Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
Вступ
У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 7—9 травня. У ці три дні найвищою інтенсивність боїв була знову на Покровському напрямку, активними були також Новопавлівський, Лиманський і Курський. Телемарафон приділяв основну увагу Покровському і Новопавлівському напрямкам, Лиманському приділили значно менше уваги, а про Курський майже не згадували. В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Новопавлівському, Покровському, Лиманському і Краматорському напрямкам, менше уваги (але більше, ніж у марафоні) приділили Курському.
Дуже активною в ці дні була зовнішньополітична тематика — й обрання нового Папи Римського, і візит Сі Цзіньпіня до Москви, бойові дії між Індією та Пакистаном, ухвала міністрами закордонних справ ЄС і України створення міжнародного спецтрибуналу, й викриття угорських шпигунів в Україні. В цілому в телемарафоні окремі теми якісно висвітлювали окремі канали — репортажно «1+1», а експертно — «Ми — Україна». Інші канали провалювали репортажне висвітлення і/або не давали необхідної експертизи. Перший канал Суспільного був вправним в оперативному репортажному висвітленні окремих подій і ґрунтовним у їх експертних обговореннях.
З ворожих атак по цивільних зі значними наслідками були удари по Києву та по передмістю Сум 7 травня й удар по Костянтинівці 8 травня. У телемарафоні ці події репортажно якісно висвітлювали редакції «1+1» і каналів ICTV з СТБ, інші канали працювали слабко. Перший канал Суспільного всі три події висвітлював якісно й оперативно.
Головною внутрішньополітичною темою цих днів була ратифікація Верховною Радою угоди зі США про корисні копалини. Телемарафон висвітлював цю тему вкрай незбалансовано, представляючи винятково позицію влади, Перший канал Суспільного подавав повний спектр думок із різних політичних таборів і надавав своїм глядачам якісну експертизу.
У звітні дні в телемарафоні було надзвичайно багато грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок, були також порушення стандарту балансу думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту достовірності.
Протягом тижня 5—11 травня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» й «Голосу» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.
7—9 травня в телемарафоні проявів політичного піару було небагато, найбільше в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
У звітні дні, за інформацією Генштабу, загальна інтенсивність боїв була дуже високою (від 193 до 196 боєзіткнень за добу). Як і раніше, найвищою в ці дні була інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 61 до 71 боєзіткнень за добу, загалом щодня близько чи й більше як третина від усіх боєзіткнень на фронті). Іншими дуже активними напрямками знову були Новопавлівський (до 32 боєзіткнень на добу), Лиманський (до 27) і Курський (всі три доби по 19 боєзіткнень). В окремі дні більш як по 10 боєзіткнень було на Торецькому і Харківському напрямках, по 10 боєзіткнень було дві доби на Краматорському. На всіх інших інтенсивність боїв була меншою.
У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділили Покровському (два репортажі й 11 обговорень у студії) і Новопавлівському (репортаж, пряме ввімкнення і 5 обговорень) напрямкам фронту. По 5 обговорень було про Торецький і Краматорський напрямки, по 4 — про Лиманський і Харківський. З найбільш активних напрямків дуже мало уваги приділили Курському, було лише одне обговорення в гостьовій. Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли канали «1+1» і «Ми — Україна». Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків і речників різних підрозділів Сил оборони (і тих, і тих запрошували по 14 разів). З експертами говорили лише 4 рази. У звітні дні в телемарафоні було дуже багато фронтових репортажів: на каналі «1+1» в ефір вийшло 3 сюжети й пряме ввімкнення, об’єднана редакція ICTV з СТБ зробила у ці дні 2 репортажних сюжети. В ефірі каналу «Ми — Україна» теж було 2 сюжети (один з них виробництва «Армія ТБ»), ще один репортаж був в ефірі «Інтера».
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Новопавлівському напрямку (11 обговорень у студії), ситуацію на Покровському обговорили з 8 гостями й у прямому ввімкненні. По 7 разів обговорювали з гостями ситуацію на Лиманському і Краматорському напрямках, про останній було пряме ввімкнення. Торецький напрямок обговорили з 6 гостями, Харківський — з 5 і зробили репортажний сюжет, про події на Курщині говорили з 4 гостями. Говорити про фронт у гості цього разу найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (9 разів), військових-фронтовиків і експертів запрошували по 7 разів. З фронту в ці дні зробили одне пряме ввімкнення і 3 репортажних сюжети.
Телемарафон:
7 травня
У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» у новинах робили короткі фронтові зведення. У гостьовій студії говорили з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком про Покровський, Лиманський і Новопавлівський напрямки, з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком — про Покровський, Торецький і Курський напрямки, і про прикордоння Сумщини.
У ранковому ефірі каналу «1+1» у новинах крім коротких зведень у формі БЗ був якісний фронтовий репортаж Олександра Моторного, Олександра Шияна і Сергія Шпортила про бойову роботу мінометників 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку. В гостьовій студії говорили з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком про Придніпровський напрямок, а з командиром 91-го окремого протитанкового батальйону Назарієм Кішаком — про Покровський. У традиційній по середах рубриці «Оперативний черговий» Руслан Ярмолюк аналізував зі співзасновником проєкту Deep State Романом Погорілим ситуацію на Новопавлівському, Покровському, Торецькому, Краматорському і Куп’янському напрямках. Про Покровський напрямок говорили з командиром 3-ї бригади НГУ «Спартан» Олексієм Хільченком. А Олександр Моторний дуже якісно в прямому ввімкненні розповів про ситуацію на фронті на Новопавлівському напрямку.
В денному блоці каналів ICTV та СТБ у новинах крім коротких фронтових зведень був якісний фронтовий репортаж Олега Ендрексона і Дмитра Матвієнка про бої артилеристів бригади «Рубіж» на Сіверському напрямку. В розмовній студії про Лиманський напрямок говорили з офіцером 53-ї ОМБР на позивний «Рамзес», про Куп’янський — з офіцером відділення комунікацій 77-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Віктором Петровичем.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах біли лише усні повідомлення на мапі. В гостьовій студії поговорили з оператором батальйону безпілотних систем 54-ї ОМБР Владиславом на позивний «Гадюка» про Краматорський напрямок.
8 травня
У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» в перших кількох випусках новин про фронт узагалі не згадували. Згодом повідомляли усно на мапі (вирішили не докладати власних зусиль, а давали мапи з фейсбуку Генштабу, які усе ж не зовсім адаптовані до телевізора). Був також фронтовий репортаж про бойову роботу артилеристів 117-ї бригади тероборони на прикордонні Сумщини. У гостьових студіях говорили з офіцером 5-го окремого загону «Омега» на позивний «Мамай» про Покровський напрямок, із командиром роти УБПАК 71-ї окремої єгерської бригади Владиславом Кришталевичем — про Новопавлівський, з офіцером секції планування бригади НГУ «Рубіж» Дмитром Кожубенком — про Сіверський. З речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем обговорили ситуацію на Торецькому і Краматорському напрямках, а з речником ОТУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим говорили про Покровський, Торецький і Новопавлівський. З експертом полковником у відставці Сергієм Грабським говорили про Покровський напрямок.
У денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер» крім коротких повідомлень був традиційний оглядовий сюжет про ситуацію на різних напрямках фронту і якісний фронтовий репортаж Станіслава Кухарчука, В’ячеслава Ромодана й Олега Кухарського про бої за Мирноград на Покровському напрямку. В гостьових студіях говорили про ситуацію на Покровському напрямку з начальником пресслужби бригади «Червона калина» Миколою Ковалем, ситуацію на Харківському обговорили з офіцером бригади Держприкордонслужби «Форпост» Артемом Козловим, а на Придніпровському і Новопавлівському — з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним. З речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником говорили про ситуацію на прикордонні Сумщини.
9 травня
У ранковому ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах, крім коротких БЗ, був репортажний сюжет про бойову роботу артилеристів бригади «Рубіж». У розмовних студіях із військовослужбовцем 25-ї бригади ДШВ Сергієм обговорили ситуацію на Покровському напрямку, з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем говорили про Краматорський, з операторкою БПЛА бригади НГУ «Хартія» на позивний «Галактика» — про Харківський. З начальником відділення комунікацій 34-ї окремої бригади берегової оборони 30 корпусу морської піхоти Артемом Рудаковим говорили ймовірно про Придніпровський напрямок (імовірно, бо не називали напрямок). З начальником пресслужби «Сталевий кордон» Іваном Шевцовим говорили про Сумщину.
У денному ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах крім коротких повідомлень про фронт був репортаж «Армія ТБ» про бойову роботу САУ «Богдана» на фронті. У гостьових студіях говорили з командиром окремого загону безпілотних систем НГУ «Тайфун» Михайлом Кмитюком про Покровський напрямок, із заступником начальника застави прикордонної комендатури «Шквал» Олександром Кириліним — про Лиманський, із начальником пресслужби бригади «Форпост» Романом Коссе і з речником ОТУВ «Харків» Павлом Шамшиним — про Харківський. З головним сержантом роти вогневої підтримки 5-ї ОШБР Юрієм Сиротюком говорили про неназваний напрямок фронту. З воєнним оглядачем Денисом Поповичем обговорили ситуацію на Лиманському, Торецькому, Краматорському і Куп’янському напрямках.
У вечірньому ефірі «1+1» у новинах, крім коротких зведень, було два якісних фронтових репортажі: Олександра Моторного, Олександра Шияна і Сергія Шпортила про бої 71-ї окремої єгерської бригади на Новопавлівському напрямку і Руслана Ярмолюка і Михайла Путяти про бої на Оріхівському напрямку. В гостьовій студії про фронт не говорили (бо був спецпроєкт з виїзною студією в Берліні).
Перший канал Суспільного:
7 травня
У новинах, крім коротких повідомлень про фронт, був якісний фронтовий репортаж Антона Сіренка і Юрія Тимного про бойову роботу танкістів 151-ї ОМБР на Харківському напрямку. В гостьових студіях говорили з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним про Новопавлівський, Оріхівський, Гуляйпільський і Придніпровський напрямки, з речником 24-ї ОМБР Олегом Петрасюком — про Краматорський, із командиром відділення снайперів 42-ї ОМБР на позивний «Фауст» — про Харківський, із начальником пресслужби 15-го мобільного прикордонного загону «Сталевий кордон» Іваном Шевцовим говорили про ситуацію на прикордонні Сумщини. Ситуацію на фронті аналізували з експертами. З керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком говорили про Покровський, Новопавлівський і Харківський напрямки, а з воєнним оглядачем Денисом Поповичем — про Покровський, Краматорський, Новопавлівський і Лиманський.
8 травня
У новинах, крім коротких фронтових зведень і повідомлень, був оглядовий сюжет про ситуацію на різних напрямках фронту і було пряме ввімкнення кореспондентки про ситуацію на фронті на Краматорському й на Покровському напрямках. У гостьових студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Покровський, Новопавлівський, Лиманський, Харківський, Краматорський і Торецький напрямки, з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про Новопавлівський, Оріхівський, Гуляйпільський і Придніпровський. З заступником командира зведеного загону 14-го окремого полку Сил безпілотних систем на позивний «Тайп» говорили про Новопавлівський напрямок, із начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади Держприкордонслужби «Гарт» Олександром Даниленком і з начальником штабу 13-ї бригади НГУ «Хартія» Андрієм Помагайбусом — про Харківський. З речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником говорили про обстріли прикордоння на Сумщині й Чернігівщині. У цей день окремо в розмовах з військовими фіксували порушення росіянами ними ж оголошеного триденного «перемир’я». Ситуацію на Покровському, Краматорському, Новопавлівському і Лиманському напрямках обговорили з ветераном російсько-української війни, майором запасу Олексієм Гетьманом. З керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком говорили про те, як виглядає оголошене ворогами «перемир’я» на фронті.
9 травня
У новинах цього дня, крім коротких фронтових повідомлень, було два фронтових репортажі — про бойову роботу бійців 30-го корпусу морської піхоти на Придніпровському напрямку і про бойову роботу військових 93-ї ОМБР на неназваному напрямку. В розмовних студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Покровський, Новопавлівський, Торецький, Краматорський і Лиманський напрямки, з пресофіцеркою 66-ї ОМБР Анастасією Блищик — про Лиманський, з офіцером 28-ї ОМБР Денисом Швидким — про Торецький, із начальницею відділу рекрутингу 56-ї ОМПБР Тетяною Бородіною — про Краматорський, із заступником командира батальйону 13-ї бригади НГУ «Хартія» на позивний «Мирний» — про Харківський, із командиром екіпажу 14-го окремого полку безпілотних систем на позивний «Аладдін» — про Курський. Ситуацію на різних напрямках фронту також обговорювали з експертами. З заступником начальника Генштабу у 2006—2010 роках Ігорем Романенком говорили про Курський, Покровський, Торецький, Новопавлівський, Лиманський і Краматорський, із ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом — про Покровський, Торецький, Новопавлівський і Лиманський, зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою — про Покровський, Торецький, Лиманський, Курський і Новопавлівський.
ІНШІ ПОДІЇ НА ФРОНТІ І В ТИЛУ ВОРОГА:
7 травня
Українські дрони атакували два оборонних заводи й два військові аеродроми на території Росії
Телемарафон:
У ранковому ефірі «1+1» робили БЗ, а обговорили ці події з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком. У денному ефірі ICTV та СТБ обмежилися усним повідомленням. У вечірньому ефірі каналу «Рада» було БЗ, обговорили з авіаекспертом Анатолієм Храпчинським.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли у формі БЗ. Обговорили події з воєнним оглядачем Денисом Поповичем, головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком і з провідним науковим співробітником Державного музею авіації Валерієм Романенком.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Протягом трьох звітних днів важливих зовнішньополітичних тем було чимало. Насамперед я би виділив такі: обрання нового Папи Римського, візит китайського лідера Сі Цзіньпіня до Москви, бойові дії між Індією і Пакистаном, ухвала міністрами закордонних справ ЄС і України створення міжнародного спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України, викриття угорських шпигунів в Україні та взаємна висилка дипломатів двома країнами. При цьому продовжувала своє окреме життя тема організації «мирних переговорів» між Україною і Росією, хоч і підживлювалася переважно різними заявами, а не діями.
Якщо узагальнити коротко, більшість із цих тем телемарафон висвітлював дуже нерівно. Наприклад, в перший день конклаву після дуже системного репортажного висвітлення каналом «1+1» вранці йшов повний провал у денному ефірі ICTV та СТБ й доволі слабке висвітлення в вечірньому ефірі «Ради». У сам день обрання було очевидно, що канали «Ми — Україна» й «Інтер», які заповнювали ефір, явно не готувалися до цієї події системно. Більшість із перерахованих подій потребувала серйозної експертизи, до чого більш-менш системно ставився канал «Ми — Україна», на інших у більшості тем експертів не запрошували або ж задовольнялися радниками керівника Офісу президента в якості експертів (що виглядає доволі абсурдно з огляду на їхні бекграунди та на явну політичну заангажованість).
Натомість Перший канал Суспільного був однаково вправним в оперативному репортажному висвітленні окремих подій і у їхніх експертних обговореннях. При цьому в більшості тем запрошували різних експертів, які оцінювали події та їхні можливі наслідки з різних боків — політичного, воєнного, економічного тощо.
7 травня
«Мирні переговори»: Келлог каже, що Україна готова до створення 30-кілометрової демілітаризованої зони. Венс «не втрачає оптимізму» щодо можливості завершити війну
Телемарафон:
У денному ефірі ICTV та СТБ цитували Келлога. У вечірньому ефірі каналу «Рада» давали синхрони Келлога і Венса. Обговорювали з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком у якості експерта.
Перший канал Суспільного:
Цитували заяву Келлога. Обговорювали воєнні аспекти заяви з воєнним оглядачем Денисом Поповичем і з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком. Про політичну складову заяви говорили з експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим, із дипломатом, президентом Української асоціації зовнішньої політики Володимиром Хандогієм і з головою Центру політичних студій «Доктрина» Ярославом Божком.
Сі Цзіньпінь, лідери Сербії та Словаччини будуть на параді в Москві. «Триденне перемир’я» Путіна
Телемарафон:
У нічному блоці каналу «Ми — Україна» обговорювали тематику з послом України в Хорватії у 2010—2017 роках Сергієм Левченком. У ранковому ефірі каналу «1+1» робили БЗ, а обговорювали з експертом-міжнародником Максимом Несвітайловим. У денному ефірі ICTV та СТБ обмежилися короткими БЗ. У вечірньому ефірі каналу «Рада» обговорювали тематику з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком у якості експерта.
Перший канал Суспільного:
Обговорювали тематику з доктором філософії Андрієм Рудиком, з експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Антоном Оксентюком і з головою Центру політичних студій «Доктрина» Ярославом Божком.
Конклав у Ватикані в перший день не обрав нового Папу
Телемарафон:
У ранковому ефірі «1+1» був репортажний сюжет і 5 прямих ввімкнень кореспонденток із Ватикану. Час від часу вмикали трансляцію з площі Святого Петра. З гостями подію не обговорювали. У денному ефірі ICTV та СТБ був оглядовий сюжет. Дивно, але не скористалися послугами кореспонденток «1+1» у Ватикані для прямих ввімкнень, тож протягом ефірного блоку каналу репортажне висвітлення подій у Ватикані в телемарафоні «встало на паузу». У вечірньому ефірі каналу «Рада» таки зробили два прямих ввімкнення кореспондентки ТСН з Ватикану й оглядовий сюжет. З гостями тему не обговорювали.
Перший канал Суспільного:
Протягом дня робили 7 прямих ввімкнень власної кореспондентки з Ватикану. Спочатку періодично давали фрагменти прямої трансляції Reuters із Ватикану, а в другій половині дня показували трансляцію постійно в окремому вікні. Зробили якісну інфографіку про найімовірніших претендентів на посаду Папи Римського й оглядовий сюжет про конклав. У розмовній студії подію обговорювали з єпископом Києво-Житомирським Римо-католицької церкви отцем Віталієм Кривецьким, завідувачем кафедри політичних наук Українського католицького університету Юрієм Підлісним, із журналісткою з Італії Наталією Кудрик, із доктором богослов’я та священнослужителем УГКЦ отцем Юстином Бойком, із дипломатом, президентом Української асоціації зовнішньої політики Володимиром Хандогієм, із доктором богослов’я і директором Центру міжрелігійного діалогу «Лібертас» Тарасом Дзюбанським.
Телемарафон:
У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» обговорювали тему з політологом Олегом Лісним і з кандидатом політичних наук Юрієм Олійником. У ранковому ефірі «1+1» робили БЗ, а обговорили події з експертом-міжнародником Максимом Несвітайловим. У денному ефірі ICTV та СТБ робили БЗ з синхронами представника МЗС Індії та міністра інформації Пакистану, згодом зробили оглядовий сюжет. У розмовній студії тему не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Рада» обмежилися оглядовим сюжетом.
Перший канал Суспільного:
Робили БЗ з синхроном міністра інформації Пакистану. Згодом зібрали оглядовий сюжет. У гостьовій студії обговорили події з представником пакистанської діаспори в Україні Баширом Саєдом.
8 травня
Новим Папою Римським конклав обрав американського кардинала
Телемарафон:
У ранковому блоці каналу «Ми — Україна» було лише БЗ. У денному і вечірньому ефірах «Інтера» двічі робили прямі ввімкнення кореспондентки «1+1» з Ватикану. І зробили БЗ з подробицями про нового Папу Римського. При цьому навіть не транслювали вихід нового Папи. В гостьовій студії подію не обговорювали.
Перший канал Суспільного:
Протягом дня давали відеотрансляцію з Ватикану. Зробили шість прямих ввімкнень власної кореспондентки з Ватикану. Наживо транслювали появу чорного диму вдень і білого диму ввечері. І давали пряму трансляція з площі Святого Петра промови новообраного Папи Римського. У розмовній студії обговорювали перебіг і підсумок голосування з доктором богословських наук Тарасом Дзюбанським, із заступником голови Патріаршої комісії УГКЦ Юрієм Підлісним, із міністром закордонних справ у 2019—2020 роках Вадимом Пристайком і з директором Релігійної інформаційної служби Тарасом Антошевським.
Заяви Трампа щодо «мирних переговорів»
Телемарафон:
У ранковому ефірі «Ми — Україна» робили БЗ з синхроном президента Трампа. Обговорили тематику з політологом Олегом Лісним. У денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер» робили два прямих ввімкнення власного кореспондента з Вашингтона. У гостьовій студії обговорювали тематику з політологом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Дмитром Левусем, із речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським і з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком в якості експерта.
Перший канал Суспільного:
Цитували Трампа. Обговорювали тематику з директором Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександром Леоновим і з головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком.
Зустріч Путіна і Цзіньпіня в Москві. Фіцо й Вучич прямують до Москви на парад
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили оглядовий сюжет. У гостьовій студії обговорювали тематику з політологами Олегом Лісним і Максимом Несвітайловим. У денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер» зробили оглядовий сюжет про Вучича, Фіцо і про скасування авіарейсів у Росії. Окремо зробили оглядовий сюжет про зустріч Путіна і Цзіньпіня. Обговорювали тематику з керівником Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком і з політологом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Дмитром Левусем.
Перший канал Суспільного:
Робили БЗ про зустріч Путіна і Сі в Кремлі та БЗ про Фіцо і Вучича. Обговорювали тематику з директором Інституту соціально-політичного проєктування «Діалог» Андрієм Миселюком, радником прем’єр-міністра Словаччини у 2022—2023 роках Едуардом Бурашем (про ставлення словаків до візиту Фіцо на парад до Москви), з кореспондентом словацького журналу Томашем Чореєм, із політичним експертом, доктором філософії Андрієм Городницьким і зі співробітником СБУ у 2004—2015 роках Іваном Ступаком.
День перемоги над нацизмом. Указ Трампа про День перемоги США
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» давали синхрон Трампа. Обговорювали тематику з заступником голови Українського інституту національної пам’яті Володимиром Тиліщаком. У денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер» зробили бекграундові сюжети про втрати України у Другій світовій і про наслідки війни для світового порядку, про внесок українців у перемогу над нацизмом, про російський міф про «велику перемогу». Робили нариси про ветеранів Другої світової. Робили пряме ввімкнення кореспондентки з Берліна про урочистості та про ходу українців у Берліні з синхроном речниці громадської організації українців «Віче» в Берліні Єви Якубовської. У студії тематику обговорювали з заступником голови Українського інституту національної пам’яті Володимиром Тиліщаком, із науковим співробітником Інституту історії України й офіцером ЗСУ Олександром Алфьоровим, із керівником Центру протидії дезінформації Андрієм Коваленком (про російську пропаганду щодо Другої світової) та з речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським.
Перший канал Суспільного:
Зробили нариси про ветеранів Другої світової. Робили трансляцію урочистих заходів у Парижі й оглядовий сюжет про святкування в Польщі, Великій Британії, Німеччині, Чехії та Бельгії. Тематику обговорювали з кореспондентом Deutche Welle Романом Гончаренком про те, як відзначають цей день у Німеччині, з директоркою Британського фонду допомоги Україні Наталією Равлюк про те, як відзначають цей день у Британії, з заступником голови Українського інституту національної пам’яті Володимиром Тиліщаком, зі співзасновницею організації українців у Німеччині «Віче» Євою Якубовською і з ведучою україномовного радіо в Берліні Світланою Василенко про урочисті заходи в Берліні, з речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським про «святкове» рішення Трампа.
Україна отримала від ЄС 1 млрд євро кредиту з прибутків від заморожених активів Росії
Телемарафон:
У денному ефірі «Інтера» повідомляли про це усно. В гостьовій студії не обговорювали.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли про це усно. В гостьовій студії не обговорювали.
9 травня
«Мирні переговори»: Трамп після розмови з Зеленським закликав до 30-денного припинення вогню. США і Європа готують пропозицію про 30-денне перемир’я. Мерц пригрозив Росії санкціями, якщо мирні переговори проваляться. Венс: Росії не віддадуть територію, яку вона навіть не завоювала.
Телемарафон:
У ранковому ефірі ICTV та СТБ був синхрон Зеленського про розмову з Трампом, цитували допис Трампа у соцмережі й цитували Венса. В розмовній студії тему не обговорювали. У денному ефірі каналу «Ми — Україна» цитували Трампа. У гостьовій студії обговорили тематику з кандидатом політичних наук Богданом Ференсом і з експертом-міжнародником Євгеном Добряком. У вечірньому ефірі каналу «1+1» цитували допис Трампа в соцмережі, цитували Зеленського, цитували Венса. Зробили пряме ввімкнення власної кореспондентки з Вашингтона.
Перший канал Суспільного:
Цитували Зеленського, цитували допис Трампа в соцмережі, давали синхрони Венса і Мерца. Всебічно обговорили тематику з експертами: викладачем історичного факультету Київського нацуніверситету Артемом Кошелєвим, аналітиком ради зовнішньої політики «Українська призма» Євгеном Костогризовим, політологом, співзасновником «Національної платформи стійкості та згуртованості» Олегом Саакяном, експоліттехнологом, керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім і воєнним оглядачем Денисом Поповичем.
Міністри закордонних справ Європи у Львові схвалили створення міжнародного спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України
Телемарафон:
У ранковому ефірі ICTV та СТБ було анонсове усне повідомлення і цитували верховну представницю ЄС Каю Каллас. У денному ефірі каналу «Ми — Україна» зробили пряме ввімкнення зі Львова з синхронами прем’єра Шмигаля, міністра Сибіги, міністра закордонних справ Чехії Яна Ліпавського, верховної представниці ЄС Каї Каллас. У гостьовій студії подію не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «1+1» зробили про подію репортажний сюжет, а в гостьовій студії говорили з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу робили пряме ввімкнення зі Львова і два різних репортажних сюжети про подію. Також дали пряму трансляцію пресконференції прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, міністра закордонних справ Андрія Сибіги й головної дипломатки ЄС Каї Каллас. Всебічно обговорили подію з експертами: виконавчим директором Української Гельсінської спілки Олександром Павліченком (причому двічі, до події та після неї), експерткою Регіонального центру прав людини Катериною Рашевською, політологом професором Нацуніверситету «Львівська політехніка» Миколою Бучиним, політологом-міжнародником із Польщі Віктором Савінком, головою правління Інституту світової політики Віктором Шлінчаком і політичним експертом Андрієм Смолієм
СБУ заявила про викриття шпигунської мережі воєнної розвідки Угорщини. Угорщина висилає двох українських дипломатів за звинуваченням у шпигунстві. Україна висилає двох угорських дипломатів у відповідь на дії Будапешта
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналів ICTV та СТБ і в денному ефірі каналу«Ми — Україна» робили БЗ з синхронами підозрюваних і речника СБУ Артема Дехтяренка. В гостьових студіях ці події не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «1+1» так само давали БЗ з синхронами. Обговорили тему з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою.
Перший канал Суспільного:
Давали БЗ з синхронами підозрюваних і речника СБУ Артема Дехтяренка. Давали синхрон міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто. Тему обговорили з фахівцем з питань державної безпеки Олексієм Курбасом, із головою правління Інституту світової політики Віктором Шлінчаком і з генерал-майором СБУ запасу і колишнім заступником глави СБУ Віктором Ягуном.
Путін і Сі підписали угоду про поглиблення стратегічного партнерства. Лідер Китаю підтримав позицію Путіна щодо війни проти України
Телемарафон:
У ранковому ефірі ICTV та СТБ зробили БЗ, з гостями тему не обговорювали. У денному ефірі каналу «Ми — Україна» зробили оглядовий сюжет. Обговорили тему з експертом Української асоціації китаєзнавців Дмитром Єфремовим. У вечірньому ефірі «1+1» обмежилися коротким БЗ.
Перший канал Суспільного:
Зробили БЗ і цитували заяву Сі. Тему всебічно обговорили з експертами: викладачем історичного факультету Київського нацуніверситету Артемом Кошелєвим, експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Антоном Оксентюком, політологом професором Нацуніверситету «Львівська політехніка» Миколою Бучиним, кандидаткою політичних наук Ольгою Заславською, керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім, російським опозиційним політиком Миколою Полозовим, керівником Інституту конфліктології та аналізу Росії Олександром Шульгою і воєнним оглядачем Денисом Поповичем.
Новий Папа Римський
Телемарафон:
У ранковому ефірі ICTV та СТБ зробили оглядовий сюжет. У розмовній студії говорили з апостольським нунцієм в Україні Вісвальдасом Кульбокасом. У денному ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися бекграундовим сюжетом про нового Папу Римського. У вечірньому ефірі каналу «1+1» робили два прямих ввімкнення власної кореспондентки з Ватикану та її інтерв’ю з главою УГКЦ Блаженнішим Святославом (Шевчуком). І був надзвичайно якісний спецрепортаж Наталії Нагорної, Неллі Ковальської, Ігоря Сірого і Павла Садовникова про день обрання Папи Римського.
Перший канал Суспільного:
Робили БЗ про першу молитву Папи, цитували привітання Лева ХІV президентом Зеленським. Протягом дня зробили чотири прямих ввімкнення власної кореспондентки з Ватикану. Транслювали наживо пресконференцію кардинала УГКЦ в Австралії Миколи Бичка у Римі щодо підсумків конклаву. Зробили також бекграундовий сюжет про Роберта Прево, який став новим Папою Римським Левом XIV. В розмовній студії тему обговорювали з доктором богословських наук Тарасом Дзюбанським, зі священнослужителем і доктором богослов’я отцем Юстином Бойком, з нардепом, керівником групи з міжпарламентських зв’язків із Ватиканом Ростиславом Тістиком.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
У звітні дні було три повітряних ворожих атаки по цивільних об’єктах зі значними наслідками: комбінована атака по Києву з двома загиблими та 8 пораненими 7 травня, удар ракетою по передмістю Сум із 3 загиблими й 8 пораненими того ж дня й удар авіабомбою по багатоповерхівці в Костянтинівці з 13 пораненими 8 травня.
У телемарафоні ці події висвітлювали по-різному, причому по-різному різними каналами. Репортажно якісно працювали редакції «1+1» і каналів ICTV з СТБ, інші канали працювали слабко. Якщо наслідки ворожої атаки по Києву були висвітлені згаданими каналами якісно і повно, до села Велика Чернеччина на Сумщині «дотяглися» лише на «1+1», а телеканал «Рада» в праймі цю подію взагалі не висвітлював. Що ж до удару по Костянтинівці, ні «Ми — Україна», ні «Інтер», які закривали ефір телемарафону 8 травня, не доклали жодних зусиль, ні щоб висвітлити подію репортажно, ні навіть обговорити в ефірі з компетентними гостями.
Натомість Перший канал Суспільного всі три події якісно й оперативно висвітлював прямими ввімкненнями власних кореспондентів і перші дві події обговорював у студії з гостями.
7 травня
Унаслідок комбінованої ворожої атаки по Києву двоє людей загинуло, 8 було поранено
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» вже о 6:30 робили пряме ввімкнення власного кореспондента Дмитра Фурдака з місця влучання в Шевченківському районі, під час якого було інтерв’ю з речником ДСНС Києва Павлом Петровим, а вже о 7-й Дмитро Фурдак вмикався зі Святошинського району. Протягом наступних годин ефіру він робив ще одне ввімкнення, загалом дуже якісна робота. Інший кореспондент далі робив два ввімкнення з Шевченківського району, а в новинах у підсумку зробили репортажний сюжет. У гостьовій студії подію обговорили з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком.
У денному ефірі каналів ICTV та СТБ було два прямих ввімкнення — з Шевченківського і Святошинського районів, а згодом — два окремих репортажних сюжети. У розмовній студії обговорювали ворожу атаку по столиці і її відбиття з начальником управління комунікацій Повітряних сил Юрієм Ігнатом.
У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили загальний репортажний сюжет. У гостьовій студії подію не обговорювали.
Перший канал Суспільного:
Починаючи з першого випуску новин о 7-й три якісних прямих ввімкнення робила Лілія Гончарук, усі з Шевченківського району. Про Святошинський повідомляли у формі БЗ. Давали синхрони жителів постраждалого будинку і речника ДСНС Києва Павла Петрова. Наводили синхрон директорки Київської міської дитячої клінічної лікарні Євгенії Григор’євої про стан поранених дітей. У гостьовій студії говорили з речником ДСНС Києва Павлом Петровим, з т.в.о. голови Шевченківської райдержадмінстрації Києва Олександром Поповцевим. Обговорили ворожу атаку з експертами — президентом Української авіаційної асоціації пілотів і власників літаків Геннадієм Хазаном і зі співзасновником та виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом.
3 загиблих і 8 поранених унаслідок влучання ракети по селу Велика Чернеччина Сумської області
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» спочатку повідомляли про подію у формі БЗ, а починаючи з 9-ї зробили два прямі ввімкнення кореспондентки з місця влучання з синхронами місцевих жителів. У гостьовій студії подію не обговорювали. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися БЗ. У розмовній студії не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Рада» про подію не повідомляли.
Перший канал Суспільного:
Уже о 7-й ранку в новинах каналу був якісний репортажний сюжет Катерини Гладенко, Бориса Майорова й Анатолія Сердюка. У розмовній студії говорили про наслідки атаки ворога з в.о. сумського міського голови Артемом Кобзарем і з заступником голови Сумської райради Володимиром Біцаком.
8 травня
Росіяни скинули авіабомбу на багатоповерхівку у Костянтинівці, 13 людей поранено
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна», а також у денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер» обмежилися усними повідомленнями на фото.
Перший канал Суспільного:
Перше повідомлення на фото було о 8-й ранку. Починаючи з 10-ї ранку зробили два прямих ввімкнення власної кореспондентки з місця події з синхронами місцевих жителів.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
Головною і чи не єдиною внутрішньополітичною темою цих днів (хоча вона стосувалася і зовнішньої політики) була ратифікація Верховною Радою угоди зі США про корисні копалини.
Телемарафон висвітлював цю тему вкрай незбалансовано, представляючи винятково позицію влади та владної фракції в парламенті, ігноруючи точки зору опозиційних фракцій і замовчуючи озвучені ними застереження. В ефірах марафону з політиків тему коментували винятково представники «Слуги народу». Крім того, майже не було представлено експертних оцінок, зокрема можливих наслідків ратифікації цієї угоди, бо оцінки радників керівника ОП в якості експертних, звісно ж, розглядатися не можуть.
Натомість Перший канал Суспільного подав повний спектр думок із різних політичних таборів і надав своїм глядачам якісну експертизу.
7 травня
Комітет ВР з економічного розвитку підтримав ратифікацію угоди України зі США. Комітет ВР з питань зовнішньої політики доповнив і переголосував своє рішення про ратифікацію
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «1+1» обговорили тему з першим заступником голови ВР Олександром Корнієнком. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися короткими БЗ на архівному відео. В розмовних студіях тему не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Рада» обговорили тему з заступником голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Єгором Чернєвим, із міністром фінансів Сергієм Марченком і з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком у якості експерта.
Перший канал Суспільного:
У новинах повідомляли усно, давали синхрон першої віцепрем’єрки й міністерки економіки Юлії Свириденко і її заступника Тараса Качки. Дарина Коломієць зробила дуже якісний сюжет про настрої депутатів перед голосуванням за ратифікацію угоди. І активно обговорювали тему з народними депутатами з різних політичних сил — Галиною Янченко зі «Слуги народу» (двічі протягом ефіру), Вадимом Івченком і Сергієм Соболєвим з «Батьківщини» і з Марією Іоновою з «Європейської солідарності».
8 травня
Верховна Рада ратифікувала угоду зі США про надра
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Ми — Україна» робили пряме ввімкнення кореспондентки з брифінгу першої віцепрем’єрки Свириденко і її заступників. У денному і вечірньому ефірах каналу «Інтер» робили БЗ з синхронами Свириденко і її першого заступника Олексія Соболєва, далі БЗ з синхроном спікера парламенту Руслана Стефанчука. З засідання ВР робили пряме ввімкнення кореспондентки. У студії подію і її можливі наслідки обговорили з головою фракції «Слуги народу» Давидом Арахамією, народною депутаткою від «Слуги народу» Євгенією Кравчук і з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком в якості експерта.
Перший канал Суспільного:
Зранку давали анонсове БЗ і синхрон заступника міністра економіки Тараса Качки. Цитували заяву фракції «Європейська солідарність» щодо ратифікації угоди та застережень. Цитували також голову Комітету ВР з питань зовнішньої політики Олександра Мережка про позицію фракції «Слуги народу» щодо ратифікації угоди. Робили пряме ввімкнення кореспондентки про брифінг Мінекономіки з синхроном Свириденко. Робили БЗ про початок засідання ВР щодо ратифікації з фрагментом виступу Юлії Свириденко у ВР. У гостьовій студії оперативно повідомили про рішення Ради, зробили пряме ввімкнення парламентської кореспондентки з фрагментами виступів Давида Арахамії зі «Слуги народу», Тараса Батенка з групи «За майбутнє», Павла Бакунця з групи «Довіра», Юлії Тимошенко з «Батьківщини» і Петра Порошенка з «Європейської солідарності». Згодом давали репортажний сюжет про подію. Обговорили подію з експертом — старшим економістом Центру економічної стратегії Володимиром Ландою. І обговорювали з народними депутатами: Олегом Дундою зі«Слуги народу», Сергієм Тарутою й Олексієм Кучеренком із «Батьківщини», Софією Фединою з «Європейської солідарності» та Юлією Сірко з «Голосу».
9 травня
Угода про надра (обговорення можливих наслідків після ратифікації)
Телемарафон:
У ранковому ефірі ICTV та СТБ давали репортажний сюжет і синхрон президента Зеленського. Обговорили тему з заступником міністра економіки Тарасом Качкою. У денному ефірі каналу «Ми — Україна» зробили оглядовий сюжет. У гостьовій студії тему обговорили лише з народною депутаткою Євгенією Кравчук. У вечірньому ефірі «1+1» тему не підіймали.
Перший канал Суспільного:
У розмовних студіях каналу тему цього дня обговорювали з експертами: міжнародним експертом і економістом Ігорем Гарбаруком, аналітиком ради зовнішньої політики «Українська призма» Євгеном Костогризовим і з кандидатом економічних наук Іллею Несходовським.
ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:
8 травня
Під Києвом застрелили військового і його тещу, поліція затримала підозрюваного
Телемарафон:
У вечірньому ефірі каналу «Інтер» робили пряме ввімкнення з місця злочину з синхронами очевидців. У гостьовій студії говорили з речницею Нацполіції Юлією Гірдвіліс.
Перший канал Суспільного:
Робили пряме ввімкнення з місця злочину. В гостьовій студії подію не обговорювали.
Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного
8 травня
9 травня
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
7 травня
8 травня
9 травня
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 7—9 травня
Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.
Телемарафон:
«1+1»
Достовірність:
Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів і «посилалися»: «російські пабліки писали», «поширили російські телеграм-канали», «індійські військові написали в соцмережах». Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «міська влада повідомляє», «тамтешні ЗМІ повідомляють» (ворожі), «пишуть ЗМІ», «надають нам оперативні служби», «свідки повідомляють». Найбільше було суто абстрактних псевдопосилань: «відомо», «вже відомо», «натепер відомо», «я знаю», «наскільки я знаю», «знаємо», «точно знаємо», «попередньо», «є інформація», «було оприлюднено відео», «всі дуже багато говорили», «повідомляється». Багато фактів про наслідки ворожих атак по Києву і по Сумщині наводили без посилань на джерела. Без жодних посилань на джерело кореспондентки каналу багаторазово (і при цьому помилково) стверджували, що в середу голосування на конклаві не буде. І були узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «дипломати наголошують», «за словами місцевих жителів», «місцеві жителі кажуть», «визнають українські військові», «зізнаються морські піхотинці», «кажуть єгері-десантники», «кажуть сусіди».
Точність:
Традиційно випадковим набором відео бойових дій «перекривали» всі фронтові зведення. Невідповідно «перекривали» БЗ про наслідки ворожої атаки по Києву, казали про Шевченківський район — показували Святошинський тощо. Звісно ж, було «наживо» на всьому попередньо відзнятому відео, яким «перекривали» численні прямі ввімкнення. Кореспондентки з Ватикану чомусь стверджували, що «конклав розпочинається у середу 7 травня, втім голосування у цей день ще не буде», «сьогодні в принципі не буде голосувань». «очевидно, що сьогодні його (диму) не буде, бо голосування не буде», диму в цей день ми точно не побачимо». Насправді голосування в цей день було. І чорний дим увечері також був. Незрозуміло, звідки була така впевненість, бо ж посилання на джерело такої інформації, звісно ж, не було жодного разу. Як, утім, і виправлення чи вибачення, коли зрештою ввечері кореспондентки повідомляли про голосування і чорний дим. У випуску об 11-й ведучий казав про влучання балістикою «по середмістю Сум», що геть не відповідало дійсності. У сюжеті речника ДСНС Києва Павла Петрова представляли (і в тексті, і титром) Павлом Петренком.
Відокремлення фактів від думок:
Цього разу було надзвичайно багато суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «лише примара недавно затишного міста», «відверто шалені втрати», «найстрашніше покарання», «одного з найкривавіших», «писали істерично», «тривожний дзвіночок», «дуже неспокійна ніч», «відносно спокійно було», «летить дуже страшне», «найстрашніше, найжахливіше, звісно», «на жаль, загинули люди», «на щастя, всі жителі вціліли», «на щастя, про жертв поки що не повідомляли», «пощастило врятуватися», «шпигунський скандал», «шабаш “побєдобєсія”», «моя талановита колега», «доленосних для всього світу дат», «прекрасний весняний Рим», «це все страшенно утаємничено», «неймовірні емоції, які вчора вирували», «чудова ілюстрація», «довгоочікуваний день», «історичного моменту», «історичне рішення», «унікального і історичного моменту», «легендарний білий дим», «легендарну фразу», «неймовірна кількість людей», «таке неймовірне пожвавлення», «подивитись це диво», «дають велику надію», «уже один раз пощастило», «на щастя, можемо вас добре чути», «всі щасливі», «гарячково шукає вихід», «тривожні сигнали», «доволі помпезно». І надзвичайно багато було зайвих у новинах маркерів авторизації й маркерів привернення уваги: «я вам скажу», «як на мене, це дуже важливо», «я сьогодні мала честь», «не могла не запитати», «хочу трошечки сьогодні поговорити», «ще додам», «здається мені»», «я сподіваюся», «я хочу», «в мене відчуття», «мушу зазначити», «слід зазначити», «не впевнена», «зрозуміло», «дуже цікаво», «скажу», «хочу додати», «що можу сказати», «я ще скажу», «не знаю», «мені сподобалося», «мене дуже вразила», «що можу сказати», «можу повідомити», «зазначимо», «я додам», «я сподіваюсь», «хочу сказати», «в мене був такий особливий момент, на який я звернула увагу», «я переконана», «я би сказала», «можу сказати», «я ще хочу нагадати», «це те, що мене вразило», «і така цікавинка», «можна сказати», «відверто кажучи», «до слова», «до речі», «дуже цікава історія», «дуже цікавий поворот», «незвичайний просто поворот подій», «що важливо», «давайте без зайвої скромності». Чимало було й різноманітних міркувань — оцінних суджень, припущень, «експертних» висновків, узагальнень: «Таке враження, що половина Риму відпросилася з роботи». «Вчора ніхто і не очікував на швидкий результат». «Американські католики шоковані». «І тут всі в усьому абсолютно шукають якісь знаки, шукають якісь натяки на те, чи буде цей конклав коротким, чи буде він вдалим тощо». «Маємо надію, що і про Україну думали кардинали в цей момент». «Прильоти прильотами, а навчання треба продовжувати». «Як вони кажуть, “денацифіковують”», «“денацифікували” трохи житлового будинку, вбили людей». «Маємо всі шанси вже до кінця цього тижня дізнатися ім’я нового Папи Римського». «І дійсно те, що відбувалося тут в ці дні, точно можна назвати чудесами». Також було чимало неавторизованих суджень гостьових ведучих.
Повнота інформації:
Цікаво, що в новинах стабільно говорили про «понад 130 кардиналів-виборників». Якась незрозуміла приблизність там, де була відома точна кількість — 133. Не досить було Максима Несвітайлова представляти лише «політологом, експертом-міжнародником». У ввімкненні з місця влучання в Шевченківському районі Києва не титрували синхрон чоловіка, якого у ввімкненні кореспондент заявив як «очільника районної ради».
Доступність подачі інформації:
Ведучий казав у підводці про «Великомихайлівський відтинок фронту». Навряд чи аудиторія марафону настільки добре знає географію сходу України, щоб зрозуміти, про який саме напрямок фронту йдеться (в цьому випадку було про Новопавлівський). Навіщось давали скриншоти: з телеграм-каналів президента Зеленського і міністра Сибіги, з соцмережі посла Великої Британії в Україні Мартіна Гарріса, зі сторінки в соцмережі кардинала українського походження Миколи Бичка. Навіщось показували динамічний скриншот угоди про надра. І використовували незагальновживані слова: «влучний діпстрайк українських сил», «такі меседжі», «топ-тема».
ICTV та СТБ
Достовірність:
Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів, «посилалися» «російські пабліки повідомляли». Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів, ще й на ворожі: «тамтешня влада заявила» (якась ворожа), «за словами місцевих» (ворогів). Були суто абстрактні псевдопосилання: «також відомо», «станом на цей час відомо», «згодом стало відомо», «попередньо», «за попередніми даними», «за нашими даними», «сказали» (невідомо хто), «очікується» (невідомо ким). Частину фактів подавали взагалі без будь-яких посилань на джерела. Найбільше ж грубих порушень були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок: «у Делі назвали», «Індія назвала», «в Делі твердять», «Ісламабад заявив», «заявили в Пакистані», «в ООН повідомили», «люди кажуть», «сусіди кажуть», «розповіли місцеві жителі», «як її називають у народі», «урядовці пояснили», «рятувальники закликають».
Точність:
«Перекривали» випадковим відео всі фронтові зведення. Вкрай невідповідно «перекривали» БЗ про парад у Москві. Говорили про Вучича і Фіцо, а показували Цзіньпіня. Абичим архівним «перекривали» оглядові сюжети. Невідповідно «перекривали» сюжет про конклав. Наприклад, за кадром авторка казала, що «у знаменитій Сикстинській капелі вже все готово», а «перекриті» ці слова були відео, де стоять риштовання, а робітники лише починають розставляти столи. Або казати за кадром «ліберально налаштований до одностатевих стосунків» і показувати рукостискання кардинала Дзуппі з Зеленським. Невідповідно «перекривали» і прямі ввімкнення з місця падіння уламків у Києві. Були й суто фактичні помилки. У випуску новин о 12:30 7 травня ведуча стверджувала, що «у Ватикані сьогодні розпочався конклав». На цей момент він ще не розпочинався. Ведуча стверджувала, що «138 кардиналів з’їхалися», а було 133 кардинали.
Відокремлення фактів від думок:
Найбільше грубих порушень стандарту були суто емоційними оцінками журналістів у новинах: «ідуть запеклі бої», «найгарячішим напрямком», «перетворюють на залізяччя», «ворожого летючого залізяччя», «дає росіянам прикурити», «майстерна робота», «блискавичну операцію», «працювали ювелірно», «гучно цієї ночі було», «гатив балістикою», «вгатило в пів на п’яту ранку», «понівечені житлові будинки», «понівечені об’єкти», «пережити цей жах», «завдали біди», «досі оговтуються від цього шоку», «на жаль, є загиблі», «на жаль, зараз часи не кращі», «на жаль, є постраждалі», «на щастя, без постраждалих», «йому, можна сказати, пощастило», «дивом вижив», «традиційно хизуються», «дуже тепло згадують», «спричинила такий яскравий феєрверк», «нарешті це сталося». Авторка сюжету чомусь робила припущення, що «цьогорічні вибори Папи можуть затягнутися». Були й інші міркування: «Конклав — це фактично референдум про майбутнє Ватикану». «Росія, б’ючи по мирних людях, вкотре продемонструвала, що не бажає миру і має на меті лише терор». «Він передав росіянам напевно ті слова, що зараз відгукнулися б у багатьох серцях, у моєму так точно». І маркери: «додам», «і знаєте».
Повнота інформації:
У підводці до прямого ввімкнення ведуча казала про руйнування в Києві «в чотирьох районах, в одному з них перебуває наша кореспондентка». От чом би не сказати прямо, в якому саме районі перебуває кореспондентка? З речником 34-ї бригади берегової оборони говорили про ситуацію «у вашій зоні відповідальності». Невідомо якій. Лише наприкінці розмови ведуча згадала Херсонщину. Не титрували ні датою, ні як архівне бекграундове відео зустрічей кардинала Пароліна з віцепрем’єром США Венсом, або ж кардинала Дзуппі з президентом Зеленським. Так само і бекграундове відео оголошення Папою Франциска. Ведуча казала: «Індія назвала цю операцію “Сіндур”». Не переклали й не пояснили значення терміну (помста за овдовілих жінок).
Доступність подачі інформації:
Показували скриншот зі сторінки Зеленського в соцмережі, та ще й щось там виділяли маркером у мікроскопічному тексті.
«Інтер»
Достовірність:
Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів, «посилалися» «назвали російські Z-блогери». Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «численні світові медіа відзначили», «заявляють і в Україні, і в Євросоюзі», «в Кремлі повідомили», «повідомляють правоохоронці». Були суто абстрактні псевдопосилання: «за офіційною інформацією», «за різною інформацією», «стало відомо», «бачу». Найбільше ж грубих порушень були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок: «в українському парламенті наголошують», «кажуть народні депутати», «вважають деякі історики», «вважають фахівці», «вважають активісти», «вважають експерти».
Точність:
Випадковим набором відео бойових дій «перекривали» фронтове зведення. Абичим архівним «перекривали» численні БЗ і прямі ввімкнення. Абичим «ілюстрували» і розмови з гостями.
Відокремлення фактів від думок:
Було дуже багато суто емоційних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «найбільш кривавої війни», «запеклих бойових дій», «запеклі бої», «неймовірної концентрації всіх сил», «кепський тиждень», «феєрверк від детонації», «в розпалі весняно-польові роботи з ліквідації загарбників», «руйнування просто катастрофічні», «справжнє пекло», «відверто шокує», «вижити у цьому пеклі», «місто відчаю, болю та смерті», «місця трагедії», «понівечена приватна оселя», «найгарячіша новина», «це звісно добра новина», «гучної публікації», «не без скандалу», «після численних поневірянь», «ще один ласий шматочок», «всі грані власного пафосу», «цього торжества гігантоманії», «зухвало підхопив», «в чаді побідобісся», «жахала навіть Сталіна», «буквально шокував всіх». Чимало було й маркерів авторизації та маркерів привернення уваги: «хочу звернути вашу увагу», «хочу вам сказати», «хочу вам згадати», «на що нам з вами варто звернути увагу», «наостанок зазначу», «скажу», «до речі», «до слова», «треба сказати». Траплялися і суб’єктивні міркування журналістів у новинах: «Схоже у Вашингтоні все більше розчаровані зволіканням із боку Москви». «Втім поки ми живемо за нормами цього світового порядку, варто і далі переосмислювати роки, що минули після перемоги над нацизмом, переосмислювати в тому числі радянські символи, що Росія побудувала у нас в країні» (це прям якась настанова).
Повнота інформації:
У сюжеті про підготовку Москви до параду замість інтершуму була музичка.
Баланс думок
Висвітлення ратифікації Верховною Радою угоди зі США про корисні копалини було вкрай незбалансованим, бо представлена була винятково позиція владної фракції «Слуги народу», позиції опозиційних фракцій озвучені не були й до обговорення теми їх не запрошували.
Доступність подачі інформації:
Скриншот зі сторінки міністра Сибіги адаптували, але набрали цитату ще дрібнішим текстом, ніж на скриншоті.
Був ось такий титр — сірим по білому і без того погано читається, але ж який розмір шрифту!
Показували скриншот з телеграм-каналу керівника ОП Єрмака, та ще й щось там виділяли маркером у мікроскопічному тексті. Вживали слова: «меседжі», «топ-чиновники», «дедлайн».
«Рада»
Достовірність:
Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «Пакистан також заявив», «індійська сторона повідомила», «місцеві нарахували» (вороги), «за словами мешканців будинку». Було абстрактне псевдо «згодом стало відомо».
Точність:
БЗ і оглядові сюжети «перекривали» невідповідно до тексту. У сюжеті кореспондент казав: «Жінка опікувалася десятьма котиками. На місці обстрілу виявили тіла п’ятьох тварин. Двох котів вдалось врятувати… Доля чотирьох невідома». 5+2+4=11.
Відокремлення фактів від думок:
Були емоційні оцінки журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «найгарячіші на лінії фронту», «з жахом згадує», «страшний вечір», «понівеченого салону», «історичної події». Були маркери авторизації й посилення уваги: «як я вже сказала», «до речі». І було багато неавторизованих міркувань гостьового ведучого.
Повнота інформації:
Не пояснили значення назви індійської військової операції проти Пакистану «Сіндур». У сюжеті про конклав не були титровані синхрони, в тому числі експертні. В усіх БЗ і в більшості сюжетів на відео не було інтершуму.
Доступність подачі інформації:
У розмові з бійцем 54-ї ОМБР на позивний «Гадюка» ведучий казав про «Донецький напрямок». Це який саме напрямок з класифікації Генштабу? Покровський, чи Новопавлівський, а може Торецький чи взагалі Краматорський? (Інші редакції говорили з «Гадюкою» саме про Краматорський). Це називається в журналістиці «уніфікація понять», коли одне й те саме слід визначати одним і тим самим визначенням. Щоб аудиторія розуміла, про що саме йдеться. Бо навряд чи Краматорський напрямок доречно називати Донецьким. Незрозуміло, навіщо отаке взагалі показувати?
«Ми — Україна»
Достовірність:
Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів, «посилалися» «місцеві діляться ось цими кадрами», «публікують різні телеграм-канали» (ворожі). Було одне узагальнене розмите псевдопосилання на джерело фактів «за даними місцевої влади» (ворожої). Були суто абстрактні псевдо: «я дізналася», «за попередніми даними», «за різними оцінками», «загалом відомо», «знаємо», «маємо таку інформацію». Найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «військові аналітики пишуть», «за оцінками урядовців», «урядовці стверджують», «кажуть медики», «бійці кажуть», «розповідають військові».
Точність:
Випадковим відео «перекривали» всі фронтові зведення. Абичим архівним «перекривали» оглядові сюжети й БЗ.
Відокремлення фактів від думок:
Найбільше було емоційних оцінок журналістів у новинах: «одним з найгарячіших», «найгарячіший напрямок», «один із найгарячіших напрямків», «жахливу трагедію», «це розлютило американську сторону», «здивував угорський прем’єр», «історичний день», «величезний гак», «бідкається на тиск», «до шабашу “побєдобєсія”», «заходи безпеки безпрецедентні», «гучний скандал». Двічі вживали зайві у новинах маркери: «також зазначу», «це важливий нюанс». Було припущення: «Сюрпризів, що нардепи сьогодні не ратифікують документ, в принципі не чекаємо, але, як знаємо, можливо все». І були не авторизовані судження ведучих гостьової студії.
Повнота інформації:
З військовим 5-ї ОШБР говорили про так і не названий напрямок фронту. Ведучий запитував у офіцера бригади «Рубіж» про «відтинок, на якому знаходитесь». Це який? Ну добре, що гість сам відразу ж назвав Сіверський напрямок. А якби не назвав, то так би й говорили про ситуацію на фронті невідомо де. Павла Лакійчука представляли як «капітана першого рангу», забувши сказати, що у відставці. Так само Сергія Грабського ведучий представляв як «полковника», забувши додати, що у відставці. Не досить було представляти Олега Лісного, Олега Саакяна і Петра Олещука лише «політологами», Максима Несвітайлова лише «політологом, експертом-міжнародником», Дмитра Левуся «експертом-міжнародником», а Дениса Поповича «військовим аналітиком». Не титрували датами чи як архівне бекграундове відео історії погодження угоди про надра. Всі БЗ були без інтершуму.
Баланс думок
Тему ратифікації угоди з США про корисні копалини висвітили вкрай незбалансовано. Була представлена винятково позиція владної фракції «Слуга народу». Про застереження опозиційних фракцій не згадували й слова їм не надавали.
Доступність подачі інформації:
Давали неадаптовану мапу Інституту вивчення війни. Незрозуміло що показують, ще й англійською. Навіщось показували скриншот зі сторінки МЗС. Ведучий казав: «дисклеймером пояснював».
Перший канал Суспільного
Достовірність:
Показували відео з анонімних ворожих телеграм-каналів, «посилалися» «стверджують пропагандистські пабліки». Чимало було узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактів: «пишуть російські пропагандистські так звані медіа», «за даними російських медіа», «видання італійські пишуть», «пишуть ЗМІ», «інші ЗМІ пишуть», «інші медіа пишуть», «повідомила місцева поліція», «повідомили поліцейські», «повідомили рятувальники», «розповіли рятувальники», «у країні кажуть». Були суто абстрактні псевдопосилання: «відомо», «говорять», «маємо повідомлення», «бачив інформацію». Найбільше ж грубих порушень були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок: «у Делі стверджують», «на думку військових експертів», «поліція говорить», «депутати скаржилися», «експерти говорять», «є експертні такі думки», «кажуть депутати», «наші військові говорять», «люди говорять», «люди говорили», «військові кажуть», «пишуть журналісти».
Точність:
Невідповідно «перекривали» БЗ про наслідки ворожої атаки по Києву. Бо розповідали про одну локацію, а показували іншу, казали про 9-поверхівку, а показували 5-поверхівку тощо. Якось геть не до ладу «перекривали» кілька прямих ввімкнень кореспондентки каналу з Ватикану. Вона розповідала про поточні події у Ватикані, а показували навіщось архівне відео зустрічей держсекретаря Ватикану П’єтро Пароліна з Зеленським, із Венсом тощо. Що не мало жодного стосунку до поточних подій у Ватикані цього дня. Вкрай невідповідно «перекривали» пряме ввімкнення кореспондентки з Краматорського напрямку. Наприклад, вона розповідала про переміщення військ ворога на фронті, а показували відео цивільних людей у прифронтовому місті. Абичим «ілюстрували» розмови з гостями. У новинах і в прямих ввімкненнях з Ватикану говорили, що нового Папу Римського обиратиме 133 кардинали, а в гостьовій студії кілька разів стверджували, що 135. У сюжеті стверджувалося, що «коли над Римом сходить сонце, кардинали заходять до Сикстинської капели». Насправді ж вони туди заходили ближче до заходу сонця. Директора соціологічної служби Центру Разумкова Андрія Биченка двічі титрували як політичного експерта Андрія Смолія.
Відокремлення фактів від думок:
Були емоційні оцінки у новинах: «кровопролитне протистояння», «кількість величезна», «люди були дуже щасливі», «тут просто піднесений настрій», «неймовірна атмосфера», «дуже спокійна атмосфера». Надзвичайно багато було зайвих у новинах маркерів авторизації та маркерів привернення уваги: «на мою думку», «хочу ще останнє додати», «я хочу зазначити», «я хочу також зазначити», «швидко хотіла додати», «хочу додати трошки», «як я вже сказала», «я хочу нагадати», «я вже бачила», «хочу трошки про вчора розказати», «я хочу розпочати з того», «я від себе додам», «скажу», «за моїми спостереженнями», «я бачила», «я спілкувалася», «можу сказати», «можна сказати», «хочу кілька слів сказати», «додам», «скажемо так», «до речі», «до слова».
Повнота інформації:
Ні у підводці, ні в репортажі про бойову роботу 93-ї бригади не сказали, на якому саме напрямку бригада воює. Обмежилися вкрай розмитим і непевним «на Донеччині». Геть недосить було Андрія Смолія представляти лише «політичним експертом». І не досить було Дениса Поповича «воєнним експертом».
Доступність подачі інформації:
Скриншот зі сторінки бригади «Хартія» в соцмережі «адаптували» ось таким чином:
Навіщось давали скриншот сторінки Верховної Ради з виділенням маркером у мікроскопічному тексті. Так само скриншот зі сторінки Міноборони. Показали якусь сторінку Білого Дому з цитатою Трампа і навіть набрали цю цитату українською, але чи не дрібнішим текстом за оригінал.У розмові з експертами показували неадаптовану мапу Deep State. Зробили дуже неякісну інфографіку соцопитування КМІС
Наводили ось таку цитату голови НБУ Андрія Пишного: «Більша волативність (а правильно — волатильність) на світових ринках і імовірність фрагментації світової торгівлі, це була цитата, змушують центральний банк переглянути питання про те, чи має євро бути референтною валютою для української гривні замість долара». Незрозуміло, навіщо наводити цитату, в якій треба було обов’язково пояснити значення трьох невідомих аудиторії фінансових термінів. Чого ведучий так і не зробив, порушивши одночасно два стандарти — повноти інформації та її доступності. Якось аж занадто в титрі давати «зведеного загону 14 ОП БПАК СБС». І взагалі карколомний титр на синхроні: «військовослужбовець 34 ОБР БО МП ВМС ЗСУ». Чи всі ці абревіатури зуміє подолати глядач? Хіба що ЗСУ і можливо ВМС, але не більше. Ведучий казав: «є відчуття фрустрації, що може бути наслідком такого відчуття фрустрації». Без пояснень. Кореспондентка казала «всі девайси».
Оперативність:
Деякі новини канал повідомляв з запізненням на добу — про соцопитування КМІС щодо угоди про надра і про фейковий телеграм-канал міністра Умєрова. Щоправда, у телемарафоні про це взагалі не повідомляли ні в той день, ні наступного дня.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 5—11 травня
Депутати у телемарафоні:
Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 21 раз (попереднього тижня було 19 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 16 запрошень, а це понад 76% від усіх «депутатських» студій тижня. З урахуванням же двох ефірів формально позафракційного «слуги» і першого віцеспікера Олександра Корнієнка — майже 86%. Крім «слуг» в телемарафоні, в ефірі каналу «Рада» двічі гостювали представники «Батьківщини» й одна депутатка з групи «За майбутнє». Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон цього тижня не запрошували. «Інтер», «Ми — Україна» і ICTV з СТБ традиційно кликали до себе в гості лише представників владної політсили, канал «1+1» запрошував лише згаданого першого віцеспікера Корнієнка. Лише в ефірі каналу «Рада» були представники не владних фракцій «Батьківщини» (традиційно це були Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок) і депгрупи «За майбутнє» (традиційно Ірина Констанкевич).
За персоналіями картина виглядала так:
Найчастіше в ефір телемарафону кликали представницю «Слуги народу» Марію Мезенцеву-Федоренко (двічі на канал «Ми — Україна» й одного разу на «Раду»), перший віцеспікер Олександр Корнієнко і «слуги» Євгенія Кравчук, Олексій Леонов і Олена Шуляк побували в телемарафоні по два рази. Інші депутати гостювали в марафоні по одному разу. Голову партії «Слуга народу» Олену Шуляк обидва рази кликали говорити (вже вкотре) про «єВідновлення», причому на ICTV з СТБ виділили їй цілих 15 хвилин ефіру. У мене таке враження, що всі ці розмови з Шуляк про «єВідновлення» відбуваються в межах якоїсь внутрішньої квоти.
Офіс президента на звітному тижні знову був представлений максимально. Знову тричі в ефірі був радник керівника ОП Михайло Подоляк (в ефірах ICTV та СТБ, «Ради» і «Ми — України», сумарно ж мав 59 хвилин ефіру), також тричі був в ефірах марафону інший радник Єрмака Сергій Лещенко (двічі на «Інтері» і одного разу на «Раді», сумарно 36 хвилин ефіру), тричі в марафоні гостював і уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк (раз в ефірі ICTV з СТБ і двічі в ефірі каналу «Ми — Україна», сумарно 30 хвилин ефіру), двічі був гостем марафону заступник керівника ОП Ігор Брусило (в ефірах каналів «Рада» і «Ми — Україна», сумарно 22 хвилини), двічі заступниця Єрмака Олена Ковальська (на «Інтері» і на «Раді», сумарно 15 хвилин) і одного разу на «Інтері» була ще одна заступниця Ірина Мудра (8 хвилин). Сумарно Офіс президента мав протягом тижня 2 години 50 хвилин ефіру в гостьових студіях. І ще таке: в нічному блоці «Інтера» 5 травня знову-таки був повтор програми «Ньюзмейкер» із радником Лещенком за 27 березня. І це вже був третій повтор.
Депутати на Першому каналі Суспільного:
В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побувало 25 народних депутатів (попереднього тижня було 22). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» (10 разів). 11 травня в гостьовій з Олегом Синюткою з «ЄС» ведучі повідомляли: «Ми запрошували також до розмови Юрія Камельчука з фракції “Слуга народу”, але він з якихось причин не зміг долучитися до ефіру». З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Європейської солідарності» (7 разів) і «Батьківщини» (5 разів), представників «Голосу» запрошували двічі.
Персонально список гостей-депутатів у ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:
По два рази в ефірі каналу гостювали Галина Янченко зі «Слуги народу» і Сергій Соболєв із «Батьківщини». Інші депутати побували в ефірі каналу по одному разу. Гостем студії каналу (фізично в студії) був лідер «Європейської солідарності» Петро Порошенко. Чого, погодьтеся, в телемарафоні не може бути за жодних обставин.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 7—9 травня
Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 7 проявів політичного піару. По каналах картина була такою:
Фігурантами позитивного піару були:
Проявів негативного політичного піару у звітні дні не було.
Опис проявів на каналах:
ICTV та СТБ (проявів не було)
«Інтер» (2 прояви)
8 травня
Давида Арахамію представляли в гостьовій студії як голову фракції «Слуга народу». Це не було би проявом піару, якби в ефірі каналу одночасно чи хоча би згодом надали слово представникам інших, опозиційних парламентських фракцій, але, звісно ж, хто ж їх туди в марафон запросить!
Цитували допис у телеграмі керівника Офісу президента Андрія Єрмака з суто політичною заявою, на що той не є уповноваженим.
«Рада» (3 прояви)
7 травня
Двічі були «паркети» про подробиці робочої поїздки прем’єра Дениса Шмигаля до Сум, де прем’єр зокрема вшанував пам’ять загиблих 13 квітня і нагородив хлопця, який рятував того дня людей з охопленого вогнем автобуса.
Цитували про що «наголосив» керівник Офісу президента Андрій Єрмак, а «наголосив» він на тому, що «Україна готова сісти за стіл переговорів, але тільки після припинення вогню». Але ж пан Єрмак жодним чином не вповноважений робити зовнішньополітичні заяви від імені України. А просто його суб’єктивна думка з будь-якого приводу зовсім не є новиною, про яку слід повідомляти в загальнонаціональному ефірі телемарафону.
«Ми — Україна» (2 прояви)
8 травня
Цитували суто політичну заяву керівника Офісу президента Андрія Єрмака щодо готовності України до переговорів і «червоні лінії».
9 травня
Були вже традиційні по п’ятницях в ефірі каналу «Новини ДБР» з Тетяною Сап’ян.
В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару у звітні дні не було.
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 7—9 травня
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів я не зафіксував. 7 травня ефір «Ради» вів токсичний ведучий каналу Назар Довгий, який раніше працював на проросійському каналі Медведчука.
РЕЗЮМЕ
7—9 травня найвищою була інтенсивність боїв на Покровському напрямку, активними також були Новопавлівський, Лиманський і Курський. На всіх інших інтенсивність боїв була меншою. У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділили Покровському і Новопавлівському напрямку, значно менше уваги приділяли Лиманському і майже не згадували про Курський. Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків і речників різних підрозділів Сил оборони, експертів запрошували рідко. Натомість було дуже багато фронтових репортажів, найбільше в ефірах каналу «1+1».
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Новопавлівському, Покровському, Лиманському і Краматорському напрямкам. Про Курщину говорили значно менше, але більше, ніж у марафоні. Говорили про фронт найчастіше з речниками різних підрозділів Сил оборони. З фронту в ці дні зробили одне пряме ввімкнення і 3 репортажних сюжети.
Протягом трьох звітних днів важливих зовнішньополітичних тем було багато: обрання нового Папи Римського, візит китайського лідера Сі Цзіньпіня до Москви, бойові дії між Індією і Пакистаном, ухвала міністрами закордонних справ ЄС і України створення міжнародного спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України, викриття угорських шпигунів в Україні. Більшість з цих тем телемарафон висвітлював дуже нерівно. У репортажному висвітленні якісно працювала редакція каналу «1+1», канал «Ми — Україна» був найсистемнішим в експертизі подій. Інші канали працювали в обох сенсах набагато слабкіше. Натомість Перший канал Суспільного був ретельним як у репортажах, так і в експертних обговореннях тем.
У звітні дні найгіршими за наслідками були ворожі повітряні атаки по Києву і по передмістю Сум 7 травня і по Костянтинівці 8 травня. У телемарафоні ці події репортажно якісно висвітлювали редакції «1+1» і каналів ICTV з СТБ, інші канали працювали слабко. Перший канал Суспільного всі три події висвітлював якісно й оперативно.
Головною внутрішньополітичною темою цих днів була ратифікація Верховною Радою угоди зі США про корисні копалини. Телемарафон висвітлював цю тему вкрай незбалансовано, представляючи винятково позицію влади та майже не залучаючи справжніх експертів. Перший канал Суспільного подавав повний спектр думок із різних політичних таборів і надавав своїм глядачам якісну експертизу.
Серед тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, були зокрема такі:
Не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного зокрема такі теми:
У звітні дні в телемарафоні було надзвичайно багато грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок, були й грубі порушення стандарту балансу думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту достовірності.
Протягом тижня 5—11 травня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу» (загалом понад 76% від усіх депутатських студій). Представників «Європейської солідарності» і «Голосу» в телемарафон цього тижня не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.
7—9 травня в телемарафоні проявів політичного піару було лише 7, найбільше в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. Ефіри «Ради» вів токсичний ведучий цього каналу.