detector.media
Лілія Апостолова
«Детектор медіа»
10.05.2018 17:53
Протягом року було 9 спроб блокування інтернет-ресурсів в Україні – Ірина Чулівська
Протягом року було 9 спроб блокування інтернет-ресурсів в Україні – Ірина Чулівська
Громадська організація «Лабораторія цифрової безпеки» нарахувала протягом року 9 спроб органів влади змусити провайдерів блокувати сайти. Про це повідомила голова ГО Ірина Чулівська на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі 10 травня з нагоди річниці запровадження блокування деяких російських соціальних мереж та онлайн-сервісів.

«Протягом року було як мінімум 9 різних законопроектів, постанов, листів, які таким чи іншим чином намагалися змусити провайдерів або інших гравців ринку блокувати сайти», – сказала Ірина Чулівська.

Вона відзначила, що ця тенденція є негативною, оскільки існує багато гравців, які намагаються вводити власні правила:

Ірина Чулівська нагадала, що за українським законодавством заблоковано може бути тільки інтернет-ресурси, що містять контент із дитячою порнографією. «Але українські чиновники хочуть зробити якусь структуру, щоб мати кнопку, яка буде сайти вимикати. Ці ініціативи подаються під соусом захисту національних інтересів», – заявила пані Чулівська.

Рейтинг свободи інтернету в Україні, за даними Freedom House, падав щороку з 2014 року. Про це нагадав директор представництва міжнародної неурядової організації Freedom House в Україні Метью Шааф.

У своєму останньому звіті Freedom House звернула увагу на блокування доступу до російських соцмереж «ВКонтакте», «Одноклассники» та інших платформ, а також на кримінальне переслідування людей за їхні політичні висловлювання в інтернеті.

Пан Шааф перелічив такі приклади обмежень свободи інтернету в Україні:

«Україна має захищатися від маніпуляцій і дезінформації, але будь-які обмеження мають бути ретельно перевірені на відповідність до міжнародних стандартів», – наголосив пан Шааф.

На його думку, обмеження російських соцмереж не є необхідним у сучасному суспільстві, оскільки такий самий контент можна знайти і у Facebook. А крім того, користувачі продовжують користуватися заблокованими ресурсами, тому що блокування можна обійти.

Представник Freedom House рекомендував українським органам влади приймати рішення про блокування рідко, через суд і тільки з урахуванням небезпечної інформації, а також проводити консультації (щоб не точилися плітки про «чорні коробки»), закладати знання, обґрунтовуватиname="_GoBack"> дії щодо блокування.

Обмеження свободи інтернету можливі виключно у випадках, коли це передбачено законом. «У нас у країні такого закону немає. Суспільству не надали легітимного пояснення», – зазначила експертка з відкритих даних Надія Бабинська.

«Санкційний список був спрямований проти певних осіб, а постраждали всі українці, бо деякі вели бізнес через ці (заблоковані. – ДМ) платформи, мали спільноти, в тому числі допомагали військовим на сході».

«Такі обмеження автоматично відрізають від каналу комунікації. Людина звикла висловлювати свої думки, увипадку блокування вона задумується, може сама себе цензурувати, не висловлювати свою думку. Свобода інтернету – гарантія реалізацій прав людини. Але в Україні вона й далі буде обмежуватися», – спрогнозувала пані Бабинська.

Представники експертного цифрового середовища планують найближчим часом створити коаліцію організацій, які будуть відстоювати свободу інтернету в Україні, моніторити загрози свободі та реагувати на них, повідомила пані Бабинська.

Нагадаємо, 15 травня 2017 року Президент України Петро Порошенко своїм указом увів у дію рішення РНБО «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», які передбачають блокування Mail.ru, «Яндекса», соцмереж «ВКонтакте» та «Одноклассники». Крім того, було суттєво розширено коло російських телерадіокомпаній, IT-компаній і виробників програмного забезпечення, які потрапили під обмеження. 17 травня після офіційної публікації указ набув чинності, й інтернет-провайдери почали обмежувати доступ до вказаних в указі ресурсів.

За даними експертного опитування, проведеного громадською організацією «Інтерньюз-Україна», більшість експертів вважають обмеження доступу до російських інтернет-ресурсів стратегічно правильним рішенням.

Фото: УКМЦ

detector.media
DMCA.com Protection Status
Design 2021 ver 1.00
By ZGRYAY