detector.media
Валерія Буняк
«Детектор медіа»
21.08.2023 19:30
Юристка Регіонального центру прав людини: Росія могла вивезти до пів мільярда українських обʼєктів культурної спадщини
Юристка Регіонального центру прав людини: Росія могла вивезти до пів мільярда українських обʼєктів культурної спадщини
Дарина Підгорна: Потрібно документувати будь-яку дію, яку росіяни скоюють проти нашої культурної спадщини. Вся ця інформація повинна переходити до наших правоохоронних органів, які мають мандат на розслідування та притягнення до відповідальності.

Росія, ймовірно, вивезла понад пів мільярда українських обʼєктів культурної спадщини. Про це в етері «Громадського радіо» заявила юристка Регіонального центру прав людини Дарина Підгорна, передає «Читомо».

Наразі точна кількість об’єктів історичної та культурної спадщини, які знищили окупанти, не встановлена. За словами Підгорної, попередні оцінки вказують на близько 500 знищених об’єктів нерухомої спадщини та понад 100 незаконних розкопок.

«Ми опиняємося в ситуації, коли майже всі українські пам’ятки знищені. Тоді ми говоримо про інший аспект злочину — фізичне руйнування. Воно також є воєнним злочином, злочином проти людяності. І за це має бути покарання»,  — зазначила Підгорна.

Згідно з опублікованою торік на сайті Інституту археології російської академії наук інформацією, під час однієї експедиції на території Херсонесу знайшли понад мільйон артефактів, 200 тисяч з яких перевезли на територію Росії нібито «для вивчення та реставрації».

Як зауважує юристка, зокрема, на офіційній сторінці ЮНЕСКО, присвяченій Україні та руйнуванням її культурної спадщини,  перераховані понад 300 знищених об’єктів культурної спадщини, до яких приїхала місія організації для оцінки. 

«За даними ж Міністерства культури та інформаційної політики України, таких об’єктів вже понад півтори тисячі. Тобто дані не збігаються, обмежені та не відображають повної картини того, що відбувається на території України. У цьому і є найголовніша проблема ЮНЕСКО», — зазначила Підгорна.

За її словами, національне законодавство щодо захисту спадщини потребує кардинальної реформи.

«Потрібно документувати будь-яку дію, яку росіяни скоюють проти нашої культурної спадщини. Вся ця інформація повинна переходити до наших правоохоронних органів, які мають мандат на розслідування та притягнення до відповідальності. Україна має наголошувати постійно у міжнародному товаристві про те, що культура, яку знищують росіяни, є не лише українською. Це — частина світової культури та історії.

Україна має наполягати на тому, що захист культурної спадщини є одним із пріоритетів державної національної безпеки. Вона має врахувати це у стратегії безпеки», — наголосила Дарина Підгорна.

Нагадаємо, за даними МКІП станом на 8 серпня було зафіксовано 763 зруйновані чи пошкоджені об’єкти культурної спадщини за період повномасштабної війни в Україні.

Найбільше пам'яток культурної спадщини постраждали в Харківській, Донецькій та Херсонській областях.

Раніше в Україні запустили цифровий Реєстр зруйнованих об’єктів культурної спадщини.

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY