Медійні та правозахисні організації світу вимагають звільнити «свавільно арештованих і ув'язнених» президента Сирійського центру медіа і свободи слова (the Syrian Center for Media and Freedom of Expression - SCM) Мазена Дарвіша (Mazen Darwish) і його колег Хані аль-Зітані (Hani Al Zitani) та Хуссейна Гаріра (Hussein Ghareer). Про це йдеться в заяві «Репортерів без кордонів».
«Кожен день скніння за ґратами мирних активістів - новий вияв несправедливості проти них та їхніх родин...», - зазначають автори звернення. Спільну заяву оприлюднено напередодні очікуваного у вересні винесення їм сирійським антиконституційним судом (the Syrian Antiterrorism Court) вироку у сфабрикованій справі про «рекламування терористистичних актів». Насправді створений 2004 року Сирійський центр медіа і свободи слова був єдиною у близькосхідній країні організацією, що відстежувала порушення у цій сфері диктаторським режимом Башара Асада.
Мазена Дарвіша та його соратників арештували під час вчиненого у лютому 2012 року у Дамаску рейду в очолюваний ним центр аґентів розвідувальної служби ВПС. Частину з них звільнили. Однак трійка згідно з чинним антитерористичним законом потрапила на ґак антитерористичного суду, нагадує спільна заява.
Речник коаліції розцінює суд над паном Дарвішем та його колегами як «обман та «справжнісінький глум над правосуддям».
Колишні в'язні свідчать, що сили безпеки катували Дарвіша та його соратників, піддавали їх іншим наругам. Однак, попри те, що ці повідомлення заслуговують на довіру, порушення їхніх людських прав не розслідувалося
Головуючий суддя неодноразово відкладав процес через «брак інформації». Однак, як стало відомо міжнародним організаціям з джерел, які пильно відстежують хід подій, вирок готуються винести 24 вересня.
Автори спільної заяви привертають увагу до того, що ухвалена 15 травня 2013 р. резолюція Генеральної Асамблеї ООН включала вимогу негайного звільнення ув'язненої трійки з сирійського центру. А резолюція Ради Безпеки ООН від 22 лютого 2014 року містила вимогу надати свободу усім свавільно ув'язненим у Сирії.
У червні цього року сирійський уряд оголосив амністію, зокрема, особам, проти яких висунуто звинувачення, аналогічні тим, з якими зіштовхується трійка, наголошується у заяві. Однак їх не звільнили.
За свідченням адвоката, котрий захищає політв'язнів і відстежує здійснення амністії, судді відіслали деякі справи на перегляд у прокуратуру. Мета цього - змінити висунуті звинувачення таким чином, щоб на них не поширювалася амністія.
Міжнародна коаліція неурядових організацій застерігає представників сирійської Феміди від цих кроків щодо пана Дарвіша та двох його ув'язнених соратників. .
«Їхні рідні сподівалися, що їх звільнять за амністією, - заявив її речник.- Однак сирійська влада знову довела, що вона неспроможна дотримуватися навіть проголошеної неї публічно амністії».
Спільну заяву вже підписали майже 100 міжнародних, реґіональних і національних медійних та правозахисних організацій. До їхнього числа належать Amnesty International, PEN International, European Center Of Human Rights And International Law, Arab Working Group for Media Monitoring (AWG), Canadian Journalists for Free Expression (CJFE), Committee to Protect Journalists (CPJ), Reporters Without Borders (RSF), Free Press Unlimited, Front Line Defenders, Initiative for Freedom of Expression (Iraq), Iraqi Journalists Rights Defence Association (IJRDA), Iraqi Network for Social Media (INSM), Institute for War and Peace Reporting (Turkey), International Media Support (IMS),
Серед них і Syrian Center for Media and Freedom of Expression, який продовжує діяти всупереч жорстким утискам диктаторського режиму.
Аркадій Сидорук для «Телекритики»
Фото - http://en.rsf.org