detector.media
Віра Крайня
«Детектор медіа»
12.01.2024 15:50
«Відвези мене туди, де тато спить»: Платформа пам’яті «Меморіал» створила спецпроєкт про військові кладовища
«Відвези мене туди, де тато спить»: Платформа пам’яті «Меморіал» створила спецпроєкт про військові кладовища
Спецпроєкт охоплює п'ять міст, сім кладовищ і 15 історій сімей, які втратили на війні своїх рідних.

Платформа пам’яті «Меморіал» спільно з регіональними медіа й авторами з різних міст України презентувала спецпроєкт про життя на військових цвинтарях, який розповідає історії українських Героїв і їхніх родин. Проєкт, який складається з серії фоторепортажів, автори назвали «Відвези мене туди, де тато спить». Ці слова, як «Детектор медіа» дізнався з пресрелізу «Меморіалу», належать чотирирічній Мілані Сагайдак  доньці загиблого капітана поліції, бійця штурмового полку Національної поліції України «Сафарі» Віталія
Сагайдака.

Журналісти і фотографи відвідали Алеї Героїв у Сумах, Луцьку, Івано-Франківську, Черкасах і Миколаєві, провели час із рідними та близькими загиблих та зафіксували їхні побачення на кладовищах.

Луцьк. Валентина і Павло Петруки прийшли до могили сина, офіцера-розвідника 100-ї бригади тероборони Віталія Петрука.

Обираючи міста, команда прагнула охопити різні частини України, щоб наочно показати: у кожному куточку держави є ті, хто віддав своє життя за нас.

«Військові кладовища, Алеї Героїв — це особливий, сакральний простір. Тут ми відчуваємо тугу, біль, вдячність, повагу, любов. Тут віддаємо шану тим, хто за нас віддав життя. Могили захисників і захисниць — у квітах. Під прапорами. Туди ідуть із гостинцями або приносять речі, які символізують щось, що людина любила за життя. Усе це жести пам’яті, завдяки яким загиблі герої живуть у наших спогадах. Цим фотопроєктом ми хочемо показати, якою важливою є ця пам’ять», — розповідає Юлія Лозинська, редакторка фотопроєкту.

Серед героїв фоторепортажів: 

Суми. Дружина Олександра Кірсанова, бійця 79-ї десантно-штурмової бригади, Аліна, приїздить на його могилу з Миколаєва, де нині живе.

Над фотопроєктом працювали:

За словами шефредакторки «Меморіалу» Анастасії Абрамець, команда платформи на постійній основі співпрацює з найбільшими всеукраїнськими виданнями і має досвід співпраці з іноземними медіа. «Але величезну роль для нас мають колеги з регіональних медіа, їхня аудиторія. Саме журналісти, фотографи локальних ЗМІ можуть розповісти про тих людей, про яких всеукраїнські ЗМІ мовчать. А для нас, для нашого проєкту, важливо згадати кожного і кожну, дати слово і увагу усім рідним», — пояснює Анастасія. 

Черкаси. Світлана Півень із доньками Владою та Ярославою прийшли до могили найріднішого — Анатолія Півня, добровольця 20-го окремого стрілецького батальйону.

Учасники спецпроєкту відзначають: робота над такими історіями дуже цінна.

«Похід на кладовище із моїми героїнями був для мене досвідом повного занурення в життя. Найяскравіше запамʼятала, як ми діставали речі із сумки, яку привезли дружині після загибелі чоловіка. Вона так усе і залишила: скло від тактичних окулярів, рукавиці, гаманець… Історії про загиблих дають відчути енергію і посил їхніх життів. Зустрічі на кладовищах, про які я писала, — цілющі. Для живих, і, сподіваюся, для тих, хто дивиться на нас згори», — каже Наталі Соколан, авторка репортажу з Черкас.

Такі проєкти роблять більш видимими втрати на війні, додає головна редакторка івано-франківського видання «Репортер» Ольга Суровська і зауважує: «Дуже важливо фіксувати спогади про тих, хто віддав життя у боротьбі за Україну. І фіксувати те, що українці жили, любили і мріяли, але це все зруйнувало російське вторгнення».

Миколаїв. Юлія Сипко щодня приходить на кладовище, де похований її син, боєць «Азову» Дмитро Сипко

Репортаж із кладовищ у Сумах журналісти з місцевого видання «Цукр» переклали англійською. Цей матеріал презентували під час фотовиставки, що мандрувала Європою. «Так ми хотіли нагадати іноземцям і українцям за кордоном, що війна триває», — наголошує головний редактор «Цукру» Олексій Туча.

Раніше «Детектор медіа» повідомляв про те, що Верховна Рада 8 грудня схвалила новий законопроєкт, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища.

24 березня, на сайті Офісу Президента зібрала необхідні 25 тисяч голосів петиція, яка закликає створити Національний Пантеон Героїв України на території Аскольдової могили в Києві.

На головному фото — Павло Кадол із мамою Юліаною біля могили тата, Віталія Кадола, командира взводу 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» (Івано-Франківськ)

Фото: «Меморіал»

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY