detector.media
Володимир Малинка
«Детектор медіа»
27.08.2019 18:25
Сюмар виступає за регулювання та обмеження політичної реклами
Сюмар виступає за регулювання та обмеження політичної реклами
Новообрана народна депутатка від «Європейської солідарності», а в минулому голова Комітету Верховної Ради восьмого скликання з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар вважає, що в позавиборчий період не повинно бути політичної реклами.

Таку думку Вікторія Сюмар висловила 27 серпня на круглому столі «Підсумки та висновки двох виборчих кампаній у медіа: що та як регулювати?».

Вона наголосила, що переможець президентських виборів Володимир Зеленський під час політичної кампанії використовував дуже різні форми агітації. Хоча, наприклад, у США є норма, яка забороняє кандидату бути присутнім у будь-яких формах агітації, крім політичної реклами. Фільми з Арнольдом Шварценеггером, коли він балотувався на пост губернатора Каліфорнії, були там заборонені, сказала депутатка.

«Зокрема, Володимир Зеленський показував себе в серіалі, який був прямо політичним і, як на мене, цілком можна трактувати як політичну агітацію. Він показував образ президента і те, що він буде робити. Це часто у виборців асоціювалося з тим, як це буде насправді… Ми бачили цей принцип не тільки з боку Зеленського, але й Вадима Рабіновича, який затесався у журналісти. Це сприймалося не як політична агітація, а як журналістика. Але це класична політична агітація. Людина говорить [в ефірі] популістські політичні речі», — зауважила пані Сюмар.

Вона запропонувала своє бачення покращення ситуації з регулюванням політичної агітації і реклами під час виборів. Зокрема, варто ухвалити закон «Про аудіовізуальні послуги» та вдосконалити закони «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування» і «Про рекламу». За її словами, до нового Виборчого кодексу було подано цілий пакет правок щодо передвиборної агітації — більшість із них були враховані. Хоча поки що цей кодекс не підписаний президентом України.

«Нам треба точно визначити, що таке політична реклама і в який період вона дозволена. Одним з найбільших порушень є те, що вона починається за півтора року до виборів і відбувається за готівку. Простежити рух коштів майже неможливо — це одне із суттєвих джерел політичної корупції в Україні», — вважає пані Сюмар.

Інше питання стосується соціальної реклами. Вікторія Сюмар нагадала, що раніше Нацрада з питань телебачення і радіомовлення визначала, яка реклама є соціальною. Проте прем’єр-міністр Володимир Гройсман віддав ці повноваження до Мінсоцполітики. «Я вважаю, що це зловживання владою. Це спроба влади отримувати політичну підтримку», — сказала депутатка.

Окрім цього, слід також чітко визначити, якою має бути політична реклама. На думку пані Сюмар, у ній мають бути лише кандидати, а не актори. Політики мають говорити про свої звіти і програми, а не «давити на емоції».

«Треба дійти до прозорості фінансування ЗМІ. Партії зараз отримують гроші і не соромляться витрачати їх на агітацію і рекламу. Але це треба обмежити, наприклад, 20-ма відсотками. Інше має йти на інституційну розбудову партії», — вважає вона.

Вікторія Сюмар виступає за обов’язкові дебати для політиків на Суспільному і введення санкцій, якщо політики їх ігноруватимуть. Також, на думку пані Сюмар, слід піднімати питання реєстрації і декларування редакційної політики онлайн-виданнями.

«Ми багато разів до цього підходили, але нас зупиняли, бо інтернет-видання не хочуть будь-якої регуляції. Хоча це навіть не регуляція, а мінімальний стандарт. Принаймні буде особа, до якої можна звернутися у разі порушення певних прав: і щодо захисту честі та гідності, і щодо опублікування спростування. Ми знаємо, що найбільше недостовірної інформації публікується у так званих зливних бачках. На жаль, це працює, бо далі така інформація запускається у групи в соціальних мережах, і люди це бачать», — сказала пані Сюмар.

Вона наголосила, що необхідними є і зміни до законодавства щодо зовнішньої реклами. По-перше, вона наразі псує естетичний вигляд міста. По-друге, є одним із тіньових ринків. «Часто місцева влада це використовує і не пускає туди конкурентів. Обов’язковим має бути право отримувати ці борди на конкурсах і аукціонах. У позавиборчий період не повинно бути політичної реклами ні в ЗМІ, ні на бордах. Це є фактично порушенням», — сказала пані Сюмар.

Нагадаємо, що під час круглого столу свої рекомендацій щодо змін до законодавства надав медіаюрист, виконавчий директор ГО «Платформа прав людини» Олександр Бурмагін. Він також покритикував діяльність Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, яка під час виборчого процесу зайняла функцію спостереження за порушеннями, а не функцію нагляду за дотриманням законодавства.

Фото: Комісія з журналістської етики / Facebook 

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY