detector.media
Валерія Буняк
«Детектор медіа»
27.12.2023 19:30
У фейсбуці поширюють фейкове відео з телеведучою Оксаною Соколовою, яка нібито в ефірі розповідає про так звані «мобілізаційні блокпости по всій Україні»
У фейсбуці поширюють фейкове відео з телеведучою Оксаною Соколовою, яка нібито в ефірі розповідає про так звані «мобілізаційні блокпости по всій Україні»
У фейковому повідомленні йдеться нібито про появу в Україні так званих «мобілізаційних блокпостів», на яких начебто громадяни одразу «проходитимуть військово-лікарську комісію» та «відправлятимуться на навчання». Автори відеоролика використали зображення ведучої ICTV Оксани Соколової, наклавши на нього голос телеведучої «1+1» Соломії Вітвіцької.

У фейсбуці з'явилося фейкове відео з телеведучою та шефредакторкою програми «Факти тижня» на ICTV Оксаною Соколовою, яка нібито розповідає в ефірі про появу в Україні так званих «мобілізаційних блокпостів», на яких начебто громадяни одразу «проходитимуть військово-лікарську комісію» та «відправлятимуться на навчання». Про фейковий відеоролик на своїй сторінці повідомила сама телеведуча. 

«Увага, фейк! Друзі, прошу репост, щоб зупинити цю російську пропаганду! Зроблено кострубато. Навіть голос не спробували підібрати. Але хтось і поведеться. Ось так нас розхитують ізсередини. Будьмо пильними!» — написала вона.

Варто зауважити, що автори відео використали зображення Оксани Соколової, наклавши на нього голос телеведучої «1+1» Соломії Вітвіцької. Відео- та аудіодоріжки не збігаються, а деякі інтонації в голосі можуть свідчити про використання електронних сервісів озвучування текстів. 

У коментарі «Детектору медіа» Оксана Соколова розповіла, що фейкове відео їй надіслали українські військовослужбовці, які помітили його у фейсбуці.

«Раніше сюжети "Фактів тижня" регулярно розбирали у Скабєєвої. Жовч пускали. Але от в такому вигляді фейк — це вперше», — зазначила ведуча. 

Хвилю відеороликів на основі технології дипфейк, у яких використовуються зображення відомих українських телеведучих, помітили в тіктоку ще в листопаді цього року. В одному з таких відео йшлося, зокрема, про так званий «новий закон», який вимагає термінової заміни водійських прав. На думку медіааналітика ІМІ Дмитра Баркара, ці дипфейки мають на меті підігріти протестні настрої в Україні. Окрім цього, обмовка про так зване введення «закону» в областях дає підстави вважати, що фейкові відео створили росіяни.

Раніше ворожі телеграм-канали також скоординовано поширили відеозвернення головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, створені за допомогою технології дипфейк. У цих відео Залужний нібито закликає населення України вийти на площі своїх міст, а військових — не виконувати «злочинні накази» влади.

Невдовзі після цього СтратКом ЗСУ відреагував на фейки, закликавши українців довіряти офіційним джерелам та не поширювати російську дезінформацію. 

Фото: скриншот фейкового відео 

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY