detector.media
Ігор Куляс
для «Детектора медіа»
20.05.2025 11:30
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 13—15 травня 2025 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 13—15 травня 2025 року
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону.

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 13—15 травня. У ці три дні найвищою інтенсивність боїв була знову на Покровському напрямку, активними були також Новопавлівський і Лиманський напрямки. Телемарафон приділяв основну увагу Покровському, Новопавлівському і Харківському напрямкам, відчутно менше уваги було приділено Лиманському. В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському, Торецькому і Лиманському, мало уваги було приділено Новопавлівському.

У зовнішньополітичній тематиці в ці дні домінувала тема підготовки до ймовірних переговорів Зеленського з Путіним у Туреччині та зрив цих переговорів. У телемарафоні пов’язані з цим заяви й події якісно висвітлювали канали «Ми — Україна» й «Інтер». Інші канали робили це побіжно. Перший канал Суспільного був і цього разу більш ґрунтовним за марафон як у репортажному висвітленні, так і в експертних обговореннях.

У звітні дні була одна ворожа атака зі значними наслідками — ракетний удар по підприємству в Сумах 14 травня. Телемарафон не робив репортажів з місця і майже не обговорював подію в студії. Перший канал Суспільного висвітлював подію і репортажно, і в обговореннях з гостями.

У звітні дні в телемарафоні найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні грубих порушень було менше, найбільше ж порушували стандарт достовірності.

Протягом тижня 12—18 травня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» та «Голосу» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту було збалансованим.

13—15 травня в телемарафоні проявів політичного піару було небагато, лише в ефірах каналів «Рада» і «Ми — Україна». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У звітні дні, за інформацією Генштабу, загальна інтенсивність боїв продовжувала залишатися високою (від 163 до 168 боєзіткнень за добу). Як і раніше, найвищою в ці дні була інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 54 до 75 боєзіткнень за добу, загалом щодня близько або і більш як третина від усіх боєзіткнень на фронті). Високою продовжувала залишатися інтенсивність боїв на Новопавлівському (від 23 до 30 боєзіткнень на добу) і Лиманському (від 16 до 29) напрямках. Трохи знизилася інтенсивність боїв на Торецькому напрямку (лише у середу було 19 боєзіткнень, в інші дні — менш як десять) і на Курському (від 9 до 14). На всіх інших напрямках добова кількість боєзіткнень не перевищувала десяти.

У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділили Новопавлівському напрямку (був репортаж і 8 обговорень у студії), наступними за увагою були Покровський і Харківський (про обидва напрямки робили по репортажу і по 7 обговорень у студії). Приділили увагу Торецькому напрямку (репортаж і 6 обговорень). З найбільш активних керунків фронту відчутно менше уваги було приділено Лиманському (репортаж і 2 обговорення) і Курському (одне обговорення) напрямкам. Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли канали «1+1» і «Ми — Україна». Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (15 разів) і речників різних підрозділів Сил оборони (14 разів). З експертами говорили 6 разів. У звітні дні в телемарафоні було доволі багато фронтових репортажів: по два сюжети було на каналах «1+1», «Інтер» і «Ми — Україна», об’єднана редакція ICTV з СТБ зробила у ці дні пряме ввімкнення і репортажний сюжет, канал «Рада» — репортажний сюжет.

В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському (5 обговорень у студії) і Торецькому (репортаж і 4 обговорення) напрямкам. Наступними за увагою редакції були Лиманський (4 обговорення) і Харківський (репортаж і 3 обговорення) напрямки. З найбільш активних напрямків менше уваги приділили Новопавлівському і Курському. Говорити про фронт у гості найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (10 разів), військових-фронтовиків запрошували 5 разів, експертів 4 рази. З фронту в ці дні зробили два репортажних сюжети. Загалом у звітні дні редакція приділила фронту менше уваги, ніж зазвичай (натомість значно більше ефірного часу було приділено зовнішньополітичній тематиці).

Телемарафон:

13 травня

У ранковому ефірі каналу «Інтер», крім коротких зведень, був якісний фронтовий репортаж Станіслава Кухарчука, В’ячеслава Ромодана й Олега Кухарського про бойову роботу 79-ї бригади ДШВ на Новопавлівському напрямку і два оглядових сюжети — про ситуацію на різних напрямках фронту й окремо — про бої за Торецьк. У гостьовій студії говорили про ситуацію на Курщині та прикордонні Сумщини з начальником відділу роти УБПАК 5-го прикордонного загону Олександром Поліщуком, про ситуацію на Харківському напрямку — з начальником взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Олександром Даниленком. З експертом, виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом говорили про Торецький і Покровський напрямки.

У денному ефірі каналу «Рада» в новинах про фронт повідомляли усно на мапі бойових дій. Про окремі напрямки говорили з речниками: про Новопавлівський і Оріхівський — із речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним, про Новопавлівський — із керівником відділення комунікацій 79-ї ОДШБ Романом Писаренком, із речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником говорили про ситуацію на прикордонні Сумщини.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах, крім коротких фронтових зведень, був якісний фронтовий репортаж Марини Асмолової та Олександра Петровського про бойову роботу саперів-розвідників 68-ї єгерської бригади на Покровському напрямку. В гостьових студіях говорили з офіцером першого окремого загону Центру спецпризначення «Омега» на позивний «Граф» про Покровський напрямок, з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем — про Краматорський і Торецький, з речником Луганського прикордонного загону «Помста» Віктором Пономарьовим — про Краматорський, з заступником командира окремого загону безпілотних систем «Тайфун» Павлом Гвозденком — про Оріхівський.

14 травня

У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» про фронт говорили з експертами: з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком — про Покровський напрямок, а з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком — про Покровський і Новопавлівський.

У ранковому ефірі каналу «1+1» у новинах, крім коротких фронтових зведень, був якісний фронтовий репортаж Руслана Ярмолюка і Михайла Путяти про бойову роботу артилеристів 65-ї ОМБР на Оріхівському напрямку і ще один репортаж про бойову роботу аеророзвідників 44-ї аеромобільної бригади на Запоріжжі. В гостьовій студії говорили про Покровський напрямок з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком. У традиційній по середах рубриці «Оперативний черговий» з Олександром Моторним був оглядовий сюжет про ситуацію на Лиманському напрямку. Говорили з командиром батальйону 13-ї бригади оперативного призначення НГУ «Хартія» на позивний «Куба» про Харківський напрямок, а з керівником служби роботизованих систем 108-го окремого механізованого батальйону «Вовки да Вінчі» Олександром Ябчанкою — про Новопавлівський. З воєнним експертом, колишнім військовим аташе України у Франції, колишнім командиром ОМБР, полковником у відставці Олександром Саєнком докладно розбирали ситуацію на Харківському, Лиманському, Покровському і Новопавлівському напрямках.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ, крім коротких повідомлень, робили пряме ввімкнення воєнкора з Краматорська і був якісний фронтовий репортаж Владислава Круглова, Віктора Зеленкова й Олега Цимбалюка про бойову роботу роти вогневої підтримки бригади НГУ «Рубіж» на Лимано-Куп’янському напрямку. В розмовній студії ситуацію на Новопавлівському напрямку обговорили з начальником групи розвідки 71-ї окремої єгерської бригади ДШВ Тимуром Чапідзе, а на Харківському — з начальником пресслужби бригади «Гарт» Ігорем Лизогубом.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах про фронт повідомляли усно на мапі бойоввих дій. І був якісний фронтовий репортаж Катерини Кусмарової та Дмитра Познякова про бої 57-ї ОМПБР під Вовчанськом. У гостьових студіях говорили з заступником командира окремого загону безпілотних систем спецпризначення НГУ «Тайфун» Павлом Гвозденком про Оріхівський напрямок, а з командиром розрахунку безпілотних систем 3-ї ОШБР Ігорем Пицем — про Харківський.

15 травня

У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах, крім коротких зведень у формі БЗ, був репортажний сюжет про бойову роботу вогнеметників 704-ї бригади на неназваному напрямку фронту. І було дуже багато гостей. Про ситуацію на Покровському напрямку говорили з військовослужбовцем 25-ї окремої бригади ДШВ на позивний «Шеф», про Куп’янський напрямок говорили з головним сержантом взводу 3-ї ОШБР Григорієм Дубровським, про Лиманський — з заступником начальника застави прикордонної комендатури «Шквал» Олександром Кириліним, про Торецький — зі снайперами 42-ї окремої бригади на позивні «Фауст» і «Хвоя». З речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком говорили про Куп’янський, Харківський напрямки та про прикордоння Сумщини, з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим — про Краматорський, Торецький, Покровський і Куп’янський напрямки, з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про Придніпровський, Оріхівський і Новопавлівський, з речником ОТУВ «Харків» Павлом Шамшиним — про Харківський. Крім того, з речницею Сил безпілотних систем Ольгою Мельошиною говорили про застосування безпілотних систем по всьому фронту, а з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком — про підготовку ворога до великого наступу.

В денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер», крім коротких повідомлень про фронт, був традиційно оглядовий сюжет про різні напрямки і якісний фронтовий репортаж Станіслава Кухарчука, В’ячеслава Ромодана й Олега Кухарського про бої 49-ї окремого батальйону «Карпатська Січ» на Торецькому напрямку. З командиром розвідвідділення 42-ї ОМБР на позивний «Техас» говорили про Торецький напрямок, зі старшим офіцером відділення комунікацій 59-ї ОШБР Тарасом Мишаком — про Новопавлівський, а з командиром 429-го окремого полку безпілотних систем «Ахіллес» Юрієм Федоренком — про Куп’янський.

Перший канал Суспільного:

13 травня

У новинах були короткі зведення на адаптованій мапі Deep State. У гостьових студіях говорили з речниками різних підрозділів: з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим говорили про Краматорський, Покровський, Торецький і Лиманський напрямки, з речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником — про ситуацію на Сумщині, Чернігівщині й на Курщині, з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про Новопавлівський, Оріхівський, Гуляйпільський і Придніпровський, а з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем — про Торецький. Говорили з експертами: з майором запасу НГУ Олексієм Гетьманом про ситуацію на Покровському, Краматорському і Торецькому напрямках фронту, з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком — про загальну ситуацію на фронті та спроможності ворога до посилення наступу.

14 травня

У новинах, крім коротких повідомлень, були два фронтових репортажі — про оборону Торецька 100-ю ОМБР і про бойову роботу операторів дронів «Вампір» на Харківському напрямку. У розмовних студіях з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем говорили про ситуацію на Торецькому, Краматорському і Сіверському напрямках, з начальником відділення комунікацій 60-ї ОМБР Максимом Білоусовим говорили про Лиманський, про Харківський напрямок говорили з начальником відділення комунікацій 48-ї окремої артбригади Богданом Петренком і з начальником пресслужби бригади Держприкордонслужби «Гарт» Ігорем Лизогубом. З командиром батальйону 3-ї ОШБР Володимиром Фокіним говорили про Куп’янський, а з начальником відділення комунікацій 118-ї ОМБР Дмитром Пелихом — про Оріхівський. З експертом, речником Генштабу у 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим говорили про підготовку ворогом літнього наступу.

15 травня

У новинах були лише короткі повідомлення. В розмовних студіях говорили про ситуацію на Покровському і Куп’янському напрямках з командиром дивізіону окремої артбригади НГУ Віталієм Литвиним, про Краматорський напрямок — з командиром роти вогневої підтримки 5-ї ОШБР Миколою Зіньком, про Харківський — з командиром батальйону 57-ї ОМПБР на позивний «Гуру». З речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим говорили про ситуацію на Покровському, Новопавлівському і Лиманському напрямках. З воєнним оглядачем Сергієм Грабським говорили про підготовку ворога до масштабного наступу і про ситуацію на Покровському, Лиманському, Краматорському, Новопавлівському, Оріхівському, Куп’янському і Курському напрямках.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

У звітні дні у зовнішньополітичній тематиці домінувала тема мирних переговорів між Україною і Росією. 13—14 травня основними її аспектами були різні заяви різних сторін щодо змісту таких переговорів, а головне — часом суперечлива інформація про склад переговорників. Щодо останнього — була чітко декларованою позиція України, президент Зеленський заявляв про свою готовність до прямих переговорів із диктатором Путіним, для чого мав відвідати 15 травня Туреччину і зустрітися з президентом Ердоганом. Натомість був непевним можливий склад американських переговорників (від Віткоффа і Келлога, потім Рубіо й аж до можливої участі Трампа, «якщо буде Путін»), не кажучи вже про те, хто представлятиме на таких переговорах країну-агресорку. Власне сам факт участі/неучасті Путіна і був єдино важливим моментом, який і мав би продемонструвати Трампу справжні наміри російського диктатора. Паралельно американський президент Трамп у ці ж дні здійснював свій перший великий закордонний вояж по країнах Близького Сходу. Самого ж 15 травня головною подією стала відсутність події, себто відсутність Путіна на переговорах. І суперечливі реакції Трампа. Паралельною лінією була історія з новими санкціями Європи проти Росії, які були відкладені через очікувані переговори. Усій цій «багатовекторній», утім єдиній тематиці з усіх учасників телемарафону найбільш ґрунтовно приділили увагу редакції каналів «Ми — Україна» й «Інтер», як репортажно (відправивши до Анкари власних кореспонденток, які й висвітлювали перебіг подій у Туреччині прямими ввімкненнями), так складом і якістю експертів у гостьових студіях. Інші канали працювали по цій тематиці як зазвичай, поточно.

Перший канал Суспільного також мав дуже якісну репортажну складову, на мій погляд, власна кореспондентка каналу відпрацювала з Анкари навіть краще за колежанок з марафону. Сумарно ж Суспільний мовник переважав телемарафон і за якістю зібраних у гостьових студіях експертних оцінках. Крім того, на відміну від телемарафону, Перший канал Суспільного активно залучав до обговорення цих подій і заяв політиків із різних таборів, у марафоні ж у кращому разі запрошували нардепів від владної фракції.

Ще однією важливою (хоч, звісно й значно меншою мірою, ніж переговори) темою цих днів було чергове блокування польськими перевізниками перетину кордону з Україною, яке зрештою було припинене. Телемарафон висвітлював цю подію дуже слабко: репортажів з кордону не робили, майже не обговорювали з гостями, деякі учасники марафону цю подію взагалі «не помітили». Перший канал Суспільного робив прямі ввімкнення з обох боків кордону, обговорював тему з ньюзмейкерами й експертами.

13 травня

ПІДГОТОВКА ДО ПЕРЕГОВОРІВ МІЖ РОСІЄЮ ТА УКРАЇНОЮ: Зеленський зустрінеться з Ердоганом в Анкарі, але готовий летіти до Стамбула, якщо Путін буде там. Віткофф: Трамп висунув ультиматум Україні та Росії щодо мирних переговорів. Віткофф назвав три основні теми на можливих переговорах. Від США на переговори поїдуть Рубіо, Віткофф і Келлог. Кремль: Путін скаже, хто поїде до Стамбула, коли вважатиме за потрібне. ЄС очікує на зустріч Путіна і Зеленського, чекає на згоду Путіна до перемир’я, інакше — жорсткі санкції.

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» давали синхрони президента Володимира Зеленського і президента США Дональда Трампа, робили пряме ввімкнення власного кореспондента з Вашингтона. У гостьовій студії обговорювали тематику з керівником Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком, виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом і з політологом Максимом Несвітайловим.

У денному ефірі каналу «Рада» цитували Зеленського і давали його синхрон, цитували Віткоффа. Давали пряму трансляцію брифінгу президента Зеленського, присвяченого темі переговорів, далі наводили синхрони з брифінгу. У гостьовій студії обговорили тематику з кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським і з політологом Володимиром Фесенком.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» давали синхрони Трампа (про участь Рубіо), Келлога і канцлера Німеччини Мерца (про погрозу санкціями). Зробили оглядовий сюжет у підсумковому випуску. В гостьових студіях обговорювали тематику з головою Українського центру безпеки та співпраці Сергієм Кузаном, керівником Центру протидії дезінформації Андрієм Коваленком, першим заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріманом Джелялом (про значення Туреччини як посередника), колишнім послом України в США й у Франції Олегом Шамшуром, радником президента з економічних питань у 2019—2024 роках Олегом Устенком (про можливості ЄС і США у посиленні санкційного тиску на РФ), експертом-міжнародником Євгеном Добряком, оглядачем Deutche Welle Романом Гончаренком і з радником керівника ОП Михайлом Подоляком в якості експерта.

Перший канал Суспільного:

Давали синхрони президента Зеленського, президента Трампа, канцлера Мерца і Келлога. Цитували Віткоффа. Транслювали брифінг президента Володимира Зеленського, присвячений тематиці мирних переговорів, і зробили пряме ввімкнення кореспондентки за підсумками брифінгу. В розмовній студії обговорювали тематику з народними депутатами Олегом Дундою від «Слуги народу», Андрієм Осадчуком від «Голосу» й Олексієм Гончаренком від «Європейської солідарності» (причому всі троє були одночасно і фізично в студії, тобто це була реальна дискусія). Обговорювали тематику цього дня з великою кількістю експертів з огляду на різні аспекти: з доцентом кафедри міжнародних відносин Київського нацуніверситету Олексієм Самойловим, з експерткою з міжнародних відносин мережі «АНТС» Катериною Мусієнко, з аналітиком центру «Українська призма» Євгеном Костогризовим, з головою «Інституту законодавчих ідей» Тетяною Хутор, із заступником директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеславом Потапенком, з керівницею санкційного напрямку аналітичного центру Київської школи економіки Юлією Павицькою (про можливі санкції проти Росії), з ізраїльським воєнним оглядачем Давидом Шарпом, зі старшим науковим співробітником Атлантичної Ради Адріаном Каратницьким, з російським опозиційним політиком Іллею Пономарьовим, з керівником політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігорем Рейтеровичем, з депутатом окружних зборів округу Рок штату Вісконсин Юрієм Рашкіним і з президентом Республіканського клубу імені Рональда Рейгана Борисом Пінкусом.

Польські перевізники блокують пункт пропуску «Ягодин — Дорогуськ». Польський суд заборонив цю акцію

Телемарафон:

У ранковому ефірі «Інтера» про це блокування не згадували. У денному ефірі каналу «Рада» повідомляли усно й обговорили з речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили БЗ і дали синхрон надзвичайного і повноважного посла України в Польщі Василя Боднара.

Перший канал Суспільного:

З самого ранку робили прямі ввімкнення кореспондентки каналу з українського боку кордону і давали синхрони українських водіїв на кордоні. Також робили кілька прямих ввімкнень кореспондентки польського каналу «Slawa TV» з польського боку кордону. У гостьовій студії обговорювали події з речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком і з віцепрезидентом Асоціації міжнародних перевізників України Володимиром Баліним.

Трамп прибув з офіційним візитом до Саудівської Аравії

Телемарафон:

У ранковому блоці «Інтера» про подію не згадували. У денному ефірі каналу «Рада» обмежилися БЗ. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обговорили цей візит з експертом-міжнародником Євгеном Добряком.

Перший канал Суспільного:

Транслювали наживо прибуття Трампа. Обговорювали з експертами: аналітиком центру «Українська призма» Євгеном Костогризовим, старшим науковим співробітником Атлантичної Ради Адріаном Каратницьким, керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім.

14 травня

ПІДГОТОВКА ДО ПЕРЕГОВОРІВ МІЖ РОСІЄЮ ТА УКРАЇНОЮ: Зеленський планує говорити з Путіним про припинення вогню й обмін полоненими. Президент Бразилії обіцяє в Москві підштовхнути Путіна до участі в переговорах. Трамп не знає, чи прилетить Путін на переговори. Рубіо та Віткофф летять до Стамбула у п’ятницю

Телемарафон:

У нічному блоці каналу «Ми — Україна» тематику обговорювали з численними експертами: кандидатом політичних наук Юрієм Олійником, політологами Максимом Несвітайловим, Ігорем Чаленком і Олегом Лісним.

У ранковому ефірі каналу «1+1» робили БЗ і давали синхрон Зеленського. Згодом зробили оглядовий сюжет і зібрали в окремий сюжет всі заяви президента Зеленського стосовно імовірних мирних переговорів під час брифінгу напередодні. У гостьовій студії тематику обговорили з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком, експертом-міжнародником Максимом Несвітайловим, воєнним експертом, колишнім військовим аташе України у Франції, колишнім командиром ОМБР, полковником у відставці Олександром Саєнком.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ зробили оглядовий сюжет, давали синхрон Трампа. В розмовній студії обговорили тематику з міністром закордонних справ у 2014—2019 роках Павлом Клімкіним. А з оглядачем каналу ICTV Григорієм Германом говорили, про що пише російська пропаганда на тему мирних переговорів.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» давали синхрон Зеленського і зробили оглядовий сюжет. Обговорювали тематику з народним депутатом і головою делегації в ПА НАТО Єгором Чернєвим, з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком і з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком в якості експерта.

Перший канал Суспільного:

Давали синхрони Зеленського і Трампа. У розмовній студії тематику обговорювали з широким колом експертів: виконавчим директором Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександром Леоновим, директоркою безпекових програм Ради зовнішньої політики «Українська призма» Ганною Шелест, політологинею-міжнародницею, радницею голови ВР у 2019—2021 роках Вірою Константиновою, головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком, кандидаткою політичних наук Марією Гелетій, головою правління Інституту світової політики Віктором Шлінчаком і колишнім послом України в США й у Франції Олегом Шамшуром.

Фон дер Ляєн підтвердила, що посли ЄС схвалили 17-й пакет санкцій проти Росії

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» повідомляли про це у формі БЗ. Так само БЗ робили в денному ефірі ICTV та СТБ, в розмовній студії обговорили тему з керівницею дослідницького інституту Київської школи економіки Наталією Шаповал. У вечірньому ефірі «Ради» робили БЗ і пряме ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя. Обговорили тему з народним депутатом Олексієм Леоновим.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно, цитували фон дер Ляєн. Усно повідомили про деякі деталі санкційного пакета з посиланням на коментар неназваного дипломата ЄС Суспільному. В розмовній студії обговорили тему з директоркою Ради економічної безпеки Агією Загребельською, економістом, керівником аналітичного напряму мережі захисту національних інтересів АНТС Іллею Несходовським і з депутатом Європарламенту Пятрасом Ауштрявічусом.

Продовження близькосхідного турне президента Трампа

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» зробили БЗ. У денному ефірі ICTV та СТБ і у вечірньому ефірі каналу «Рада» про вояж Трампа не згадували.

Перший канал Суспільного:

Робили БЗ. Обговорили з політологом, доцентом Київського національного університету Петром Олещуком і з оглядачем порталу «Мілітарний» Вадимом Кушніковим.

Польські перевізники розблокували рух на українському кордоні

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1», денному ефірі ICTV та СТБ і в вечірньому ефірі «Ради» робили БЗ. На «Раді» обговорили подію з заступником міністра розвитку громад і територій Сергієм Деркачем.

Перший канал Суспільного:

Робили БЗ. Обговорювали з головою ГО «Міжнародні автомобільні перевізники України» Володимиром Михалевичем і з політичним експертом з Варшави Даріушем Матерняком.

В Іспанії затримали ексзаступника секретаря РНБО Гладковського, який перебував у розшуку

Телемарафон:

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ зробили БЗ на архіві. У вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомили усно. З гостями тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно на фото з посиланням на джерела Суспільного в правоохоронних органах. Обговорили подію з заступницею виконавчого директора Центру протидії корупції Оленою Щербань і з адвокатом Денисом Головіним.

15 травня

ПІДГОТОВКА ДО ПЕРЕГОВОРІВ МІЖ РОСІЄЮ ТА УКРАЇНОЮ: Зеленський в Анкарі зустрічається з Ердоганом і оцінить делегацію росіян. Трамп не поїде на переговори в Туреччину. Трамп каже, що може поїхати в Стамбул у п’ятницю. Рубіо: США готові підтримати «будь-який механізм» для миру в Україні. Кремль: Путін не приїде на переговори в Туреччину. Росія відправляє на переговори Мединського. Трамп каже, що переговори не зрушать з місця без його зустрічі з Путіним.

Телемарафон:

У ранковому блоці каналу «Ми — Україна» давали синхрон президента Зеленського, розповіли усно на фото про склад російської делегації. Протягом 6 годин ефіру зробили 7 прямих ввімкнень власної кореспондентки Олени Чернякової з Анкари. Часом ці ввімкнення були зайвими, бо чи варто робити ввімкнення, якщо в певні моменти нічого не відбувається і жодної нової інформації нема? А наприкінці слоту каналу кореспондентка взяла інтерв’ю у речника МЗС Георгія Тихого. У гостьових студіях каналу тематику обговорювали з широким колом експертів: кандидатом політичних наук Богданом Ференсом, політологами Володимиром Фесенком і Петром Олещуком, співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом, сходознавцем, експертом Центру громадянських свобод В’ячеславом Ліхачовим, експерткою з питань Східної Азії, старшою аналітикинею центру «Нова Європа» Наталією Бутирською.

Протягом денного і вечірнього ефіру каналу «Інтер» робили 4 прямих ввімкнення власної кореспондентки Тетяни Логунової, зокрема з прибуття Зеленського і його заяви на летовищі. Давали пряму трансляцію пресконференції Зеленського в Анкарі після його переговорів з Ердоганом. Ще робили два прямих ввімкнення власного кореспондента з Вашингтона, зробили окремий бекграундовий сюжет про турецького президента Ердогана як посередника і геополітичного гравця й оглядовий сюжет про прогнози щодо наступних дій Європи та США після демаршу Путіна. В гостьових студіях тематику протягом дня обговорювали з керівником Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком, експертом Центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим, політичним експертом Петром Олещуком, експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Валентином Гладких і з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком в якості експерта.

Перший канал Суспільного:

У ранковому ефірі робили оглядовий сюжет кореспондентки каналу в США про зовнішню політику Трампа щодо російсько-української війни та бекграундовий сюжет про переговори у Стамбулі 2022 року. Протягом дня власна кореспондентка каналу Валерія Пашко робила 8 прямих ввімкнень з усіх ключових точок, де відбувалися події в Анкарі. Загалом дуже якісна робота. Показували пряму трансляцію прильоту Зеленського в Анкару і його заяву на летовищі. Кореспондентка взяла коментар у міністра закордонних справ Андрія Сибіги. Крім власної кореспондентки робили й пряме ввімкнення з Анкари кореспондентки «Укрінформу». Давали синхрони Трампа і Рубіо. Давали пряму трансляцію пресконференції президента Зеленського за підсумками зустрічі з Ердоганом. Події та заяви цього дня обговорювали з народними депутатами — одночасно з Юлією Сірко від «Голосу», Іванною Климпуш-Цинцадзе від «Європейської солідарності» та Богданом Кицаком від «Слуги народу».

І протягом дня говорили з великою кількістю експертів щодо різних аспектів цієї тематики: директором Інституту світової політики Євгеном Магдою, програмною директоркою Міжнародного центру української перемоги, політичною аналітикинею представництва НАТО в Україні в 2021—2022 роках Іриною Красноштан, дипломатом, експертом Центру оборонних стратегій Олександром Харою, оглядачем видання «Мілітарний» Вадимом Кушніковим, головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком, дипломатом, президентом Асоціації офіцерів резерву і ветеранів Володимиром Джиджорою, експертом Центру дослідження Росії Олександром Савченком, заступником директора аналітичного центру «Політика» Артемом Бронжуковим, заступником директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеславом Потапенком, речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, російським адвокатом і правозахисником Миколою Полозовим, головою Всеукраїнської громадської організації «Україна в НАТО» Юрієм Романюком, експертом зі стратегічних комунікацій Юрієм Богдановим і керівником секретаріату Радбезу ООН у 2009—2016 роках Олександром Мацукою. Природно, саме цій темі того дня присвятили й четвергове суспільно-політичне токшоу «Новий відлік», гостями якого були народний депутат від «Слуги народу» Єгор Чернєв, народний депутат від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко, колишній військовий аташе України у Франції та колишній комбриг Олександр Саєнко і голова Центру спільних дій Олег Рибачук.

Продовження близькосхідного турне президента Трампа

Телемарафон:

У ранковому блоці каналу «Ми — Україна» окремо про це не згадували. У денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер» зробили БЗ і дали синхрон президента Сирії Ахмеда Аш-Шараа. Згодом зробили оглядовий сюжет. З гостями тематику не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли у формі БЗ. У гостьовій студії обговорили з експерткою Центру геополітичних досліджень Оленою Пшеничною і з речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

Найбільш масштабною за наслідками у ці дні була ворожа ракетна атака по промисловому об’єкту в Сумах 14 травня (3 загиблих і 9 поранених). У телемарафоні репортажів із місця події не було, обмежувалися короткими повідомленнями. Обговорювали наслідки атаки в розмовній студії каналів ICTV та СТБ, на «Раді» події приділили мінімум уваги. Перший канал Суспільного робив пряме ввімкнення з місця події та обговорював її наслідки в гостьовій студії.

14 травня

Троє загиблих і 9 поранених внаслідок ворожого удару ракетою по промисловому об’єкту в Сумах

Телемарафон:

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ про вибух на об’єкті промислової інфраструктури усно повідомляли у випуску новин о 15-й, далі оновлювали інформацію про кількість загиблих і поранених. У розмовній студії про наслідки говорили з заступником Сумського міського голови Станіславом Поляковим. У вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомляли усно на фото, з гостями подію не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

В блоці о 15-й повідомляли з посиланням на власних кореспондентів про вибух у місті, далі з посиланням на в.о.міського голови Артема Кобзаря про влучання в промисловий об’єкт. Згодом оновлювали інформацію про загиблих і поранених, давали синхрон в.о. міського голови Сум Артема Кобзаря, а о 21-й зробили пряме ввімкнення з Сум. У гостьовій студії говорили про подію з головою Сумської ОВА Олегом Григоровим.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА ТА ВНУТРІШНІ ПОДІЇ:

У телемарафоні цим подіям у звітні дні різні учасники приділяли різну увагу. Про подію, яка зачіпає інтереси надзвичайно великої кількості українців — старт Національного мультипредметного тесту — з усіх учасників марафону увагу приділив лише канал «1+1», канали ICTV з СТБ і «Рада» у своїх блоках того дня подію проігнорували. Ще одній події з уже довготривалої історії — звільнення керівника Молодого театру, якого звинувачують у сексуальних домаганнях — частина каналів приділила мінімум уваги, а інші — не згадали взагалі. Перший канал Суспільного обом подіям приділив більше уваги, ніж телемарафон.

13 травня

Верховна Рада підтримала зміни до Бюджетного кодексу для запуску угоди про надра зі США. Комітет ВР підтримав законопроєкт для запуску угод

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» повідомляли про це в бюлетені «Парламентський день». У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили коротке БЗ.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли у формі БЗ. Наводили синхрони нардепів Івана Крулька з «Батьківщини» і Ярослава Железняка з «Голосу».

14 травня

Стартувала основна сесія Національного мультипредметного тесту

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» було БЗ і синхрон директорки Українського центру оцінювання якості освіти Тетяни Вакуленко. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ і у вечірньому ефірі каналу «Рада» про це взагалі не згадували.

Перший канал Суспільного:

Робили БЗ і давали якісну інфографіку. У гостьовій студії говорили з директоркою Українського центру оцінювання якості освіти Тетяною Вакуленко.

Звинувачений у сексуальних домаганнях Білоус звільнився з Молодого театру

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» повідомили про це усно на фото. В денному ефірі каналів ICTV та СТБ про це не згадували. У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили коротке БЗ.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно, наводили грунтовний бекграунд і цитували коментар Білоуса Суспільному.

Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:

13 травня

14 травня

15 травня

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

13 травня

14 травня

15 травня

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 13—15 травня

Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.

Телемарафон:

«1+1»

Достовірність:

Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «італійські ЗМІ написали», «за даними ЗМІ», «пише преса». Робили суто абстрактні псевдопосилання: «знаємо», «вже відомо», «як відомо», «стало відомо». Без посилань на джерело називали кількість зареєстрованих учасників НМТ. Найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «у Кремлі офіційно заявили», «кажуть військові», «кажуть воїни», «пілоти кажуть», «кажуть українські воїни».

Точність:

Традиційно фронтові зведення «перекривали» випадковими наборами відео бойових дій. Абичим архівним «перекривали» численні БЗ і оглядові сюжети.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше було суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «запеклі бої», «епіцентр найзапекліших протистоянь», «не шкодують від слова “зовсім” своїх солдатів», «на найгарячіших напрямках», «ритуальні хороводи перед серією чергових занепокоєнь», «такий ажіотаж», «чимало гучних заяв», «відверто незліченна кількість», «скандальновідомий директор», «у скандал потрапив». Було «експертне» міркування: «До підвищення ставок у вигляді зустрічі президентів вочевидь Москва була не готова». Був один маркер привернення уваги «слід зазначити». Чимало було й неавторизованих міркувань ведучих гостьових студій.

Повнота інформації:

Ні у підводці, ні у самому сюжеті про бойову роботу аеророзвідників 44-ї аеромобільної бригади не було згадано, на якому напрямку фронту вони воюють. Єдиною «географією» був геотитр «Запоріжжя». Не досить було Олександра Мусієнка «військовим експертом і військовослужбовцем Сил ТРО», а Максима Несвітайлова — «політологом, експертом-міжнародником». У випуску новин о 10-й взагалі не титрували синхрон директорки Українського центру оцінювання якості освіти Тетяни Вакуленко.

Доступність подачі інформації:

Ведуча казала: «чому обрали саме такий лук» (це означало «вигляд»). Навряд чи цей сленг розуміє більшість глядачів.

ICTV та СТБ

Достовірність:

Було одне узагальнене розмите псевдопосилання «повідомляє місцева влада». Двічі робили абстрактні псевдопосилання: «наразі точно відомо», «поки відомо». Без посилань на джерела воєнкор у ввімкненні розповідав і про обстріли різних населених пунктів Донеччини, і про ситуацію мало не по всіх напрямках фронту. Двічі робили узагальнені розмиті псевдо на авторство суб’єктивних думок: «аналітики кажуть», «за даними експертів».

Точність:

Традиційно «перекривали» фронтові зведення випадковим відео якихось бойових дій. Дуже невідповідно «перекривали» архівами БЗ та оглядові сюжети.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше було емоційних оцінок журналістів у новинах: «йти у справжнє пекло», «гаряче на Оріхівському», «шалених втрат», «стражденної Сумщини», «нещадно б’ють», «на жаль, є втрати територій», «однієї з найлегендарніших бригад», «хоча б трошки, але легше», «не надто оптимістичних заяв». Були зайві маркери: «я так розумію», «очевидно». Ведуча наводила дуже велику цитату з газети Financial Times, при цьому майже не маркуючи окремі частини належними посиланнями, тож більша частина цієї цитати звучала як суб’єктивна «експертна» думка самої ведучої.

Повнота інформації:

Традиційно в підводці ведучої до прямого ввімкнення знову воєнкор працював «на Донеччині».

Доступність подачі інформації:

Навіщось давали скриншоти сторінки британської газети Financial Times, французької газети «Le Monde», американської Washington Post і сторінки Урсули фон дер Ляєн у соцмережі.

«Інтер»

Достовірність:

Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «за інформацією ЗМІ», «підтвердили в дипломатичних джерелах», «з дипломатичних джерел я чув», «у Кремлі сказали», «в американських джерелах говорили». Тричі робили абстрактні псевдо: «наразі відомо», «відомо абсолютно точно», «за попередніми даними». Найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «кажуть наші захисники», «розповідають бійці», «наголошують бійці», «армійці називають», «розповідають хлопці», «кажуть західні аналітики», «кажуть аналітики», «багато експертів кажуть».

Точність:

Абияк «перекривали» фронтові зведення. Наприклад, розповідали про Краматорський і Новопавлівський напрямки, а «перекривали» це відео 3-ї ОШБР, яка нині воює на Харківщині. Абичим архівним «перекривали» різні БЗ. Наприклад, про переговори у Стамбулі «перекривали» просто красивими краєвидами Стамбула. Розповідали про пресконференцію Зеленського після зустрічі з Ердоганом, а «перекривали» це відео прильоту Зеленського до Анкари. Дивне якесь було узагальнення, ведучі двічі казали: «Ще один вектор наступу росіян — Харківщина: Куп’янськ, Лиман та Вовчанськ, сумарно 28 атак». По-перше, Лиман — це не Харківщина, а Донеччина. А по-друге, сама така математика є незрозумілою: на Лиманському напрямку за добу було 24 боєзіткнення, а власне на Харківщині, на Куп’янському і Харківському напрямках разом — лише 4. Ведуча анонсувала трансляцію пресконференції президентів Зеленського і Ердогана. Хоча вихід до преси президента Туреччини з самого початку і не планувався. О 23-й годині повторювали основний випуск новин, при цьому не титрували його як повтор, тож титри «наживо» на прямих ввімкненнях цього випуску були брехнею і ошуканням глядача.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше було суто емоційних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «запеклі бої», «справжнє пекло», «з пекельного Торецького напрямку», «в цьому пеклі», «одна з найгарячіших ділянок», «тримають російську піхоту у страху», «підрозділ “Скорпіон” вжалив російську логістику», «змучені, втомлені, але незламні», «нова порція недолугих окупантів», «розпачливо бігають», «виснажливі бої», «розбитого залізяччя», «отаку біду», «лишається ласою, але недосяжною ціллю», «понівечені квартали», «з ювелірною точністю», «приголомшує несподіваною заявою», «справжня розкіш», «величезна прірва», «відчутно розчарування», «наповнений політичними очікуваннями та розчаруваннями», «тому має статися щось ну зовсім надзвичайне», «дуже цікаві заяви», «досить обнадійливі заяви», «дуже дивна ситуація», «найцікавіші запитання». Цього разу було дуже багато різноманітних суб’єктивних міркувань журналістів — «експертних» висновків, припущень, узагальнень тощо: «І цей неприїзд Путіна у Туреччину став сигналом для світу, що Росія не хоче миру». «Попри всі заголовки в пресі, станом на сьогодні виглядає вкрай малоймовірно, що до Туреччини у четвер міг би прилетіти Дональд Трамп».«Зрозуміло, що Трамп є Трамп, він емоційний, часто ухвалює рішення керуючись настроєм, а не логікою». «І взагалі велика політика не робиться поспіхом, і це урок для Трампа, якому властиво багато що спрощувати». «Стамбульський фарс росіян сьогодні обговорює весь світ». «Зрозуміло, що Україна на це не піде, провести переговори на кшталт “Стамбул-2” Москві не вдасться». «Виклик президента Зеленського щодо особистої зустрічі змішав усі карти Кремлю». І багато було маркерів авторизації і маркерів посилення уваги: «що я можу судити», «думаю», «я впевнений», «поясню», «зверніть увагу», «цікаво», «що цікаво», «дуже цікаво», «дуже важливо це почути», «сказати відверто», «дивіться».

Повнота інформації:

Не досить було Максима Несвітайлова представляти «політологом, експертом-міжнародником», Петра Олещука — «політичним експертом», а Ігоря Петренка — «політологом-міжнародником».

Доступність подачі інформації:

Вживали такі слова, як «рестрикції», «топ-тема».

«Рада»

Достовірність:

Було «посилання» «російські пабліки писали». Було узагальнене розмите псевдопосилання на джерело фактичної інформації: «повідомили у міськраді». Тричі робили абстрактні псевдо: «відомо», «стало відомо», «кажуть». Чотири рази — узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «за оцінками експертів», «чув від наших військових», «Туреччина заявила», «в Кремлі кажуть».

Відокремлення фактів від думок:

Було кілька емоційних оцінок: «провели зухвалу операцію», «запеклих боїв», «обурили європейських лідерів», «неспокійно було і вночі». Дуже багато було неавторизованих суджень ведучих гостьових студій.

Повнота інформації:

Не досить було Володимира Фесенка представляти лише «політологом». Взагалі недоречно було представляти Олександра Мусієнка як «військовослужбовця Сил ТРО ЗСУ», бо це ніяк не розкриває його компетентність як воєнного експерта. Всі БЗ були без інтершуму.

Доступність подачі інформації:

Навіщось показували скриншот із телеграм-каналу Зеленського. Вживали слова: «один з кейсів», «вечірній прайм», «новий дедлайн», «за своїми інсайдерськими даними», «перемовний трек».

«Ми — Україна»

Достовірність:

Було дуже багато грубих порушень цього стандарту. Найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактів: «іноземні ЗМІ подали інформацію», «американські ЗМІ повідомили», «багато джерел і багато ЗМІ іноземних про це пишуть», «українські ЗМІ повідомляли», «стверджували джерела деяких українських ЗМІ», «зазначили американські ЗМІ», «повідомляли американські ЗМІ», «російські ЗМІ повідомили», «російських повідомлень в медіа», «повідомила турецька сторона», «сапери кажуть». Багато було і суто абстрактних псевдопосилань: «знаємо», «є повідомлення», «відомо», «називають» (невідомо хто), «володіємо ми інформацією», «маємо інформацію», «мені вдалося дізнатися», «мені цю інформацію підтвердили» (невідомо хто), «як мені стало відомо» (невідомо звідки), «за офіційною інформацією». У підсумковому випуску 13 травня наводили велику цитату президента Зеленського без посилання на нього. І були узагальнені розмиті псевдо на авторство суб’єктивних думок: «Вашингтон певен», «у Пекіні заявили», «у Москві заявили», «кажуть європейці».

Точність:

Традиційно фронтові зведення «перекривали» випадковим відео бойових дій. Невідповідно «перекривали» численні БЗ архівами. Ведучі казали, що «Верховна Рада підтримала зміни до Бюджетного кодексу». Насправді підтримала поки що у першому читанні, тож це не довершене рішення. Про це ведучі не казали.

Відокремлення фактів від думок:

Порушень цього стандарту було теж дуже багато. Найбільше було суто емоційних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «залишається найгарячішим», «окупанти палають на робочому місці», «гарантія потужного та нищівного удару», «надзвичайною ефективністю», «йому дуже пощастило», «українці тим часом вже жартують, що російські «сушки» падають як грушки», «шалена напруга», «незліченна кількість політичних заяв», «залишатиметься інтригою», «щемливий момент», «красномовною є позиція». Чимало було й різних суб’єктивних міркувань журналістів у новинах: «Тож наразі зустріч виглядає як намір, а не доконаний факт, утім немає жодних ілюзій, що саме четвер покаже усім у світі, хто ще сумнівався, хто миру хоче, а хто воліє продовжувати війну». «І тут уже пас на Сполучені Штати і їхню готовність на Путіна вже нарешті натиснути». «Це радше склад заступників заступників». «Насправді коли всі побачили цей склад делегації, у більшості виникло питання, хто ж всі ці люди». «Що точно і однозначно — це те, що сьогоднішній день у Туреччині буде більш ніж насиченим». «Втім знову-таки виглядає досить малоймовірно, що державний секретар, який зараз обіймає посаду радника з питань безпеки в кабінеті Трампа, зустрічатиметься з делегацією такого рівня». «У Сполучених Штатів позиція така досить крихка». «Тож конструктиву в цій відповіді (президента Трампа) шукати годі». Багато було зайвих у новинах маркерів авторизації і посилення уваги: «я хочу», «зазначу», «зазначимо», «сподіваюсь», «сподіваємося», «також зазначу на важливому моменті», «не можу я стверджувати», «як ми вже зазначали», «ми так розуміємо», «важливий нюанс», «дуже цікавий момент», «примітно», «до слова», «варто зазначити». Чимало було неавторизованих міркувань ведучих гостьової студії.

Повнота інформації:

Не назвали, з якого саме напрямку кореспондентка робила репортаж про бойову роботу вогнеметників 704-ї бригади, єдиною «географією» було «Донеччина». Не досить було в сюжеті представляти Володимира Фесенка лише як «політичного експерта», а Богдана Ференса — як «експерта-міжнародника». Не досить було Сергія Грабського лише «військовим експертом», Олега Устенка — лише «економістом», Ігоря Чаленка, Петра Олещука й Олега Лісного — лише «політологами». Ведуча представляла Василя Богдана як генерал-лейтенанта, при цьому і як експерта. Забула сказати, що він генерал-лейтенант у відставці. Ведучий Павла Лакійчука представляв «капітаном першого рангу», і теж забув сказати, що у відставці. А 15 травня Володимира Фесенка ведуча представила просто як «Володимира Фесенка». Хто ж з глядачів не знає Володимира Фесенка! Зіпсували хороший фронтовий репортаж музичкою, якою замінили інтершум і наклали навіть на синхрони. Без інтершуму були всі БЗ.

Доступність подачі інформації:

Показували неадаптовану інфографіку з фейсбук-сторінки Генштабу і скриншот з телеграм-каналу Зеленського. Говорили: «продовжив власний дедлайн», «українського треку».

Перший канал Суспільного

Достовірність:

Було одне узагальнене розмите псевдопосилання на джерело фактичної інформації: «у пресі називають». Найбільше було суто абстрактних псевдопосилань: «відомо», «стало відомо», «наразі відомо», «вже відомо», «як відомо», «знаємо», «вже є інформація», «були повідомлення», «зазначається», «Суспільне також з’ясувало». Робили і узагальнені розмиті псевдо на авторство суб’єктивних думок: «у Москві заявили», «Вашингтон наголошує», «рідні кажуть».

Точність:

Незрозуміло, у чому сенс повідомлення про те, що до Туреччини у п’ятницю поїдуть Рубіо і Віткофф, «перекривати» відео їх зустрічі з Макроном (при чому тут Макрон)?

Відокремлення фактів від думок:

Було багато маркерів авторизації та посилення уваги в прямих ввімкненнях: «почну з того», «скажу», «я скажу», «також скажу», «я хочу сказати», «додам», «ще додам», «насамкінець додам», «треба сказати», «до речі».

Повнота інформації:

Не досить було Давида Шарпа представляти просто «військовим оглядачем». Хоча би вже згадали, що він є ізраїльським воєнним оглядачем. Не досить було представляти Сергія Тарана лише «політологом», а Сергія Грабського — «воєнним оглядачем». І знову Іллю Пономарьова представляли лише як колишнього депутата Держдуми Росії. Ну хоч би вже для розуміння аудиторії згадували, що він є опозиційним російським політиком. Не досить було Миколу Полозова представляти лише «адвокатом і правозахисником». Як мінімум, слід було згадати, що він із Росії.

Доступність подачі інформації:

Узагалі незрозуміло мені, навіщо показувати ось такий скриншот, причому багаторазово протягом ефіру?

Крім того, вживали визначення, яких точно більшість аудиторії не знає: «закидають багаторічний харасмент», «із різними стейкхолдерами».

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 12—18 травня

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували набагато менше, ніж зазвичай — лише 13 разів (попереднього тижня було 21 запрошення). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 9 запрошень, а це понад 69% від усіх «депутатських» студій тижня. Крім «слуг» в телемарафоні тричі гостювали представники «Батьківщини», причому чи не вперше за весь час участі в телемарафоні телеканал «Інтер» запросив до себе в гості народного депутата НЕ з фракції «Слуга народу»! «Першопрохідцем» у цій непростій справі став Олексій Кучеренко з «Батьківщини» (ще два представники фракції — Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок — звично гостювали собі на каналі «Рада»). Крім представників реальних парламентських політсил, в ефірі побувала одна позафракційна депутатка (нумо вгадайте її прізвище і на якому каналі вона була? Ну звісно ж, це була Оксана Савчук і, звісно ж, на каналі «Рада»). А більше в телемарафоні нардепів не було. Що характерно — ні від «Голосу», ні від тим більше «Європейської солідарності».

За персоналіями картина виглядала так:

По два рази в ефірі побували лише «слуги»: Євгенія Кравчук (на «Інтері» і на «Раді») і Олексій Леонов (на «Раді» і звісно ж на «Ми — Україні»). Усі інші нардепи були гостями телемарафону по одному разу.

Офіс президента звітного тижня в телемарафоні чотири рази представляв радник керівника ОП Сергій Лещенко (двічі на «Інтері» й двічі на «Раді», сумарно ж мав 49 хвилин ефіру). Тричі в ефірі марафону був інший радник Єрмака Михайло Подоляк (на «Раді» і двічі на «Ми — Україні», сумарно мав найбільше з усіх гостей телемарафону — 55 хвилин ефіру). Ці обидвоє вже звично виступали в якості великих таких експертів із зовнішньої та геополітики. Чотири рази в ефірі марафону був уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк (двічі на «Інтері», по разу на «Раді» і «Ми — Україні», сумарно ж 33 хвилини ефіру), ще одного разу в ефірі «Ради» побувала заступниця Єрмака Олена Ковальська (10 хвилин ефіру). Сумарно Офіс президента у гостьових студіях телемарафону протягом тижня мав 2 години 27 хвилин ефіру. І от ще таке. У нічному блоці «Інтера» за 16 травня знову був повтор програми «Ньюзмейкер» з Подоляком за 27 лютого. І це вже був шостий (!) повтор цієї програми. От уже справді — «цінність, непідвладна часові», даруйте.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побувало 18 народних депутатів (попереднього тижня було 25). Цього разу найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» й опозиційної фракції «Європейська солідарність» (ті й ті по 6 разів), 16 травня до розмови з Южаніною з «ЄС» і Кучеренком з «Батьківщини» ведучі «також запрошували представників “Слуги народу”, на жаль, вони не приєдналися до нашої розмови» (це щоб поговорити про підсумки переговорів у Стамбулі). Три рази в ефірі каналу побували представники «Батьківщини», двічі — представники фракції «Голосу». Ще одного разу в ефір запросили депутатку з маргінальної групи «За майбутнє» Ірину Констанкевич, але як заступницю голови делегації в ПАРЄ (говорили про створення трибуналу для Путіна).

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

По два рази в ефірі каналу гостювали Олексій Гончаренко з «ЄС» і Олексій Кучеренко з «Батьківщини». Всі інші депутати побували в ефірі каналу по одному разу. Ще один цікавий, як на мене, момент: 13 травня Андрій Осадчук з «Голосу», Олег Дунда зі «Слуги народу» і Олексій Гончаренко з «Європейської солідарності» були всі троє одночасно в студії каналу не віртуально, а очно. Справжнє контроверсійне мінітокшоу вийшло.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 13—15 травня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 9 проявів політичного піару. По каналах картина була такою:

Фігуранти позитивного політичного піару:

Проявів негативного політичного піару в звітні дні не було.

Опис проявів на каналах:

«1+1» (проявів не було)

ICTV та СТБ (проявів не було)

«Інтер» ( проявів не було)

«Рада» (6 проявів)

13 травня

Цитували суто політичну заяву керівника Офісу президента Андрія Єрмака. Попри те, що той ніяк не уповноважений робити політичні заяви від імені України.

14 травня

Чотири рази був «паркет» про презентацію платформи «Кар’єра ветерана» заступницею керівника Офісу президента Іриною Верещук.

Було повідомлення про те, що «перший віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко звернувся до світу з закликом вшанувати пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу». І дали великий фрагмент виступу Корнієнка з трибуни ВР. Хоч би для годиться дали фрагмент виступу духовного лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва!

«Ми — Україна» (3 прояви)

13 травня

Цитували суто політичну заяву керівника Офісу президента Андрія Єрмака про мирні переговори. Попри те, що той ніяк не уповноважений робити політичні заяви від імені України.

І політичну заяву того ж Єрмака щодо бажання президента Зеленського взяти участь у першій месі новообраного Папи Римського.

Цитували міркування радника керівника ОП Михайла Подоляка.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в звітні дні не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 13—15 травня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував.

Як і завжди, ефіри «Ради» 13 і 14 травня вели токсичні ведучі каналу: Тетяна Гончарова і Назар Довгий, які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.

РЕЗЮМЕ

13—15 травня найвищою була інтенсивність боїв на Покровському напрямку, активними також були Новопавлівський і Лиманський напрямки. У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділили Новопавлівському напрямку, наступними за увагою були Покровський і Харківський напрямки, відчутно менше уваги було приділено Лиманському. Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків і речників різних підрозділів Сил оборони, експертів запрошували рідко. Натомість було дуже багато фронтових репортажів, причому в ефірах усіх учасників марафону.

В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському і Торецькому напрямку, наступними за увагою редакції були Лиманський і Харківський. З найбільш активних напрямків менше уваги приділили Новопавлівському. Говорити про фронт у гості найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони, рідше запрошували військових-фронтовиків і експертів. З фронту в ці дні зробили два репортажних сюжети.

У звітні дні у зовнішньополітичній тематиці домінувала тема ймовірних мирних переговорів між президентом Зеленським і диктатором Путіним у Туреччині 15 травня і — відповідно — їхній зрив у вигляді неявки Путіна. Цій тематиці з усіх учасників телемарафону найбільше уваги приділили редакції каналів «Ми — Україна» і «Інтер», і репортажно, і складом та якістю експертів у гостьових студіях. Інші канали працювали по цій тематиці як зазвичай, поточно. Перший канал Суспільного усе ж переважав телемарафон і за репортажним висвітленням подій в Анкарі, і за якістю зібраних у гостьових студіях експертних оцінок. Крім того, на відміну від телемарафону, Перший канал Суспільного активно залучав до обговорення цих подій і заяв політиків з різних таборів, у марафоні ж у кращому разі запрошували нардепів від владної фракції.

Найбільш масштабною за наслідками у ці дні була ворожа ракетна атака по промисловому об’єкту в Сумах 14 травня. У телемарафоні репортажів з місця події не було і був мінімум обговорень у студії. Перший канал Суспільного робив пряме ввімкнення з місця події та обговорював її наслідки в гостьовій студії.

Серед тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, були зокрема такі:

Не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного зокрема такі теми:

У звітні дні в телемарафоні найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні грубих порушень було менше, найбільше ж порушували стандарт достовірності.

Протягом тижня 12—18 травня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» й «Голосу» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту було збалансованим.

13—15 травня в телемарафоні проявів політичного піару було небагато, лише в ефірах каналів «Рада» і «Ми — Україна». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного в звітні дні не було. Ефіри «Ради» вели токсичні ведучі каналу.

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY