У 2025 році тільки 11% українців вважають День Перемоги, 9 травня, важливим святом, що є рекордно низьким показником за останні 15 років. Про це повідомляється в результатах опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
«У 2010 це було одне з найбільш важливих свят, так вважали 58% населення, у 2013 — 40%. До 2021 року його популярність впала майже вдвічі у порівнянні з 2010 роком і вже тільки 30% вважали його найбільш важливим святом. А у 2023 залишилося тільки 13% прихильників цього свята, менше прихильників тільки у Дня праці. У 2024 і 2025 роках прихильників стало ще менше — лише 11%», — йдеться в опитуванні.
Зазначається, що День Перемоги дещо більш популярний серед тих, хто старше 60 років (15%), в той час як серед інших вікових груп 11%.
Він також дещо більш популярний серед мешканців села (16%) у порівнянні з мешканцями міста (10%).
Невеликий вплив на популярність свята має також регіон, де проживав респондент до 24 лютого (захід — 9%, центр — 11%, південь — 14%, схід 13%), але різниця незначуща.
«Різке зниження популярності Дня Перемоги пояснюється, перш за все, повномасштабною війною, розв’язаною Росією. В Україні це свято сприймається все більше як елемент російської пропаганди та мілітаризму, що майже втратило своє символічне значення для українського суспільства. День Перемоги більше не асоціюється з миром, а радше з агресією, яку Росія здійснює під цим гаслом», — пояснили у КМІС.
Дослідження провели впродовж 4–9 лютого 2025 року методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія) було опитано 1000 респондентів.
Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася урядом України.
До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів — це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Фото ілюстративне