detector.media
Наталія Данькова
06.02.2008 17:55
«Не схвалено керівництвом»
 «Не схвалено керівництвом»
Конфлікт між журналістом Олексієм Степурою та телеканалом «Інтер» (студією «07 продакшн») має як юридичне, так і етичне забарвлення.
До редакції «Детектор медіа» звернувся Олексій Степура, незалежний журналіст, що співпрацює з німецькою телекорпорацією WDR/ARD та з низкою українських видань. Він розповів про свій конфлікт із студією «07 Продакшн» (входить до складу медіагрупи «Інтер»). Конфлікт виник після того, як Олексій Степура зняв сюжет для пілотного випуску програми журналістських розслідувань Артема Шевченка.
 
З 1990 року Олексій Степура співпрацював із багатьма західними телекомпаніями (ITN, ABC, CBS, ARD, CNN та ін.), спеціалізуючись на роботі в зоні військових конфліктів (заколоти 1991 і 1993 року в Росії, громадянська війна в Придністров'ї, Грузії, Нагірному Карабаху, Чечні тощо). З 1993 року постійно мешкає у Києві, є співробітником Київського представництва ARD – першого каналу німецького телебачення. Відомий також своїми циклами журналістських розслідувань на політичні та економічні теми.
 
Як розповів «ТК» Олексій Степура, його приятель, відомий тележурналіст Артем Шевченко, звернувся до нього із пропозицією допомогти у підготовці пілоту програми журналістських розслідувань для каналу «Інтер». «Запропонувавши каналу "Інтер" проект власної програми, Артем намагався залучити до співпраці різних журналістів, в тому числі мене. Вперше я зустрівся з Артемом із його ініціативи на початку грудня 2007 року, він розповів про ідею програми і запропонував мені співпрацю. Я окреслив низку тем, які мені цікаві для дослідження як журналісту, - розповів «ТК» пан Степура. - До конкретної розмови ми повернулися 11 січня, після свят. Керівництво каналу висунуло Артему жорсткі терміни здачі пілотного випуску програми. Як я зрозумів, Артем відчував гострий дефіцит кадрів».
 
Олексієві запропонували зробити сюжет про крадіжки в аеропорту «Бориспіль». «Хто затверджував цю тему в керівництва, мені невідомо, - каже він. – Я пообіцяв Артемові виконати роботу у визначений термін, а після цього ми мали обговорити перспективи подальшої співпраці. При цьому я наголошував: перш за все слід узгодити прийнятність моєї кандидатури як журналіста з керівництвом каналу, аби я не займався марною працею».
 
28 січня сюжет був готовий. Але Олексій Степура написав Артемові Шевченку та керівнику студії «07 Продакшн» Ілларіону Павлюку листа, у якому зазначив, що внаслідок дуже стислих термінів підготовки сюжету він незадоволений якістю матеріалу через невдалу начитку та запропонував також, якщо це необхідно, вдосконалити монтаж. Відповіді він не отримав. 31 січня, за інформацією «Детектор медіа», керівництво «Інтера» затвердило пілотний випуск програми. Однак, за словами Олексія Степури, було висловлено заперечення щодо його участі у проекті. Його сюжет був відданий для переробки іншій людині, про що Артем Шевченко повідомив Олексія електронним листом, аргументувавши відмову саме тим, що керівництво «не схвалило його участі у проекті».
 
Вважаючи, що таке рішення щодо матеріалу, над яким він працював, порушує його авторські права, Олексій Степура звернувся до Артема Шевченка та Ілларіона Павлюка з офіційним листом, копії якого були надіслані одночасно також шеф-редактору «Детектор медіа» Наталії Лигачовій та заступнику директора аеропорту «Бориспіль» Сергію Гомболевському. Ось текст цього листа:
 
 
Иллариону Павлюку
Артему Шевченко
Натальи Лигачевой, редактору издания "Детектор медіа"
Сергею Гомболевскому, зам.директора ДП МА "Борисполь" 
 
Уважаемые господа!
На днях ведущий новой программы на канале "Интер" Артем Шевченко сообщил, что участие журналиста Алексея Степуры в его проекте "не одобрено руководством".
Артем также дал понять, что сюжет о кражах багажа в аэропорту "Борисполь", который я по его просьбе готовил для "пилота" программы, будет передан для переработки другому журналисту. То есть, на основании отснятого мною видеоматериала, будет смонтирован иной продукт, на содержание которого я не могу никак повлиять.
В этой связи сообщаю вам о своем глубоком разочаровании создавшейся ситуацией. Она ставит меня в весьма неудобное положение и может повредить моей репутации как журналиста.
Исходя из вышеизложенного, я настаиваю на выполнении двух принципиальных требований
1. Мое изображение в каком-либо виде или ракурсе не должно появляться в сюжете. ( Как это сделать технически - ваша проблема. Сюжет изначально планировался как авторский, я позирую перед камерой в нескольких ключевых, по моему мнению, эпизодах съемок).
2. Новый автор сюжета должен связаться с дирекцией "Борисполя", сообщить о замене журналиста и лично переписать интервью с представителем аэропорта. 
Мне кажется, мои требования вполне корректны, обоснованы и по-сути компромиссны. 
Работая над сюжетом, я позиционировал себя как автор, который несет личную ответственность за содержание сюжета и гарантирует объективное освещение темы. По большому счету, новому журналисту стоило бы провести собственное расследование, заново встретиться со всеми сторонами конфликта и взять подобные же обязательства на себя.  
 
Спасибо за внимание!
 
P.S. На съемки сюжета я потратил три дня. Надеюсь, это небольшая для канала затрата ресурсов, и "Интеру" я ничего не должен.  
 
Алексей Степура, 4 февраля 2008 года»
 
У відповідь на це звернення до Олексія Степури надійшов лист від директора студії «07 Продакшн» Ілларіона Павлюка («ТК» отримала його копію від пана Степури і вважає етичним його публікацію з огляду на те, що своє звернення до менеджерів «Інтеру» Олексій відкрито дублював на адресу «Детектор медіа», тобто, пан Павлюк мав можливість зрозуміти публічний характер цього листування):
 
«Уважаемый Алексей! Отвечу коротко и по сути.
1. Ваше требование, касающееся вашего изображения в сюжете, - абсолютно логично, мы не имеем ни малейшего желания заявлять в эфире автора, который у нас не работает, можете быть спокойны.
2. Ваше требование о неиспользовании интервью нелепо; вы, конечно, договаривались с руководством аэропорта, но, замечу, от имени телеканала "Интер", кроме того, были направлены официальные письма от имени телеканала (письмо от 16 января 2008 года). Спор на тему " а согласилось бы руководство аэропорта, если бы к ним обратился не  журналист Степура, а кто-то дургой" - настолько же беспредметен, как и дискуссия "а дали бы интервью Степуре, если бы за ним на тот момент не стоял "Интер". Продолжать бессмыссленно. Мы будем использовать отснятые нашим оператором и на нашей технике видеоматериалы.
3. Ваша неудачная проба пера стоила каналу немалого количества денег: теперь мы задерживаем сдачу сюжета; нам нужно переснять некоторые эпизоды, сделанные вами, на которые  вы тратили производственные мощности канала. Думаю, вы понимаете, сколько стоит смена работы техники и оператора, смена монтажа, а так же догадываетесь, что время, которое тратили на вас ведущий и выпускающий программы тоже стоит денег. Считаю, что неудачный опыт  сотрудничества нанес определенный ущерб обеим сторонам, но это нормальная практика.
 
С уважением, директор студии "07 Продакшн" Илларион Павлюк».
 
Свою вимогу щодо того, що інтерв’ю з представниками «Борисполя» має бути перезняте журналістом, який буде автором переробленого сюжету, Олексій Степура пояснив тим, що новий проект Артема Шевченка передбачає авторські сюжети, у яких «журналіст фактично виступає третейським суддею для телеглядача». Відтак, на думку пана Степури, автор мав би провести власне розслідування: «Я вважаю, що у цих умовах заміна автора сюжету є форс-мажорною обставиною. У нового журналіста може бути своє бачення проблеми, інші акценти, висновки. За великим рахунком, він мусить провести власне розслідування, а не просто змонтувати сюжет на основі мого готового матеріалу. Тому я наполягаю, щоб новий автор сюжету про крадіжки багажу в «Борисполі» власною персоною зустрівся з головним об'єктом критики – представником керівництва аеропорту». За словами журналіста, у його сюжеті багато стендапів, тому його наступнику в усякому разі доведеться перезнімати ключові моменти.
 
«У відзнятому матеріалі я позую перед камерою в усіх ключових епізодах – інтерв'ю з потерпілими, вантажниками (виконавці крадіжок), особою, яка в режимі «офф-рекорд» висуває звинувачення керівництву аеропорту в небажанні боротися з «багажною мафією». Як мінімум, новому автору доведеться записати стендап, очевидно на тлі будівлі аеропорту. Тому витратити зайві півгодини, щоб зустрітися з керівництвом «Борисполя», не є складною проблемою», - каже Олексій Степура.
 
Він переконаний, що згода керівництва студії «07 продакшн» прибрати з сюжету його зображення і відмова у задоволенні вимоги щодо перезапису інтерв’ю зумовлена юридичними нюансами. «Канал «Інтер» погоджується виконати мою першу вимогу, оскільки вона є абсолютно обґрунтованою юридично. Я можу скласти нотаріально завірену заяву про незгоду з використанням свого зображення на телебаченні і своєчасно, до ефіру передати цей документ у юридичний департамент «Інтера». Вони це усвідомлюють.  Що ж до другої вимоги, то вона лежить у площині журналістської етики», - підкреслив Олексій Степура. Він не укладав жодних угод, усних чи письмових, про співпрацю або виконання підрядних робіт із телеканалом «Інтер». Із Ілларіоном Павлюком, який очолює студію «07 продакшн», він майже не спілкувався, а лише надсилав йому на узгодження текст сюжету. «Я домовлявся персонально з Артемом Шевченком – на рівні дружнього спілкування», - каже Олексій Степура.
 
На прохання «Детектор медіа» прокоментувати ситуацію, описану Олексієм Степурою, Артем Шевченко зазначив: «Матеріал на етапі підготовки та той, що вийшов в ефір, мають  зовсім різну вагу. Тому поки що мені нема чого тут коментувати – є робочий процес, як і в усіх редакціях і телекомпаніях. Коментувати, на мою думку, можна лише ті матеріали, які вийшли в ефір». У разі, якщо Артем Шевченко усе ж таки матиме бажання прокоментувати більш змістовно свій конфлікт із Олексієм Степурою, «ТК» готова надати йому таку можливість.
 
Ми попросили прокоментувати правомірність претензій Олексія Степури до студії «07 продакшн» адвоката Сергія Костянчука, директора юридичної фірми «Шабалін і Костянчук».
 
«В описаній ситуації журналістом був створений аудіовізуальний твір, який є об’єктом захисту авторського права відповідно до Закону України «Про авторське право та суміжні права» (далі - Закон), - каже пан Костянчук. – Авторові твору, безперечно, належать особисті немайнові права автора. Що ж до майнових авторських прав, треба з’ясувати, на якій правовій підставі був створений аудіовізуальний твір. Цей твір може бути визнаний службовим (службовим є твір, створений автором у порядку виконання службових обов’язків відповідно до службового завдання чи трудового договору (контракту) між ним і роботодавцем згідно із статтею 16 Закону. У цьому випадку майнові авторські права належать роботодавцю.
 
Також слід відзначити, що відповідно до статті 17 Закону, авторами аудіовізуального твору є режисер-постановник, автор сценарію і (або) текстів, діалогів, автор спеціально створеного для аудіовізуального твору музичного твору з текстом або без нього, художник-постановник, оператор-постановник. Таким чином, у цьому випадку журналіст має право на те, аби бути зазначеним як автор твору. Якщо навпаки, він заперечує проти зазначення себе як автора твору, а третя особа використає його твір, у ході спору в журналіста можуть бути проблеми із доведенням того, що було використано саме той твір, співавтором якого він є». Тобто у разі, якщо канал «Інтер» претендує на використання матеріалів, автором яких є Олексій Степура, він таким чином визнає наявність певної угоди з цим автором.
 
Від «ТК»:
Незрозумілою в цій історії залишилась причина відмови керівництва каналу «Інтер» співпрацювати з журналістом Олексієм Степурою, якого, з огляду на солідний досвід співпраці із західними телекомпаніями, навряд чи можна підозрювати у фатальному непрофесіоналізмі. Сам Олексій не отримав пояснень із цього приводу і не знає, з яких саме причин його кандидатура не влаштувала «Інтер». Із неофіційних контактів «ТК» відомо, що, нібито на думку керівництва продакшн, сюжет у Степури вийшов непрофесіональним. Щоправда, не зрозуміло, чому його не було доручено доробити або переробити самому ж Олексію – тим більше, що він сам це пропонував? А також чому, принаймні, частина «непрофесійного» сюжету все ж таки потрібна студії? Тобто, все ж таки щось було зроблено й професійно? Та й взагалі – чому, якщо щось у сюжеті канал не влаштувало, було не зробити його авторство подвійним, як зазвичай це робиться, коли до потрібного рівня матеріали позаштатних авторів доводяться штатними співробітниками редакцій? У нашому ж випадку все справді виглядає на те, що для когось саме поява Степури в ефірі «Інтера» не видалась прийнятною :)
 
Втім,«ТК» не збирається захищати жодну зі сторін цього виробничого конфлікту. Оприлюднюємо цей матеріал із єдиною метою: через надання публічності ситуації ми хочемо закликати колег більш толерантно та з більшою повагою ставитися до праці одне одного. Врешті-решт, хоч хто у цій неоднозначній ситуації був правий чи винний, «ТК» однозначно неприйнятними здалися, по-перше, відсутність чітких аргументів щодо причин припинення співпраці – на що справедливо розраховує кожен журналіст у подібних випадках. По-друге - ТОН відповіді Ілларіона Павлюка Олексію Степурі. І не тільки тому, що Олексій Степура все ж таки щось зробив у вітчизняній журналістиці, і, можливо, не менше за самого Ілларіона, тож явно не заслуговує на поводження з ним,  як з «хлопчиком». А й просто: ну навіщо витирати об колегу, вибачте, ноги? :)
detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY