13:29
Неділя, 6 Січня 2019

Без 100 грамів і астропсихології не розберешся. Огляд тижневиків 28-30 грудня 2018 року

5 канал інвентаризував зради й перемоги, ZIK характеризував старт виборчих перегонів, «Факти тижня» опитали астрологів і нумерологів, а на «Україні» Ляшко сумнівався в існуванні Діда Мороза.
Без 100 грамів і астропсихології не розберешся. Огляд тижневиків 28-30 грудня 2018 року
Без 100 грамів і астропсихології не розберешся. Огляд тижневиків 28-30 грудня 2018 року

Деякі канали підбивають підсумки 2018 року, а тижневики «Інтера» та «1+1» вже відправилися на новорічні канікули. Про що говорили «Перші про головне. Деталі» (ZIK), «Час. Підсумки тижня» (5 канал), «Факти тижня» (ICTV) та «Сьогодні з Олегом Панютою» («Україна»).

«Перші про головне. Деталі» (ZIK). Рейтинги, кіно і лоукости

Тижневик каналу ZIK останній випуск року присвятив підбиттю підсумків: як політичних та геополітичних, так і культурних, що вирізняло «Перші про головне. Деталі». Інші колеги якщо і говорили про головні події року, то культурні події оминали, а ZIK розповів наприклад, про досягнення українського кіно.

Втім, розпочали традиційно — з ситуації на фронті, в економіці та політиці. «Об'єднання церкви та надання томосу — саме цю подію українці вважають найважливішою у 2018 році. Такі дані опитування цього тижні оприлюднили фонд "Демократичні ініціативи" і Центр Разумкова. Церковне питання назвали головним 24% учасників дослідження. На другому місці — введення воєнного стану, його найважливішим вважають 17% опитаних. Третьою подію, яку відзначили 9% респондентів стала атака росіян на наші кораблі в Керченській протоці та захоплення у полон моряків. Як бачимо, на 5—й рік війни українці не забули ані про фронт, ані про загрозу з боку ворога», — розпочала випуск Катерина Романюк. Перші матеріали присвячені становищу на фронті і в економіці.

Натомість Олексій Братущак підсумував політичне життя в 2018 році через призму президентської кампанії. Навели результати опитування фонду «Демократичні ініціативи», тим часом як інші тижневики, які ще не пішли на канікули, тимчасово дали рейтингам спокій. У сюжеті звучить цитата політкоментатора Володимира Фесенка про те, що існує криза недовіри до політиків. Разом з експертами журналіст проаналізував старт кампанії Порошенка, Тимошенко, Гриценка, Бойка\Вілкула і Вакарчука\Зеленського. 

Підсумовуючи рік, окремо відзначили напади на громадських активістів, в'язнів у російських тюрмах, зокрема, голодування Олега Сенцова. Стисло підбили підсумки року на міжнародній арені.

Одним із підсумків року назвали досягнення українських стартаперів, винахідників та кіновиробників. Також згадали про факт, який не прозвучав в інших тижневиках — зростання пасажиропотоку авіакомпаній і прихід на українських ринок лоукостів. Це принаймні створює враження, що Україна жила в 2018 році не лише політикою.

«Час. Підсумки тижня» (5 канал). Досі живі і боремося

Віталій Гайдукевич анонсував: це будуть підсумки року, а не останнього тижня грудня. Минулого року підсумки були в трьох частинах, коли ведучий сидів у зручному затишному кріслі, в кожній частині в новому шалику, і розмірковував про найважливіші події 2017 року для України і світу. Цього року Віталій Гайдукевич знову в шалику, але у барі. Натякає: в наслідках 2018 року без 100 грам не розберешся.

Підбили політичні підсумки року: підготовка до виборів, парламентський рік і три сюжети про світ: стосунки США і Європи, стосунки України з сусідами — Польщею і Угорщиною та ситуація на Близькому Сході, в тому числі у Сирії.

В цілому ж рік 2018 за версією 5 каналу — рік дуалізму зрад і перемог.

Говорячи про майбутні вибори, і ведучий, і журналістка Ірина Герасимова одностайні: нової еліти в Україні так і не виросло, тому обирати будемо з того, що маємо. «Ми, громадяни, так і не спромоглися виростити політиків нової якості. Співаки, гумористи, баригоборці, що завгодно — тільки не змістовність. А значить, стара формула: обираєш менше зло — стає невідворотною перспективою», — підводить Гайдукевич до сюжету. В матеріалі названо трьох лідерів перегонів: Тимошенко, Зеленського і Порошенка. Втім, додали, що до них можуть доєднатися і інші, наприклад, представники табору колишніх регіоналів. Згадали і про Гриценка та Ляшка: про першого повідомили, що він хоче об'єднати представників демократичних сил навколо себе, про другого — що він може виїхати за рахунок епатажу.

Підсумки роботи ВР журналістка Анна Мірошниченко характеризує так: «багато зробили, мало встигли». Пояснює: «багато законодавчих ініціатив у 2018 році так і не стали законами. У сесійній залі збільшилася кількість фігурантів антикорупційних справ, з'явилися кандидати в президенти». Побіжно висвітливши найголовніші законодавчі ініціативи, вона констатує, що останнє півріччя цього скликання ВР не буде націлена на законотворчість, адже всі займатимуться передвиборчою агітацією.

Більшість програми була присвячена тому, що діється в світі, зокрема чварам на близькому Сході, між США та Європою, в середині Європи. Згадали й про стосунки з Польщею і Угорщиною. Тут, за словами Гайдукевича, Україна не пасла задніх: «якщо з Варшавою у Києва досить дивний, але діалог: в питаннях безпеки і економіки справи гарні, а як мова заходить про національно-історичні моменти, ну тут жах поки. То в Будапешта це просто тріумф націоналнахабства з відвертою путінською риторикою. Весь рік Київ маневрував в діалозі з сусідами, ми вчилися відстоювати наш національний інтерес і точно не виглядали хлопчиками для побиття. Подекуди бракувало металу в інтонаціях України, але тішить, що Київ дав знати: є речі, якими не торгують, і ображати їх не дадуть. Варшаву і Будапешт пересмикнуло, але там почули».

В цілому ж ведучий тижневика «5 каналу» переконаний: нам пощастило. «Смертельного хаосу виросло в рази, а ми досі живі і боремося. Як там у китайців, щоб ти жив в епоху змін. Живемо, більше того примудряємося розвиватися і шукати можливості стати сильнішими, але про це вже в наступних підсумках», — попрощався він із глядачами. Такий формат, з одного боку, налаштовує на роздуми і спогади, з іншого, не дає повної картини року, що минає. Орієнтуватись на політичні підсумки легше, ніж намагатися зібрати до купи всі події, що вплинули на життя світу чи України, але  це дає біднішу картинку в порівнянні з тижневиками, що намагались  охопити все.

«Факти тижня» (ICTV). Як не Путін, то шаман

Охопити все, власне, намагалися «Факти тижня». Їм це не просто вдалося, вони ще й передали куті меду. Останнім часом тижневики ICTV дуже калейдоскопічні: подекуди в добірки зібрані сюжети і історії, ніяк логічно не пов'язані. Глядачу пропонують салат, де самі по собі інгредієнти цілком їстівні, але в підсумку страва залишає більше питань, ніж відповідей. 30 грудня «Факти тижня» підбивали підсумки року, тому калейдоскоп радше нагадував салат олів'є з незмінним соусом «а що там у Росії».

Фактично кожна тема присмачена російськими (чи пострадянськими) алюзіями, героями, доречними й не дуже. Якщо говорять про цитати року, серед них неодмінно є слова Путіна. Згадуючи світові конфузи, розповідають про недоречні жарти Путіна і конфузний мундіаль. Не оминають і пророцтва Ванги щодо президента Росії. Не кажучи про те, що Росії багато в усіх інших темах, зокрема, міжнародних. Сюжет Максима Крапівного значною мірою побудований на російських політиках чи подіях, пов'язаними із Росією.

Загальний настрій тижневика святковий. Хоч і розпочали з серйозних матеріалів Олександра Візгіна про українську армію в 2018 році та Володимира Соколова про політичні підсумки року: роботу Верховної Ради, політичні скандали, санкції тощо. Не забули підбити підсумки на політичній арені і згадати тих, хто помер протягом року.

А далі «Факти тижня» повністю віддалися новорічному настрою. Розповіли про свиней — символ прийдешнього року, зіркові корпоративи, передбачення від нумерологів, астрологів і шаманів, згадали найяскравіші цитати, факти і конфузи року. А ще провели дивовижно безглузде змагання між Святим Миколаєм, Санта Клаусом і Дідом Морозом — хто з них стильніший, швидший, сміливіший та найпоетичніший. Відірвалися на повну і анонсували невелику перерву.

В сюжеті Олександра Візгіна, про завершення воєнного стану і розвиток української армії в 2018 році багато йдеться про військові навчання, що відбулися протягом року.

Володимир Соколов згадав найяскравіші події в Україні — зокрема, політичні. Були в переліку видворення Міхеїла Саакашвілі, відновлення на посаді Романа Насірова, інформація про підготовку теракту і арешт Надії Савченко, напади на активістів і смерть Катерини Гандзюк, розстріл у Керчі й фінал Ліги Чемпіонів. Найяскравішим шоу року назвали концерт групи «Океан Ельзи» 24 серпня. Серед політичних подій згадали про ухвалення закону про антикорупційний суд, блокаду Росією Азовського моря, воєнний стан і голодування Олега Сенцова. Про політиків, що влаштовували протистояння, Соколов висловився неприхильно: «А от борці не по натурі, а за політичною доцільністю увесь Рік Собаки влаштовували собачі бої». А історичним досягненням року назвали рішення про надання Україні томосу. Закінчили ще одним здобутком — ухваленою програмою співпраці з МВФ.

Тему прийдешніх виборів підняли у матеріалі про гороскопи.

«Сергій Кудімов: Тільки не кажи, що ти віриш в  астрологічні прогнози.

Оксана Соколова: Щось у цьому є. Недаремно ж в усі часи навіть перші особи світу зверталися до астрологів і їздили до Павла Глоби, до Ванги.

Сергій Кудімов: І що нам "вангують" на 2019 рік?

Оксана Соколова: З цим зараз будемо розбиратися, бо ми вже знаємо. 2019 рік пройде під впливом планет Юпітер, Сатурн та Нептун.

Сергій Кудімов: Що це означає, переклади.

Оксана Соколова: А це означає, що ці планети впливатимуть на сприятливі періоди чи дуже небезпечні, коли краще подбати про своє здоров'я. А от коли ці періоди будуть, усі таємниці професійні астрологи та нумерологи розкрили Катерині Павловській».

У сюжеті — гороскопи, нумерологи, шамани, карти таро, які спрогнозували світову фінансову кризу під кінець року, зміни на світовій політичній арені тощо. «Первые месяцы, до апреля включительно, ожидается то, что называется сейчас политическая борьба», — прогнозує магістр астропсихології Юрій Буянов.  Втім, серйозних протистоянь і військових потрясінь астролог не пророкує.

«Сьогодні з Олегом Панютою» (Україна): Ляшко головного мозку

Без шалика і знаменитостей, але з незмінним Олегом Ляшком, проводжав рік, що минає, Олег Панюта. Якщо раніше лідер Радикальної партії з'являвся в тижневику як герой сюжетів або у коментарях, то 30 грудня улюбленець «України» коментував найважливіші події 2018 року. А також зруйнував віру українців у Святого Миколая і Діда Мороза.

Ляшко з'явився в студії після матеріалу про старт президентських перегонів і був там достатньо довго, щоби прокоментувати політичну ситуацію в країні, економічні прогнози на 2019 рік та зростання тарифів. Його риторика — суміш популізму з передвиборчою агітацією. Він покритикував продажних соціологів, які зомбують людей, а на їхні дослідження «серцем треба реагувати. Треба дивитися, хто що робить, а не говорить».

Традиційно говорив про те, що треба всім підвищити зарплати і пенсії, натомість знизити ціни на газ. «Справедлива ціна на газ дасть можливість вдвічі знизити вартість тарифів, щоб людей не грабували, щоб у них були гроші годувати дитину, в школу її випровадити, подарунок до Нового року діточкам купити. Не чекати діда Миколая чи Діда Мороза, щоб приніс подарунок, батьки своїм дітям повинні кожний день робити нормальні подарунки і дитина щаслива повинна жити», — безапеляційно заявив лідер «Радикальної партії». Самі сюжети з підсумками року цілком адекватні — в них і коментарі експертів, і баланс, і якась аналітика. Але яка різниця, якщо в проміжках піариться Ляшко?

У кожному випуску програми Олега Панюти виходять матеріали про роботу фонду Ріната Ахметова. Випуск 30 грудня не був винятком. Був і паркет: у лаконічному повідомленні про завершення воєнного стану є лише синхрон президента Петра Порошенка. Хоча і політикам з інших таборів, і експертам було би що сказати на цю тему.

Матеріал про вимкнення світла містить критику «Київобленерго», яке не реагує ані на скарги споживачів, ані на журналістські запити. Цікаво, що вже в новому році з'явилася новина, що ДТЕК Ахметова купує цю компанію.

«Сьогодні» не роблять підсумків політичного 2018 року, натомість прогнозують вибори 2019-го. Озвучуються тези, яких не почути на інших каналах. Політексперт Олександр Леонов наголошує, що перше місце Тимошенко в рейтингах — це першість, але не лідерство, і ці перегони перші, в яких лідера як такого немає. А коментатор Антон Грушецький акцентує, що можуть виникнути питання до легітимності новообраного президента, оскільки «президентом може стати людина, яку підтримає 15-20% населення. По-перше, питання легітимності такої влади, по-друге, це означає, що є одразу 80-90% людей, які спочатку не довіряли цій людині, не збиралися голосувати і як же вони потім довірять їй реформування, правильне реформування в країні після приходу до влади?». В ефірі лунає новий для глядачів термін: «демократія недовіри». Специфічний завершальний акорд року натякає, що у 2019-му «Україна» буде активно залучена до передвиборної боротьби.  

Моніторинг здійснює громадська організація «Детектор медіа» за підтримки уряду Королівства Данії. Висновки й погляди, висловлені в моніторинговому звіті, можуть не збігатися з позицією уряду Королівства Данії. Моніторинг здійснено відповідно до методології, розробленої експертами ГО «Детектор медіа».

Скрін-шот "5 канал"
Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1704
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2019 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop