатолій Ходирєв, ТОВ «ТРК "Городское строительство"» (Донецьк) обіцяє виконати це рішення, але після того, як воно набуде законної сили, але оцінює кроки Нацради як «неправильні»: «Официального документа мы на сегодняшний день по этому поводу не получали. Если получим такое решение, естественно, мы его будем выполнять. Но сегодня мы не хотим создавать социальную напряженность среди наших граждан, нагнетать ситуацию в русскоязычном регионе, тем более - в преддверии возможных выборов. На наш взгляд, такие шаги Нацсовета неправильны».  
 
Директор криворізької телекомпанії «Рікона» Микола Шаталов погоджується з оцінками колег:  «Конечно, нас это не удовлетворяет. Мы считаем, что это неправильное решение.  Мы будем выполнять лицензию, которую нам утвердили, и закон нарушать не будем. Но при этом вместе  с другими кабельными операторами, общественными объединениями - "Телекоммуникационной палатой", "Укртелесетью", - будем защищать интересы абонентов».
 

Поки що невідомо, про що ідеться самій Нацраді – чи то про заборону мовлення зазначених каналів, чи то про спробу ввести їх в українське регуляторне поле. У заяві прес-служби, розісланій сьогодні ЗМІ, робиться однозначний наголос на легітимації мовлення, а звинувачення у спробі обмежити громадянські свободи категорично відкидаються: «Практика щодо адаптування змісту іноземних програм є загальноприйнятою в демократичних країнах. Що стосується  російських телекомпаній, то Національна рада кілька разів  проводила консультації з уповноваженими Посольства Російської Федерації та представниками телеіндустрії Росії щодо шляхів вирішення цієї проблеми. Як засвідчила нещодавня зустріч із керівництвом телеканалу „РТР-Планета”, для керівників російських телерадіоорганізацій вимоги Національної ради про необхідність адаптування програм до норм українського законодавства є цілком зрозумілими і прийнятними. Отже, все залежить від їхніх намірів вільно поширювати інформацію в національному телерадіопросторі України».

Ще одна проблема Нацради лежить у площині PR-технологій: вона неспроможна нейтралізувати шквал повідомлень, у яких міститься неправдива, але дуже зручна для її опонентів інформація про те, що предметом претензій до російських каналів є мова мовлення. Зокрема, у найпопулярніших російських ресурсах можна бачити повідомлення про відключення каналів, «не адаптированных к украинскому язику» (цитата).

 
Усі вимоги щодо легітимації – цілком у юрисдикції регуляторного органу. Якщо ж дійде до відключення зазначених російських мовників, то тут видається не зайвим дослухатися до думки українського інтелектуала Миколи Рябчука, що її він висловив у інтерв’ю «Газеті по-львівськи»: «Заборонити російське телебачення, як це зробили ґрузини після початку війни, ми не можемо. Це може повернутися проти України, даючи Кремлю додаткову карту. Вихід єдиний – робити свій якісний продукт».
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY