Партія прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана «Фідес» має намір припинити внутрішнє фінансування незалежних громадських організацій. Згідно із законопроєктом від 13 травня, організаціям загрожує замороження активів, більш жорсткі вимоги до звітності та штрафи. Про це пише Bloomberg.
Неурядові організації, зокрема медіа, яких підозрюють в отриманні іноземного фінансування й «підваженні суверенітету Угорщини», не зможуть отримувати 1% податку з особистого прибутку, який угорці можуть добровільно жертвувати на підтримку громадянського суспільства, що є одним із найбільших джерел внутрішнього фінансування для таких організацій.
Законопроєкт доручає Агентству із захисту суверенітету скласти список таких ГО, а також наглядати за їхньою звітністю і вимагати від їхніх лідерів детальних декларацій про особисті статки.
Очікується, що закон буде ухвалено, адже «Фідес» має дві третини голосів у парламенті.
У Bloomberg припустили, що ухвалення цього закону може загострити конфлікт між Угорщиною і Європейським Союзом, який уже заморозив мільярди євро фінансування для країни.
Рішення уряду Угорщини було ухвалене на тлі зростання підтримки опозиційного лідера Петера Мадяра — колишнього прихильника Орбана й інсайдера з керівної партії, який торік заснував партію «Тиса». У соцопитуваннях «Тиса» випереджає «Фідес».
Нагадаємо, у березні портал VSquare з посиланням на пов’язане з угорським урядом джерело повідомив, що Центральний орган розвідки Угорщини отримав завдання скласти звіт і список угорських неурядових організацій та медіа, які отримували будь-яке іноземне фінансування протягом останнього десятиліття. Розпорядження стосовно чорного списку отримав Національний інформаційний центр.
Раніше прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан пообіцяв розправитися з медіа та неурядовими організаціями, які отримують іноземне фінансування. В інтерв'ю державному радіо він заявляв, що планує запровадити санкції, оскільки вважає, що ці організації є «інструментами політичного впливу» і мають антиурядові цілі.
У грудні 2023 року парламент Угорщини прийняв закон про боротьбу з «іноземним впливом». Згідно з документом, в Угорщині мали створити Управління із захисту суверенітету, яке розслідуватиме діяльність будь-яких організацій чи людей, що отримують фінансування з-за кордону. Критерії порушень встановить сам орган.
Схоже законодавство про «іноземних агентів» діє з 2017 року в Росії. У 2023 році реєстр «іноагентів» опублікували також у Казахстані, в 2024-му схожий закон прийняли в Киргизстані, Грузії, аналогічний намір має Туреччина.
Читайте також:
Фото: AP