У японському місті Йокогама розпочала роботу виставка «not / A Soldier», присвячена пам’яті українського поета та військовослужбовця Максима Кривцова. Про це повідомляє «Читомо».
Як ідеться в повідомленні, виставка «not / A Soldier» втілює задум Максима Кривцова — поєднати повсякденні образи війни з мирним міським життям.
У межах виставки експонують його вірші, фотографії та відеоінсталяції. Серед основних локацій — Koganecho Art Book Bazaar з поетичними виданнями, Gallery Yusui з фотопроєктом «Зупинка: Війна» і Gala House з інтерактивними інсталяціями.
На локації The Room щовечора з 18:00 до 21:30 на вулицю транслюють відеозаписи авторських читань Кривцова з фронту.
Ідея виставки належить українській кураторці та амбасадорці української культури Дар’ї Муракамі.
«Отримати підтримку від мистецького простору Коганечо в Йокогамі було непросто», — зазначає Муракамі, що впродовж року працювала над втіленням ідеї виставки.
У виставці взяли участь кілька митців з України, Японії та Тайваню.
Під час відкриття організатори відзначили зацікавленість відвідувачів книжками Максима Кривцова.
Окрема подія для української діаспори та прихильників української культури запланована на 19 квітня. У програмі — екскурсія всіма локаціями, поетичні читання та обговорення творчості загиблих українських поетів.
Виставка проходить за підтримки Посольства України в Японії, Центру управління районом Коганечо, Фонду Максима Кривцова та видавництва «Наш Формат».
Виставка триватиме до 4 травня 2025 року в п’яти різних локаціях мистецького району Коганечо. Вхід вільний.
Нагадаємо, кулеметник, поет і фотограф Максим «Далі» Кривцов загинув на передовій 7 січня 2024 року. Йому було 33 роки. 11 січня з Максимом попрощалися в Києві, а поховали героя в його рідному Рівному 12 січня.
Максим Кривцов був учасником Революції гідності у 2013–2014 роках, до лав ЗСУ долучився добровольцем у 2014-му. Згодом працював у Центрі реабілітації та реадаптації учасників АТО та ООС і в Veteran Hub. Коли в лютому 2022 року Кремль почав повномасштабне вторгнення в Україну, Кривцов знову став до лав війська.
Тема контрасту між військовим і цивільним життям є частим мотивом його творчості. У 2023 році у видавництві «Наш Формат» вийшла його перша повноцінна збірка «Вірші з бійниці». Цю книжку Український ПЕН-клуб вніс до переліку найкращих новинок року.
Вірші Максима Кривцова також виходили у збірках з творами інших поетів: «Книга Love 2.0. Любов і війна», «Там, де вдома: 112 віршів про любов та війну», «Колискова 21 століття. Vol. 1: що тебе заколисує?», «Поміж сирен. Нові вірші війни».
У жовтні 2024-го видавництво «Наш Формат» відкрило передзамовлення на нову книжку Максима Кривцова «На мінному полі пам’яті. Щоденники, есеї, оповідання».
Один із його найвідоміших віршів — «Жовтий скотч» — став саундтреком від гурту «Юркеш» до фільму «Наші котики». У 2023 році команда кінообʼєднання «Вавилонʼ13» також екранізувала два його тексти: «Він переїхав в Бучу» та «Я вирушив автостопом».
У серпні на честь Максима Кривцова перейменували колишній провулок Федора Достоєвського в Києві.
Фото: Максим Кривцов / Суспільне