Представники одеської театральної студії «Тур де фор», до складу якої входить засновниця, режисерка Наталія Князєва та оператор Сергій Колбінєв, розповіли, навіщо зняли фільм за твором Достоєвського і чому подали його на Московський міжнародний кінофестиваль. Коментар «Тур де фор» без зазначення імен подав сайт Суспільного.
У ньому автори фільму «Лагідна» («Кроткая») назвали велику війну «конфліктом» і виступили за його вирішення «мирним шляхом». Це не поодинокий наратив з Одеси. Мер міста Геннадій Труханов заявив, що Україні потрібно шукати компроміси з РФ. Про це йдеться в його коментарях журналістам, які подає сайт ZN.UA з перекладом італійського видання «Corriere della Sera».
«Ми доводимо, що на Україні Велика класична культура жива, і ми не дамо її вбити посібникам Диявола, які прагнуть душ наших дітей, які позбавляють їхньої освіти та можливості стати людьми, які шанують Закон Божий», — йдеться у заяві «Тур де фор».
Також автори фільму «Лагідна» закликали до «вирішення конфлікту мирним шляхом»:
«Сьогодні, у ХХІ столітті, вирішити будь-яке складне питання шляхом вбивства людини людиною — варварство і непробачливий цинізм, що відбиває головне завдання диявола — "що гірше, то краще". Гірше ніж сьогодні, мабуть, ще може бути...
Але ми, відсилаючи фільм "Смиренна" на фестиваль ще в січні 2022 року, хотіли сказати – "ми не варвари, ми шануємо Боже Слово, слово класиків, таких як О. Пушкін, Л. Українка, А. Чехов, Г. Гейне, І. Гете, Б. Шоу, У. Шекспір, І. Франка, М. Гоголь... Воно про одне й те саме – «Люди, любіть один одного і шукайте спосіб чути одне одного".
Сьогодні наш фільм каже – "Ми українці, росіяни, євреї, білоруси, болгари, казахи, грузини, узбеки, — всі, хто шанує Велику спадщину слов'ян і розмовляє однією мовою, ми за вирішення конфлікту мирним шляхом».
Труханов у своєму коментарі сказав: «Я вважаю, що важливо діяти політично, адже на кону життя мільйонів людей. Я не хочу, щоб мене неправильно зрозуміли. Очевидно, я мрію повернутися до наших кордонів у 1991 році, але треба крок за кроком домовлятися, поступово шукати компроміси, уникати конфронтації». Мер Одеси також виступив проти знесення пам’ятника Катерині ІІ. «Навіть якщо ми руйнуємо пам’ятники, історія не змінюється», — вважає Геннадій Труханов. Після резонансу у ЗМІ він наголосив, що виступає за те, щоб остаточно вигнати російських окупантів з України і повернути Крим.
Як стало відомо 28 серпня, стрічка «Лагідна» увійшла до програми «Російський слід» Московського міжнародного кінофестивалю. Також її анонсують у російському кінопрокаті. Її знімали в Одесі за участі акторів театральної студії «Тур де фор», режисеркою якої є Наталія Князєва. Серед акторів дружина заступника мера Одеси Вікторія Вугельман та їхній син Давид Вугельман.
Як нам вдалося довідатися з власних джерел, фільм у 2021-році подали на ряд кінофестивалів, в тому числі, на ММКФ, президентом якого є Нікіта Міхалков.
Чимало кінематографістів засудили участь фільму виробництва України в ММКФ під час великої війни. В Одеському відділенні Національної спілки кінематографістів України наголошують: «Навіть провідні російські кінематографісти у більшості своїй проігнорували запрошення акредитуватися на цій ганебній тусовці». У Спілці кінематографістів заявили, що виключать з НСКУ Сергія Коблінєва.
Фото — кадр із фільму «Лагідна»