Комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики на засіданні 10 грудня вирішив створити робочу з членів комітету та представників громадськості для напрацювання поправок до законопроекту № 0924 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій законної професійної діяльності журналістів», внесеного народним депутатом минулого скликання Валерієм Карпунцовим.
Цей законопроект було зареєстровано в парламенті минулого скликання в січні 2014 року. Автор запропонував включити до Кримінального кодексу низку статей, що передбачають відповідальність за злочини проти журналістів, зокрема, за погрозу чи насильство щодо журналіста, його близьких родичів або членів сім`ї, за умисне знищення або пошкодження майна журналіста. 25 липня Верховна Рада прийняла його за основу в першому читанні, але так і не прийняла в цілому.
«Цей законопроект є перехідним (з парламенту минулого скликання), - нагадала секретар Комітету свободи слова Олена Кондратюк. - Тому зараз необхідно закликати медіаспільноту внести спільні поправки і виносити законопроект для голосування в зал».
Голова Комітету свободи слова Вікторія Сюмар нагадала, що журналісти зазнавали багато нападів, тому виникла ідея запровадити в законодавстві норми захисту журналістів, аналогічні тим, що діють щодо суддів.
Заступник голови комітету Сергій Висоцький звернув увагу на те, що в законопроекті немає норм про надання державної охорони журналісту у випадку загрози його життя. Також він запропонував убезпечити журналістів від мільйонних позовів, які є способом тиску на ЗМІ.
Представник громадськості, юрист Інституту масової інформації Роман Головенко звернув увагу на проблему законодавчого визначення журналістів, адже під це поняття не потрапляють журналісти інтернет-видань (які за законом не є ЗМІ) та оператори, хоча вони теж стають жертвами нападів і тиску.
Відтак члени комітету вирішили створити робочу групу для напрацювання поправок, а також запропонувати профільному для цього законопроекту Комітетові з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності провести спільне засідання щодо цього проекту.
Нагадаємо, що члени парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації минулого скликання 5 лютого одноголосно підтримали законопроект щодо посилення гарантій законної професійної діяльності журналістів і рекомендували парламенту прийняти його за основу, що й зробила Рада, але через півроку.
«Детектор медіа»